Haberler

Xiaomi’den veri ihlali açıklaması!

Forbes ’in paylaştığı raporda, Xiaomi’nin kullanıcı verilerini topladığı iddia edilmişti. Sizlerle paylaştığımız bu haber sonrasında Xiaomi bu iddialara yanıt vererek bunları yalanladı.

Peki bu iddia tam olarak ne idi?

Forbes, Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin milyonlarca kullanıcının web ve telefon kullanımını kaydettiğini belirten özel bir rapor yayınladı. Redmi Note 8 akıllı telefonundan yaptıklarının çoğunu takip edip keşfettikten sonra, güvenlik araştırmacısı olan Gabi Cirlig, Alibaba tarafından Singapur ve Rusya’da bulunan ve Xiaomi firması tarafından kiralanan sunuculara gönderildiğini buldu.

Xiaomi’nin cevabı ne oldu?

Forbes ‘e Kullanıcı gizliliğini ihlal eden herhangi bir şey yapmadığını söyleyen Xiaomi diğer markalarında benzer şekilde sistem bilgileri, tercihler, kullanıcı arayüzü, özellik kullanımı, yanıt hızı, performans ve bellek kullanımı gibi detayların topladığını söyledi. Bu bilgileri toplamanın kullanıcıların gizliliğini ihlal etmediğini aksine kullanıcı deneyimini geliştirmek adını faydalı olduğunu da söyledi.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu