SEO

Google, AB’de hedefli reklamlar için veri gizliliği politikalarını güncelledi

Google, Dijital Pazarlar Yasası’na (DMA) uyum sağlamak amacıyla Avrupa’da hedefli reklamlara yönelik veri gizliliği politikalarını sertleştiriyor.

Markalar ve reklamverenler, ek onay banner’ları ve yeni bir Veri Taşınabilirliği API’si gibi değişiklikleri önümüzdeki haftalarda kullanıma sunuldukça fark etmeye başlayacaklar.

Neden önemsiyoruz? Daha katı veri gizliliği politikaları Google’ın kişiselleştirilmiş reklam ve içerik sunma kapasitesini etkileyebilir. Bu durum, reklam kampanyalarının etkinliğini azaltabilir, zira istenen hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşamayabilirler.

Ek izinler. Google önümüzdeki haftalarda AB’deki kullanıcılara yeni bir onay başlığı sunacak. Kişiselleştirilmiş içerik ve reklamlar için veri paylaşmak üzere izin isteyecek. İzin vermezseniz, belirli özellikler sınırlandırılabilir veya kullanılamayabilir.

Veri taşınabilirliği. Google, verilerin üçüncü taraf uygulamalara veya hizmetlere aktarılmasına yönelik yeni gereksinimleri karşılamak için yakında geliştiriciler için bir Veri Taşınabilirliği API’sini test edecek.

Veri taşınabilirliği nedir? Veri taşınabilirliği, verilerin çeşitli uygulamalar, programlar, bilgi işlem ortamları veya bulut hizmetleri arasında aktarılmasıdır. Bu, hizmet sağlayıcıların hedefli reklamcılık yapmasını sağlar.

Seçim ekranları. Google ayrıca Android telefonlarda ek seçim ekranları sunarak kullanıcıların varsayılan arama motorlarını veya tarayıcılarını daha kolay değiştirmelerine olanak tanıyor. Bu ekranlar Android telefonlarda cihaz kurulumu sırasında, masaüstü ve iOS cihazlarda ise Chrome uygulaması içinde görülebilecek.

Arama güncellemesi. Buna ek olarak, Google özel birimler ekliyor Önümüzdeki haftalarda çeşitli karşılaştırma sitelerine bağlantılar ve aramaları iyileştirmek için arama sayfası kısayolları ile. Google, oteller gibi belirli kategorilerde, yıldız derecelendirmeleri gibi daha ayrıntılı sonuçlar göstermek üzere karşılaştırma siteleri ve doğrudan tedarikçiler için özel bir alan deniyor. Google Flights birimi gibi bazı özellikler, değişiklikler uygulandığında kaldırılacak.

Dijital Piyasalar Yasası (DMA) nedir? DMA, “gatekeeper” olarak adlandırılan büyük çevrimiçi platformların, çevrimiçi işletmeler için adil ve açık bir ortam yaratmak amacıyla çevrimiçi ortamda adil bir şekilde davranmalarını sağlamak üzere tasarlanmış yeni bir mevzuattır. Mevzuat Mart ayında yürürlüğe girecek.

Kapı bekçileri kimler? Gatekeeper’lar, aşağıdaki kriterleri karşılayan Google gibi büyük çevrimiçi platformlardır:

  • İç pazar üzerinde önemli bir etkiye sahip güçlü bir ekonomik konuma sahiptir ve birden fazla AB ülkesinde faaliyet göstermektedir
  • Güçlü bir aracılık pozisyonuna sahiptir, yani geniş bir kullanıcı tabanını çok sayıda işletmeye bağlar.
  • Şirketin son üç mali yılın her birinde yukarıdaki iki kriteri karşılaması durumunda, pazarda yerleşik ve dayanıklı bir konuma sahip olması (veya sahip olmak üzere olması), zaman içinde istikrarlı olduğu anlamına gelir.

DMA ihlal cezaları. DMA’ya uyulmamasının sonuçları şunları içerir:

  • Para cezaları: Şirketin dünya çapındaki toplam yıllık cirosunun %10’una kadar veya tekrarlanan ihlaller durumunda %20’sine kadar.
  • Periyodik ceza ödemeleri: Bir şirketin ortalama günlük cirosunun %5’ine kadar.
  • Çözümler: Bunlar, bir işletmenin (bazı bölümlerinin) elden çıkarılması gibi davranışsal ve yapısal çözümleri içerebilir.

Google ne diyor? Google Hukuk Direktörü Oliver Bethell yaptığı açıklamada şunları söyledi

  • “Son birkaç aydır Avrupa Komisyonu’ndan ve geliştiriciler, reklamcılar ve bunlardan etkilenecek şirketler gibi paydaşlardan değişikliklerimizle ilgili geri bildirim almaya çalışıyoruz.”
  • “DMA’nın tüketici tercihleri ve birlikte çalışabilirlik konusundaki hedeflerinin çoğunu desteklemekle birlikte, yeni kurallar zor ödünleşimler içeriyor ve bu kurallardan bazılarının Avrupa’daki insanlar ve işletmeler için mevcut seçenekleri azaltacağından endişe duyuyoruz.”
  • “Mart ayındaki son tarihten önce yeni kurallara uyum sağlamak için yaptığımız son değişikliklerle ilgili daha fazla ayrıntı paylaşacağız.”

Arama pazarlamacılarının güvendiği günlük bülteni alın.


Derin dalış. Google’ın DUYURU daha fazla bilgi için tam olarak.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu