NotebookTeknoloji

Apple Bu Yıl M3 MacBook Air veya MacBook Pro’yu Piyasaya Sürmeyecek

24 İnç iMac Hala Bir Olasılık

Apple, önümüzdeki hafta iPhone 15 Pro modellerinin lansmanıyla ilk 3nm çipini duyurmaya hazırlanıyor. Çip, daha az güç tüketirken gelişmiş hesaplama ve grafik performansı sunacak. Apple’ın A17 Bionic’in yanı sıra yükseltilmiş bir MacBook Air ve M3 çipli 13 inç MacBook Pro modelini de piyasaya süreceği daha önce söylenmişti. Şimdi ise önde gelen bir analist, Apple’ın bu yıl yeni 3nm çipli herhangi bir MacBook’u piyasaya sürmeyeceğini belirtiyor.

M3 MacBook Air ve 13 inç M3 MacBook Pro modelleri gelecek yıla ertelendi.

Haber, analist Ming-Chi Kuo tarafından X’te (eski adıyla Twitter olarak biliniyordu) paylaşıldı ve M3 çipli yeni MacBook’un bu yıl piyasaya sürülmesinin pek olası olmadığını öne sürdü. Mark Gurman’dan gelen ilk raporlar, Apple’ın Wonderlust’tan sonra MacBook modellerine yönelik başka bir etkinliğe ev sahipliği yapmayı planladığını belirtti . Şirketin 13 inç MacBook’u, 13 inç MacBook Pro’yu ve M3 çipli 24 inç iMac’i yükselteceğine inanılıyordu.

Ming-Chi Kuo bu yılın ilerleyen dönemlerinde MacBook’ların duyurulmayacağını belirtirken iMac ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Bundan böyle Apple’ın 24 inç iMac’i yeni bir M3 çipiyle yükseltmesi ihtimali var. 24 inç iMac’in, makine henüz M2 tedavisini almadığı için yükseltilmesi gerekiyor. Şu anda 24 inç iMac, M1 çipiyle sunulmaktadır. Apple, yükseltme makinesiyle yeni renk seçenekleri sunabilir ancak son söz Apple’a ait olduğundan bunlar şu aşamada yalnızca spekülasyonlardan ibaret.

M3 yongası, TSMC’nin 3nm mimarisi üzerine kurulu olacak ve gelişmiş CPU ve GPU yetenekleri sunacak. Ayrıca, yonga daha az güç tüketecek, bu da MacBook serisinde pil ömrünü artırmanın önemli bir yönü olacak, hem ‘Air’ hem de ‘Pro’ modellerinde. Apple ayrıca M3 yongalarını farklı konfigürasyonlarda sunabilir. iPhone serisinin fiyatını artırıyor olması nedeniyle, bu değişikliğin tüm ürün yelpazesine uygulanacağını speküle edebiliriz.

Apple, ayrıca gelecek yıl 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerini M3 Pro ve M3 Max yongalarıyla güncellemeyi düşünüyor. Ayrıca, M3 Ultra yongaları Mac Pro ve Mac Studio için ayrılmış durumda. Eğer Apple, M3 MacBook Air modellerini gelecek yıl piyasaya sürmeyi planlıyorsa, bu, yüksek kaliteli MacBook Pro serisinin piyasaya sürülmesini geciktirebilecek başka bir erteleme anlamına gelebilir. Çünkü şirketin tüm Mac ürün yelpazesini aynı anda güncellemesi çok olası değil. Bununla birlikte, en güncel bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu