Haberler

XPG Summoner ADATA Klavye İncelemesi !

XPG’nin bellek ve depolama’da sınırları aşan ürünlerini bilmekteyiz lakin firma son zamanlarda oyuncu ekipmanları konusunda da iddialı ürünlerini piyasaya sürmeye başladı, özellikle firmanın geliştirdiği ve daha önce incelediğimiz XPG SPECTRIX D60G, ADATA SE800 SSD ve ADATA HD770G gibi ürünler gerçekten çok iddialıydı ve bu doğrultuda Tekno Donanım olarak bizim beğenimizi kazanmışlardı.

Bu defa ise karşımızda üst seviye bir oyuncu klavyesi duruyor. XPG tarafından piyasaya sürülen SUMMONER RGB Gaming Keyboard CHERRY MX Blue RGB Switch ile geliyor. Şu an dünya çapında CHERRY MX SPEED SILVER, CHERRY MX BLUE ve CHERRY MX RED olmak üzere 3 farklı switch ile satışa sunulmuş durumda. Ülkemizde şu an için CHERRY MX BLUE modeli satışta bulunmakta. XPG Summoner, tasarım konusunda gayet şık ve dikkat çekici gerçekten de göz alıcı. Fırçalanmış alüminyum kasası, RGB desteği, medya kontrol tekerleği ve dolgun kol desteği ile gayet şık ve göz alıcı olduğunu söylesek yalan olmaz.

Ayrıca bunca donanımı bir arada bulundurmasına karşın oldukça hafif. Sadece 950 gram ağırlığındaki klavye yere sağlam oturuyor ve manyetik olarak klavye ile birleşen kol desteği de ilk başta biraz sert gelse de son derece kullanışlı. Özellikle köşede yer alan ses kontrol tekerleği kullanışlı olmasının yanında kontrol etmesi de oldukça keyifli bir eklenti. Sesi her defasında bilgisayar arayüzünden ayarlamak yerine buradan çok rahatlıkla ve kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Tekerleğin hemen yanına da sesi tamamen kapatmak için özel bir tuş konumlandırılması şık duruyor.

Bu arada klavyede yer alan RGB desteğinin her tuşa özel olduğunu ve 7 adet ön tanımlı aydınlatma modu sunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Klavyede yer alan F tuşları ise aynı zamanda makro tuşları olarak atanmış durumda. Ben şahsen harici makro tuşlarını seviyorum klavyeye ayrı bir hava katıyor ve daha fazla tuş ama siz diyorsanız ki ben sadeci biriyim o zaman bu klavye tam size göre.

XPG Summoner’da Cherry MX’in Red, Silver ve Blue anahtarları arasından kendinize uygun olanı seçebiliyorsunuz. Klasik o metalik mekanik klavye sesini rahat bir kullanımla birleştiren ve genel olarak dengeli bir performans sunan bu tuşlar 50 gram aktivasyon ağırlığına ve 2.2mm aktivasyon noktasına sahip. Blue anahtarlar oyuna özel olsa da oyunlarda olduğu gibi uzun soluklu yazı yazma noktasında da gayet keyif veren bir kullanım sağlıyor. Bu yazıyı yazarken de gayet iyi bir iş çıkarttı doğrusu.

Summoner üzerinde bir adet de USB 2.0 portu taşıyor. Bunun kötü tarafı ise bilgisayarınızda iki adet USB slotunu işgal etmesi olsa da masanın altına uzanmadan şarj vs. gibi işleri aradan çıkartmak için hayli kullanışlı bir özellik. Tabii ki bunun için keşke USB 3.0 standardında olsaydı diyebilirsiniz ama bu standardın klavyeler arasında yayılması zaman alacak.

Artıları

  1. Sağlam, göz alıcı ve hafif tasarım
  2. Kol/Bileklik desteği
  3. Cherry MX anahtarlar
  4. Ek Usb portu

SON OLARAK KLAVYEMİZDE MUAZZAM BİR İNDİRİM SÖZ KONUSU, BU İNDİRİME ULAŞMAK İÇİN LİNKE TIKLAYIN !

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu