Teknoloji

Core Ultra 7 155H, takılabilir kontrolörler ve OCulink desteğine sahip OneXplayer X1 “3’ü 1 arada” el bilgisayarı 16 Ocak’ta piyasaya çıkıyor

Core Ultra 7 155H ile “X1” 16 Ocak’ta piyasaya çıkıyor

OneNetbook, X1 “3’ü 1 arada” el bilgisayarının piyasaya çıkış tarihini açıkladı.

Cihaz 3’ü 1 arada el bilgisayarı olarak adlandırılıyor ve diğer oyun el bilgisayarlarından çok farklı. İlk olarak, 10,95 inçlik büyük bir ekrana sahip ve kutudan oyun pedleri takılı olarak çıkmıyor. Bunun yerine, oyun pedleri isteğe bağlı olarak ekrana takılabilen bir aksesuardır. Aynı durum fiziksel klavye için de geçerli. Bu, sistemin çok yönlülüğünü vurgulayarak bir tablet, dizüstü bilgisayar veya bir el oyun cihazı olarak işlev görmesini sağlar.

Oyun oynamak için neredeyse 11 inçlik büyük bir cihazı tutmanın rahatlığı hakkında bariz sorular ortaya çıkıyor, ancak cihazlar yerleşik bir stand ile birlikte geliyor, bu nedenle kontrolörler takılıyken bir masa üzerinde de kullanılabilir. Şimdilik, bu pedlerin Nintendo Switch’te olduğu gibi uzaktan kullanılıp kullanılamayacağına dair bir bilgi yok, ancak durum böyle değilse, bu tasarımın büyük bir dezavantajı olacaktır.

X1 3’ü 1 arada el bilgisayarı, Kaynak: OneXPlayer

Teknik özelliklere gelince, cihaz şu özelliklere sahip 120 Hz yenileme özelliğine sahip 10,95″ 2,5K LTPS ekran oranı. Nispeten küçük bir ekranda bu yüksek çözünürlük, kullanıcıların işletim sisteminde ölçeklendirmeyi ayarlamasına olanak tanıyarak piksel yoğunluğunun artmasını ve metinlerin daha net olmasını sağlıyor. Bununla birlikte, eski oyunlardan veya emülatörlerden bahsetmediğimiz sürece, doğal çözünürlükte oyun oynamak, özellikle daha yeni oyunlar için entegre grafiklerde bir zorluk oluşturabileceğinden, bu durum oyuncular için mutlaka avantajlı olmayabilir.

Performanstan bahsetmişken, bu dizüstü bilgisayar Intel’de bulunan 16 çekirdek ve 22 iş parçacığına sahiptir Core Ultra 7 155H işlemci. Maksimum 4,8 GHz boost saati ve ihtiyacınız olabilecek AI iş yükü için 1,4 GHz NPU işlemci sunar. CPU LPDDR5-7500 belleğe bağlanmıştır.

X1 3’ü 1 arada el bilgisayarı, Kaynak: OneXPlayer

Daha da önemlisi, bu cihaz ARC markası altında Xe-LPG grafiklere sahip ilk oyun cihazlarından biri olacak. 155H işlemci, 28W ile en hızlı ikinci Meteor Lake-H işlemcisi ve listeye 45W Core Ultra 9 185H’yi eklersek üçüncü. Ancak daha da önemlisi, 155H zaten tam donanımlı olarak geliyor 8 Xe-Core grafik yapılandırması, bu durumda 2,25 GHz (yani 185H özelliklerinden 100 MHz eksik).

OneXplayer X1 özellikleri:

  • Arc 8 Xe-Core iGPU ile Core Ultra 7 155H (16c/22t)
  • 10,95″ 2,5K 120Hz ekran
  • LPDDR5X-7500 bellek
  • Çıkarılabilir kontrolörler ve fiziksel klavye
  • OCulink desteği

X1 aşağıdaki gibi ürünlerle rekabet edecek Minisforum V3 tabletAMD Ryzen 8040 serisi tarafından desteklenmektedir. Ancak, bu ürün kesinlikle bir oyun sistemi olarak tanıtılmıyor ve aksesuar olarak bile oyun pedlerine sahip değil. Ayrıca şu da var MSI CLAW Çok daha küçük ve oyun dostu bir tasarımda aynı Intel CPU tarafından desteklenmektedir. X1’in bu ürünlere göre önemli bir avantajı var, o da aşağıdakileri desteklemesi OCulink bağlı cihazlar. OneNetbook zaten kendi OneXGPU harici grafikler Bu konektörle donatılmış Radeon RX 7600M XT GPU tarafından desteklenen çözüm.

Cihaz ilginç görünse de, genellikle yalnızca kitlesel fonlama platformları aracılığıyla piyasaya sürülen bir OneNetbook/OneXplayer ürününden bahsediyoruz. Ayrıca, oyun pedi ya da klavye gibi aksesuarların ayrı olarak satılması ve bunun da ek bir maliyet getirmesi çok muhtemel. Şimdilik fiyat bilgisi yok, bu nedenle spekülasyon yapmak zor, ancak ‘daha küçük’ bir dizüstü bilgisayardan oyun cihazına dönüştüğü göz önüne alındığında, kesinlikle 1000 dolardan daha pahalı olacaktır. Eğer değilse, bizi hoş bir sürpriz olarak düşünün.

X1’in resmi lansmanının 16 Ocak’ta Çin saatiyle 14:30’da yapılması planlanıyor.

Kaynak: OneXPlayerAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu