Teknoloji

CES 2024’te PCIe Gen5 SSD’ler: AirJet ve sıvı soğutma, hibrit Gen5/Gen4 tasarımları

PCIe Gen5 SSD’ler CES 2024’te büyük ilgi görüyor

İlk PCIe Gen5 özellikli anakartlar 2021’in sonlarında tanıtıldı, ancak iki kat bant genişliğine sahip bu yeni arayüzü içeren yeni nesil depolama çözümlerinin daha geniş bir dağıtımını 2023 yılına kadar göremedik.

CES 2024’te birçok şirket geçtiğimiz yıl boyunca üzerinde çalıştıkları ürünleri sergiliyor. Bu ürünler arasında paylaşılan temel özellikler arasında yenilikçi kontrolörler, gelişmiş soğutma teknikleri ve artırılmış hızlar yer alıyor.

MSI M580 SSD PCIe Gen5 FROZR LIQUID

MSI, FROZR LIQUID teknolojisine sahip en yeni Spatium M580 SSD PCIe Gen5’i gururla sunar. Entegre sıvı soğutma döngüsüne sahip devasa bir soğutucu, evet bu aslında bir SSD üzerinde hepsi bir arada bir soğutucu. İşin komik tarafı, MSI bunun bir ‘Pasif SSD termal teknolojisi’ olduğunu iddia ediyor, ancak depolama birimi açıkça bir üfleyici fan ile birlikte geliyor.

İyi haber ise 14 GB/s okuma ve 12 GB/s yazma sıralı hızlarına ulaşarak harika bir performans sunmasıdır. Elbette, M.2 yuvası SSD ve soğutucu için birlikte yeterli miktarda güç sağlayamadığından, soğutucu harici güç gerektirecektir.

Frozr Sıvı soğutuculu MSI Spatium SSD, Kaynak: Charlie/PCGamer

Micron’un AirJet soğutmalı Crucial T700’ü

Micron, her biri 2 TB depolama alanı taşıyan dört adet T700 PCIe Gen5 SSD’yi bir araya getirdi. Bunlar, yenilikçi bir AirJet soğutucu tarafından soğutulan bir PCIe genişletme kartına yerleştirilmiştir. Bu soğutucu, fanı olmayan katı hal teknolojisine dayanmaktadır. Bu soğutucuyu geliştiren Frore Systems’e göre AirJet Mini, 21 dBA gürültü seviyesiyle yaklaşık 5W ısıyı dağıtabilen bir soğutucu. Daha da önemlisi, modül başına sadece 1 watt gerektiriyor, bu yüzden bazı güç sınırlı sistemlerde uygulandığını gördük.

Crucial’ın gösterimi, her biri bir SSD için özel dörtlü AirJet Mini soğutmalı AORUS genişleme kartına dayanmaktadır. Gigabyte’ın adaptörü teorik olarak 60 GB/s’ye kadar bant genişliği sağlayabilir, ancak Crucial’ın en yeni SSD’leriyle bile bu çözüm 45 GB/s’ye kadar okuma ve 42 GB/s’ye kadar yazma hızı sunabilir. Yine de bu tasarımda fan yoktur.

Micron T700 8TB çözümü, Kaynak: Tom’s Hardware

PCIe Gen5x2 veya PCIe Gen4x4 destekli Samsung EVO 990

Samsung, yeni PCIe standardını desteklemek için benzersiz bir girişimde bulunan orta sınıf bir çözüm olan V-NAND SSD 990 EVO’yu piyasaya sürüyor, 2 şerit Gen5 ve dört şerit Gen4’ü destekliyor. Elbette, tüm Gen5 depolama birimleri Gen4 ile geriye dönük olarak uyumludur, ancak bu sürücü isteğe bağlı Gen5 desteği ile Gen4 olarak tanıtılmaktadır. Bildiğimiz gibi Gen5, önceki nesil arayüzün iki katı bant genişliğine sahiptir, bu nedenle gerçekte sınırlı şerit nedeniyle hız aynı olacaktır. Tek gerçek fark, sürücünün sistemde Gen5 olarak görünmesi, ancak bu durumda o kadar da iyi olmayan Gen4 hızları sunmasıdır.

Samsung 990 EVO, Kaynak: WinFuture

Samsung’a göre EVO 990, 5 GB/s ve 4,2 GB/s okuma ve yazma hızlarına sahip; bu da Gen4 tabanlı Samsung amiral gemisi depolama birimi 990 PRO’dan (sırasıyla 7,45 GB/s ve 6,9 GB/s) önemli ölçüde daha düşük. Önemli olan, bunun teknik açıdan Samsung’un ilk Gen5 depolaması olması.

Kaynak: Tom’un Donanımı, WinFuture, PCGamer, @ghost_motleyAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu