Teknoloji

Apple, Son Tarih Hızla Yaklaşırken iPhone’da Uygulama Yan Yüklemesini Uygulamak İçin App Store’u İkiye Bölmeyi Planlıyor

Apple, platformu Avrupa Birliği gereklilikleriyle uyumlu hale getirmek için App Store’da önemli değişiklikler yapmayı planlıyor. Apple, bölgedeki yan yüklemeye uymak için App Store’u ikiye bölmek üzere kendine özgü bir çözüm buldu. Apple’ın üçüncü taraf geliştiricilere nasıl yönergeler sunacağı ve ödemelerin nasıl ele alınacağı henüz belli değil.

Apple’ın iPhone’da uygulama yan yüklemesine ve üçüncü taraf ödeme sistemlerine izin verecek AB antitröst düzenlemelerine uymak için yaklaşık 7 haftası var

Son kitabında Güç Açık bülteniBloomberg’den Mark Gurman, şirketin Avrupa Birliği tarafından dayatılan son tarihten önce App Store’u ikiye bölmeyi planladığını paylaşıyor. Değişiklikler önümüzdeki haftalarda AB’nin Dijital Piyasalar Yasası kapsamında gerçekleştirilecek. Eğer bilmiyorsanız, AB’nin 7 Mart’a kadar süre tanıdığını hatırlatalım; bu da şirketin App Store’da yan yükleme sunması için yaklaşık yedi haftası olduğu anlamına geliyor.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz hafta Apple Park’ta AB antitröst şefiyle bir araya geldi. Margrethe Vestager ve Cook, şirketin yaklaşan üçüncü taraf uygulama mağazaları sunma yükümlülüğü ve Dijital Piyasalar Yasası kapsamında uygulamaları yan yükleme olanağı hakkında konuştu. Bu değişiklik karışık tepkilere neden olsa da, geliştiriciler uygulamalarını App Store’lar dışında da tanıtabilecekler. Ayrıca, geliştiricilerin üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanmalarına da izin verecek.

App Store’un yanı sıra, şirketin Avrupa’daki antitröst düzenlemelerine uymak için FaceTime ve Siri’yi değiştirmesi bekleniyor. Belirtildiği gibi Apple, geliştiricilerin uygulamalarını App Store dışında sunmaları için uygun bir sistem tasarlayacak. Ancak, uygulama yan yüklemesi ve üçüncü taraf ödeme sistemleriyle ilgili çeşitli endişeler var.

Apple tarafından daha önce şunlar belirtilmişti uygulama yan yükleme bir kullanıcının verilerine zarar verebilir. Aynı yaklaşım üçüncü taraf ödeme sistemleri için de uygulanabilir. Ancak Apple, kötü niyetli uygulamaların iPhone veya iPad’e yüklenmesini önlemek için özel yönergeler veya koruma uygulayabilir. Şirket, üçüncü taraf geliştiricilerin uygulamalarını yüklemeleri için farklı App Store yönergeleri oluşturabilir.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Apple ve Epic Games’in çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle nasıl mahkemeye gittiğini gördük. Apple, ödeme sorunları nedeniyle Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Son değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle Fortnite nihayet App Store’un uygulama yan yüklemesini içeren bir sürümüne geçebilir. Apple’ın App Store’u nasıl ikiye böleceğinden emin değiliz. Şirket farklı bir uygulama mağazası ya da mevcut mağazada yeni bir sekme sunabilir. Gelecekte daha fazla ayrıntı paylaşacağız, bu yüzden buralarda kalın.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu