Teknoloji

ASRock Radeon RX 7600 XT 16 GB GPU’lar Çift ve Üç Fanlı Modellerle Geliyor, Ayrıca RX 7900 GRE Avrupa’da Piyasaya Sürülüyor

ASRock, Radeon RX 7600 XT 16 GB özel GPU’larını tanıtırken, Radeon RX 7900 GRE grafik kartını da Avrupalı müşterilerine sundu.

ASRock’ın Radeon RX 7600 XT’nin Yeni Steel Legend ve Challenger Varyantları, Artırılmış Saat Hızları ve 16GB VRAM ile Birlikte Harika Bir Estetiğe Sahip

Radeon RX 7600 XT için AIB ortakları tarafından sunulan özel tasarımlar açısından, yeni Challenger ve Steel Legend modelleri tüketicilere en iyi deneyimi sağlamak için optimum soğutma performansının yanı sıra muhteşem tasarımlar sunmayı hedeflediğinden ASRock liderliği ele geçirmiş gibi görünüyor. Şirket, siyah ya da beyaz varyant seçenekleriyle iki farklı model tanıttı ve her ikisi de daha sonra tartışacağımız ayırt edici özelliklere sahip.

Teknik özelliklerden bahsetmişken, AMD Radeon RX 7600 XT GPU aynı Navi 33 GPU çekirdeğine sahip Radeon RX 7600’e çok benzemektedir. Bu çip 32 hesaplama birimi veya 2048 akış işlemcisi, 64 AI hızlandırıcı çekirdeği ve 2,47 GHz (Oyun) ve 2,76 GHz’e (Boost) kadar artırılmış saat hızları sunar. TDP açısından, saat hızları toplam kart gücünde veya TBP’de 25W’lık bir artışa yol açmıştır, bu da kartın çift 8 pimli konektör gerektirdiği anlamına gelir.

ASRock’ın Steel Legend Radeon RX 7600 XT GPU’nun örtüsünde gri ve siyah dokunuşlarla benzersiz bir beyaz renk şemasına sahip zarif bir üçlü fan tasarımı ile birlikte gelir. GPU’nun arka plakası, şirketin markasının yanı sıra soyut bir desende siyah ve grinin bir karışımı olan ilginç bir renkle geliyor. ASRock’ın Polychrome SYNC’i kullanılarak kişiselleştirilebilen RGB aydınlatmalı fanlarla birlikte geliyor. ASRock’ın Steel Legend modeli kesinlikle genel varyant serisinin üst uç aralığında yer alıyor.

  • Güçlendirme Saati: 2810 MHz / 18 Gbps’ye kadar
  • Oyun Saati: 2539 MHz / 18 Gbps

Siyah rengi tercih eden kitleye hitap etmek için ASRock ayrıca Radeon RX 7600 XT’nin Challenger varyantıGenel olarak “metalik” bir görünümün yanı sıra ince RGB dokunuşlarına sahip çift fanlı bir tasarıma sahiptir. Challenger modelleri bir bütün olarak “bütçe segmenti” altında yer aldığından, hakkında konuşulacak çok fazla özellik yok. Bununla birlikte, her iki modelle ilgili ilginç bir şey, “OC” yapılandırmalarıdır; bu, hem Steel Legend hem de Challenger’ın, belirtilen güç gereksinimlerinde herhangi bir değişiklik olmaksızın, AMD’nin referans özelliklerine göre saat hızlarında küçük bir artışla geldiği anlamına gelir.

  • Güçlendirme Saati: 2799 MHz/ 18 Gbps’ye kadar
  • Oyun Saati: 2516 MHz/ 18 Gbps

ASRock henüz her iki modelin de fiyatını onaylamadı, ancak Steel Legend varyantının GPU’nun 329 dolarlık MSRP’sinden biraz daha yüksek fiyatlı olmasını bekliyoruz. Her iki varyantın da 24 Ocak’a kadar piyasaya çıkması bekleniyor.

asrock-radeon-rx-7900-gre-diy-availability-_2
asrock-radeon-rx-7900-gre-diy-availability-_1

Radeon RX 7600 XT 16 GB GPU’ların yanı sıra ASRock’ın Radeon RX 7900 GRE ekran kartları da ProShop gibi Avrupalı perakendecilerde satışa sunuldu. Kart başlangıçta SI (Sistem Entegratörü) ortakları aracılığıyla satılacaktı, ancak yavaş yavaş DIY segmentine girerek kullanıcılara 500-600 $ aralığında ilginç bir seçenek sunuyor. Şunu da belirtmek gerekir ki GPU fiyatı 549 ABD dolarına düşürüldü Bu da onu RTX 4070 Non-SUPER ile aynı seviyeye ve RTX 4070 SUPER’ın 50 ABD doları altına getiriyor ve daha yüksek VRAM arıyorsanız iyi bir seçenek haline getiriyor.

asrock-radeon-rx-7900-gre-diy-availability-_4
asrock-radeon-rx-7900-gre-diy-availability-_3

Grafik kartının ASRock Challenger OC Varyantı şu adreste listelenmiştir €579.90 daha premium Steel Legend OC varyantı ise €599.90. Diğer satıcılardan daha fazla modelin yakında DIY pazarlarında piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu