Teknoloji

Cooler Master iki fanlı prototip GPU soğutucusunu tanıttı

Project VGA Cooler, GPU fanlarının yerini alan ancak orijinal soğutucuyu koruyan bir konsepttir

Cooler Master, mevcut soğutuculara yeni fanlar takma fikriyle ortaya çıktı.

Cooler Master Project VGA Soğutucu, Kaynak: ThinkComputers

Sadece fanları değiştirmek varken neden tüm soğutucuyu değiştirmekle uğraşalım ki? Bu fikir daha önce birkaç şirket tarafından denendi, ancak ticari bir başarı elde ettiği söylenemez. Kısmen bu fikrin arkasında büyük bir oyuncu olmadığı için, ancak Cooler Master bunu ilk deneyenlerden biri olabilir.

Project VGA Cooler, mevcut bir grafik kartının soğutucusunun üzerine yerleştirilebilen iki adet 120 mm Mobius fan için bir çerçevedir. Bu önemlidir çünkü mevcut soğutucuların çoğu zaten harika soğutuculara sahiptir ve değiştirmek için neredeyse hiçbir neden yoktur. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar daha büyük çaplı, daha düşük gürültülü fanlar ekleyerek veya sadece estetik için fanları yükseltmeyi düşünebilir. Cooler Master’ın konsepti işte bu noktada devreye giriyor.

Cooler Master Project VGA Soğutucu, Kaynak:Toms’s Hardware

Bu nedenle, tüm soğutucuyu değiştirmek yerine, kullanıcılardan mevcut fanlarla birlikte örtüyü çıkarmaları ve bunun yerine Cooler Master fanlarını takmaları isteniyor. Fanların nereye takılacağı, belirli GPU varyantlarıyla uyumlu olup olmayacakları veya harici bir güç ve fan kontrol sistemi kullanıp kullanmayacakları belli değil. Ayrıca, tüm kılıfların çıkarılması kolay değildir ve bazı kartların tamamen sökülmesi gerekecektir. Ancak uyumlu kartlar için, ki görünüşe bakılırsa ASUS TUF Gaming tasarımı öyle, minimum çalışma gerektirecektir.

Cooler Master’ın yapım aşamasında olan iki tasarımı var; beyaz versiyon ya da tunç tasarım. Piyasaya sürüldüğünde RGB aydınlatmalı bir versiyon da düşünülüyor. Şirketin temsilcileri bu tasarımın stok soğutuculardan daha sessiz ve daha verimli çalışmasını beklediklerini belirttiler, ancak çoğu kartı dört yuvalı tasarımlara dönüştüreceği göz önüne alındığında bu gerçekten sürpriz olmamalı. Ancak karşılaştırma için fan RPM’leri gibi verilere sahip olmadan doğrulamak da imkansız.

Cooler Master Project VGA Soğutucu, Kaynak: Overclock3D, ThinkComputers

Piyasaya sürülmeye hazır olduğunda Project VGA Cooler farklı bir isim alacaktır. Şu anda Cooler Master Computex lansmanını ve 40 dolar civarında bir fiyatı hedefliyor (muhtemelen bu sadece fanlar olmadan çerçeve içindir).

Bunun Cooler Master’ın yüksek güçlü GPU’ları iki fanla soğutmaya yönelik ilk girişimi olmadığını belirtmek gerekir. Geçen yıl, muhtemelen RTX 4090 ekran kartına dayalı PNY tasarımı için bir konsept gösterilmişti, ancak hiçbir zaman piyasaya sürülmedi.

Cooler Master RTX 4090 Prototipi, Kaynak: Benchlife

Kaynak: Tom’un Donanımı, ThinkComputers, Overclock3DAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu