Teknoloji

CPU-Z Bağımsız Sürümde ARM CPU Desteği Aldı, Ayrıca Intel Arrow Lake ve AMD Hawk Point Desteği Eklendi

CPU-Z, ARM CPU desteğinin yanı sıra Intel Arrow Lake & AMD Hawk Point gibi en yeni x86 mimarileri için destek ile yenilendi.

CPU-Z Yeni Nesil Mimariler İçin Destek Sunarak Bir Adım Öne Geçiyor, Dahili Kıyaslamayı da Geliştiriyor

Ancak yeni 2.09 sürümü henüz resmi web sitesinde mevcut değil, Videocardz yeni sürümü ve ilgili değişiklik günlüğünü elde etmeyi başardı ve getirilen iyileştirmeler arasında Intel’in Meteor Lake CPU’lar Geçen ay piyasaya sürülen ve yerleşik SoC hakkında, ilgili çekirdek sayısı ve türü ile saat hızları gibi her yönü kapsayan derinlemesine bilgi sağlayan.

CPU-Z 2.09 – Ocak 2024

  • Intel Meteor Lake için geliştirilmiş destek ve Arrow Lake için ön destek
  • AMD Hawk Point ve Hawk Point 2 (Zen 4/Zen 4c)
  • NVIDIA RTX 4070 SUPER (AD104-350)
  • Kıyaslama artık tek bir çekirdek seti/kümesi üzerinde çalıştırılabilir

Mevcut nesil geliştirmelerin yanı sıra, CPU-Z v2.09 ayrıca Intel’in geleceğin Arrow Lake mimarisiBu da 2024 yılının ikinci yarısında piyasalarda olacak. Bu sadece serideki bireysel SKU’ların tanımlanmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda erken destek, resmi lansmanda yazılımın rafine edilmiş bir sürümünü göreceğimiz anlamına geliyor. Yeni sürüm ayrıca AMD’nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü Hawk Point APU’ları ile birlikte NVIDIA’nın GeForce RTX 4070 SÜPERBu da onu çok yönlü bir güncelleme haline getiriyor.

Yeni güncellemedeki bir diğer ilginç yenilik ise yazılımın dahili kıyaslama sisteminde yapılan ve artık kullanıcıların geleneksel “Threads” seçeneğinin yerine bireysel CPU kümelerini test etmelerine olanak tanıyan geliştirmeler. Bu gerçekten de bir SoC’nin performansını “küme” düzeyinde “incelemeye” yardımcı olacak ve kıyaslama ve teşhis için daha geniş bir görünüm sağlayacaktır. CPU-Z yeni sürümü henüz yüklemedi, ancak şu adresten indirerek erkenden edinebilirsiniz Burada.

Resim Kredileri: CPUID

CPU-Z’nin arkasındaki firma CPUID, güncellemeleri yayınlamanın yanı sıra, ARM64 CPU’ları için destek içeren yazılımın yeni bir sürümünü yayınladı. ARM platformu için özel yazılım mantıklı, çünkü son zamanlarda ARM masaüstü çözümleri sektörde büyük ilgi görmeye başladı, Qualcomm’un özel bir ARM CPU hazırlaması gibi Snapdragon X Eliteile birlikte NVIDIA ve AMD’nin ARM çözümlerini geliştirdiğine dair raporlar aynı zamanda.

Bu özel sürüm size çipin mimarisi, çekirdek yapılandırması, hızları ve yerleşik GPU ile ilgili ayrıntılar hakkında bilgi verecektir. ARM64 sürümünü indirebilirsiniz Burada.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu