Teknoloji

ASUS, üç fanlı düşük profilli GeForce RTX 4060 ekran kartını tanıttı

ASUS RTX 4060 Düşük Profilli

ASUS, düşük profilli form faktörüne sahip yeni bir grafik kartı tanıttı

ASUS’un RTX 4060 modeli, 3072 CUDA çekirdeği barındıran ve 8GB GDDR6 bellekle desteklenen bir AD107-400 GPU’ya sahip. Diğer özel RTX 4060 modellerinin aksine, bu grafik kartı iyi bir nedenden dolayı fabrika hız aşırtmasını tercih etmiyor. ASUS, performansı hedeflemek yerine dikkatini daha küçük sistemlere uyacak şekilde tasarlanmış bir tasarıma yöneltiyor.

Modern düşük profilli GPU’lar daha çok profesyonel çözümlerin alanıdır. Son zamanlarda, Gigabyte’ın izniyle bu tasarımı oyun pazarına geri getirme girişimleri oldu. Şunu bulmuşlar Üç küçük fan içeren yenilikçi bir düşük profilli tasarım. İlginç bir şekilde, ASUS bu yaklaşımdan ilham almış gibi görünüyor:

RTX 4060 LP, Kaynak: ASUS

RTX 4080 LP BRK, nispeten büyük bir soğutucu üzerine monte edilmiş üç fanlı özel bir tasarıma sahiptir. Tasarımın iki yuva gerektirdiğine dikkat etmek önemlidir, bu da düşük profilli ve tek yuvalı bir yapılandırma bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Bununla birlikte, okuyucularımıza RTX 4060’ın 75W TDP modeli değil, 115W modeli olduğunu hatırlatmak çok önemlidir. Sonuç olarak, bu durumda tek bir 8 pinli olan en az bir harici güç konektörü gerektirir.

RTX 4060 LP, Kaynak: Gigabyte

Gigabyte’ın tasarımı, aynı ekran çıkış özelliğini sunduğu noktaya kadar çok benzer. Her iki kart da çift HDMI 2.1 ve çift DisplayPort 1.4a ile donatılmış olup aynı anda dört ekranın bağlanmasına olanak tanıyor. ASUS kendi çözümü için fiyatlandırmayı onaylamazken, Gigabyte’ın modeli şu anda Amazon’da 325 dolar. ASUS’un fiyatlandırmasının benzer olması muhtemeldir ve bu performansla ilgili değil, böyle bir tasarımın getirdiği ve bazı durumlarda HTPC (Home Theater PC) veya Mini-PC kullanımına olanak tanıyan özelliklerle ilgilidir.

Kaynak: ASUSAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu