Teknoloji

AYANEO Next Lite, Windows yerine Ryzen 4500U/4800 ve HoloISO ile geliyor, fiyatı 299 dolardan başlıyor

AYANEO Next Lite özel bir SteamOS entegrasyonu ile geliyor

Şirketin Çin sosyal medyasında paylaştığı bilgilerin aksine Next Lite, SteamOS ile ön yüklü olarak gelmiyor. Resmi SteamOS AMD Van Gogh APU için uyarlanmış olsa da, diğer donanımlar için destek garanti edilmiyor. Bunun yerine kullanıcılar, diğer donanımlar için destek sunan üçüncü taraf bir çatal olan HoloISO entegrasyonunu bulacaklar.

Next Lite, Zen2 çekirdekleri ve Vega grafikleri içeren Renoir mimarisine dayalı Ryzen 5 4500U veya Ryzen 7 4800 APU’larla donatılmış bütçe dostu bir konsoldur. 4500U 6 çekirdek ve 6 iş parçacığına (çoklu iş parçacığı yok) sahipken, 4800U 8 çekirdek, 16 iş parçacığı ve RX Vega 8 grafik entegrasyonu sunuyor. Grafik açısından, APU’ya bağlı olarak değişken çekirdek veya iş parçacığı sayılarının yanı sıra RDNA2 mimarisine dayalı 8 CU çekirdeği barındıran Steam Deck’ten bir düşüşü temsil ediyor.

NEXT Lite Özellikleri, Kaynak: AYANEO

Konsol, Next konsolunun LITE olmayan versiyonuyla aynı 7 inç 800p IPS ekrana sahiptir (1300 $+ gibi çok daha yüksek bir fiyatla piyasaya sürülmüştür), ancak aynı zamanda daha yeni CPU seçeneklerine sahiptir. Sistemde dahili 47 Wh pil, hall gönderme joystickleri ve hall tetikleyicileri bulunmaktadır.

NEXT Lite Designs, Kaynak: AYANEO

Resmi olarak, 16GB belleğe sahip 4500U sürümü 299$ olarak fiyatlandırılmıştır. Ne yazık ki bu fiyat sadece 128GB depolama alanı içeriyor ve bu da modern el oyunları için yetersiz kalabilir. Potansiyel alıcılar için bir başlangıç noktası olarak 512GB’lık versiyonun fiyatı ise 349$. Bununla birlikte, retro oyunlara odaklanan ve harici depolamaya güvenen kullanıcılar 128GB’lık varyantı yeterli bulabilir.

4800U destekli konsol, 16GB bellek ve 512GB depolama alanına sahip tek bir konfigürasyonda 399$ fiyatla sunuluyor. Her üç varyant da üç renk seçeneğiyle sunuluyor: Pastel Mavi, Parlak Beyaz ve Jet Siyah.

NEXT Lite Fiyatlandırması, Kaynak: AYANEO

Konsolun bugün ilerleyen saatlerde, büyük olasılıkla kitlesel fonlama platformu aracılığıyla resmi olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Özellikle AYANEO ya da Valve tarafından desteklenmeyen 3. parti bir işletim sistemiyle geliyorsa, test edilmemiş donanımlar için ön sipariş verilmemesini şiddetle tavsiye ediyoruz. İyi haber şu ki, kullanıcılar istedikleri zaman Windows yükleyebilecekler, AYANEO gerekli sürücüleri sağlayacaktır. Ancak bu, önce Windows işletim sisteminin satın alınması gerektiği anlamına gelmektedir.

Kaynak: AYANEOAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu