Haberler

Xiaomi, kullanıcılarının verilerini gizlice toplamakla suçlandı!

Güvenlik araştırmacısı, telefonlarını ve web tarayıcı uygulamalarını kullanan kişilerden özel veri topladığını iddia ederek Xiaomi ‘yi suçladı. Xiaomi ise haberi yalanladı.

Forbes, Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin milyonlarca kullanıcının web ve telefon kullanımını kaydettiğini belirten özel bir rapor yayınladı. Redmi Note 8 akıllı telefonundan yaptıklarının çoğunu takip edip keşfettikten sonra, güvenlik araştırmacısı olan Gabi Cirlig, Alibaba tarafından Singapur ve Rusya’da bulunan ve Xiaomi firması tarafından kiralanan sunuculara gönderildiğini buldu.

Xiaomi’nin telefonlarına indirilen bir web tarayıcısı üzerinde çalışmakta olan araştırmacılar, ziyaret edilen internet siteleri, Google’daki arama sorguları ve telefonların haber akışında görünen her şey dahil bir kullanıcının web davranışının neredeyse tamamını izlediğini buldular. Daha da kötüsü, Forbes araştırmacıların telefonun tarayıcısı ‘gizli’ modda olsa dahi izlemenin devam ettiğini söyledi.

Cirlig’in araştırmalarına göre Redmi telefonundaki varsayılan müzik çaları bile kullanarak hangi müziği dinlediğimiz izleniyor.

Ayriyetten, cihazın açtığı klasörleri, ekranları (durum çubuğu ve Ayarlar sayfası bile) izlediğini bizlere bildiriyor. Araştırmaya göre Xiaomi, belli bir cihazı ve Android sürümünü tanımlamak gerekçesiyle akıl almaz numaralar da dahil olmak üzere telefon hakkında veri depoluyor.

Redmi Note 8 ile beraber Xiaomi Mi 10Redmi K20 ve Mi Mix 3 akıllı telefonlarda da benzer sıkıntıların yaşandığı söylendi.

Xiaomi mevcut haberlere; “Xiaomi, Forbes’un son makalesini okumaktan hayal kırıklığına uğradı. Veri gizliliği ilkelerimiz ve politikamızla ilgili olarak ilettiklerimizi yanlış anladıklarını düşünüyoruz. Xiaomi’nin kullanıcı gizliliği ve internet güvenliği birinci önceliğe sahiptir; yerel yasa ve düzenlemelere kesinlikle ve tam olarak uyduğumuz dan eminiz. Bu talihsiz yanlış yorumlama konusunda netlik sunmak için Forbes’a ulaştık.” şeklinde cevap verdi.

Google News Haberlerimize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu