Teknoloji

AMD Fluid Motion Frames teknolojisi 24 Ocak’ta resmi olarak piyasaya sürülüyor, artık önizleme sürücüleri yok

AMD, Fluid Motion Frames teknolojisini bu ay içinde piyasaya sürüyor, şirket NVIDIA’dan rakip bir çözüm bekliyor

AMD nihayet Frame Generation teknolojisine bir lansman tarihi veriyor.

24 Ocak AMD hayranları için önemli bir tarih olacak. Şirket sadece 16 GB belleğe sahip Radeon RX 7600 XT’yi piyasaya sürmekle kalmayacak, aynı zamanda Fluid Motion Frames, diğer adıyla AMD Frame Generation teknolojisinin halka açıldığı anı da işaret edecek. Bu teknoloji, AMD’nin HYPR-RX etkinleştirilmesi ve sürücülerde ayrı bir seçenek olarak da mevcut olması gerekir.

Burada anahtar kelime sürücülerdir çünkü AFMF (AMD Fluid Motion Frames) teknolojisi oyun geliştirici desteği gerektirmez, herhangi bir uygulama gerektirmeden sorunsuz çalışır. Doğal olarak bu, bu kare oluşturma özelliğinin yalnızca Radeon GPU’larla çalışacağı ve her kartın bunu destekleyemeyeceği anlamına geliyor.

AMD bir süredir AFMF desteği içeren önizleme sürücülerini sunuyordu; en son güncelleme Radeon 700M entegre RDNA3 GPU serisi için Çerçeve Oluşturma özelliğini etkinleştirdi. Daha önce AMD, Radeon RX 6000 serisi için destek eklemişti. Radeon 600M (RDNA2 tabanlı iGPU’lar) için henüz bir destek bulunmuyor.

AMD HYPR-RX, Kaynak: AMD

Radeon Super Resolution (RSR) ile birlikte oyuncular sürücülerde bir seçenek olarak hem yükseltmeyi hem de kare üretimini etkinleştirebilecekler. Bu, tüm DirectX11 ve DirectX12 oyunları için çalışmalıdır.

İlginç bir şekilde AMD, kendi çözümlerinin NVIDIA’nınkine göre açık bir avantaja sahip olduğunu biliyor; Çerçeve Oluşturmalı DLSS3’ün oyuna uygulanması gerekirken bu çözüm ‘tüm’ oyunlarda çalışıyor. Dahası, NVIDIA’nın kare üretimi yalnızca RTX 40 GPU’larda çalışıyor.

“Sanırım görmeye başlayacağımız şey, DLSS’nin yalnızca belirli çözümlerde mevcut olması, yani ya Nvidia’nın bizim çözümümüzden faydalanması gerekecek çünkü biz bunu açık kaynaklı ve satıcılar arası hale getirdik ya da muhtemelen onların da benzer bir şey yapması gerekecek.”

– Aaron Steinman, AMD Radeon Ürünleri Kıdemli Müdürü

NVIDIA aslında NIS (NVIDIA Image Scaling) adında bir yükseltme teknolojisine sahip ve bu teknoloji herhangi bir yapay zeka sürücüsü teknolojisi içermeyen basit bir uzamsal yükseltici. NVIDIA RSR rakibini piyasaya sürerse, bu zaten büyük bir haber olacaktır, ancak AFMF halka açıldığında, NVIDIA AMD’nin iki adım gerisinde kalacaktır.

Kaynak: PCGamerAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu