Teknoloji

Galaxy S24 Ultra, iPhone 15 Pro Max’e Göre Yüzde 75’e Kadar Daha Yüksek Dahili Depolama Hızına ve Daha Düşük Gecikme Süresine Sahip

Galaxy S24 Ultra ve iPhone 15 Pro Max farklı dahili bellek standartları kullanıyor; Samsung’un amiral gemisi UFS teknolojisine dayanırken, Apple tüm cihazlarında NVMe depolama kullanıyor. Hangi varyantın kullanıldığına bakılmaksızın, her ikisi de yüksek okuma ve yazma hızları sunar, ancak bu sütunda ‘kazanan’ Galaxy S24 Ultra’dır, çünkü yeni bir karşılaştırmada, depolama alanının yüzde 75’e kadar daha hızlı olduğu gösterilmiştir ve cihazın daha düşük gecikme süresinden bahsetmeye gerek yoktur.

Galaxy S24 Ultra, yeni nesil UFS depolama alanıyla 2,5 GB/s okuma hızlarına ulaşabilirken, iPhone 15 Pro Max önemli ölçüde geride kalıyor

Jazz Disk Bench’te sakitech, Galaxy S24 Ultra’nın iPhone 15 Pro Max’i bir başka kategoride daha geride bıraktığını, rakibinin 1.450MB/s’lik verimine kıyasla sıralı okuma hızlarında 2.547MB/s elde ederek yüzde 75’lik bir fark yarattığını gösteriyor. Ne yazık ki, aynı performans farkı yazma testinde tekrarlanamıyor; Galaxy S24 Ultra 1.442MB/s veri aktarım hızı elde ederken, rakibi 1.257MB/s ile onu yakından takip ediyor ve aradaki fark yüzde 15’e kadar düşüyor.

Samsung, premium akıllı telefonlarında tarihsel olarak daha hızlı flash bellek yongaları kullanmıştır, bu nedenle Galaxy S24 Ultra’nın iPhone 15 Pro Max’ten daha iyi olması şaşırtıcı değildir. 4K rastgele okuma ve yazma testinde de benzer bir hikaye görüyoruz ve Samsung’un geliştirdiklerinin gerisinde kalmaya devam ediyorsa Apple’ın neden daha yavaş olan NVMe standardına bağlı kaldığını merak ediyorsunuz. Bununla birlikte, bir akıllı telefonun veya masaüstünün performansını belirleyen şeyin yalnızca daha yüksek sıralı veya rastgele okuma ve yazma hızları olmadığını, gecikmenin de değerli bir ölçüt olarak kabul edildiğini unutmayın.

Bu bağlamda, Galaxy S24 Ultra, iPhone 15 Pro Max’ten daha düşük bir gecikme süresi elde ederek yine galip geldi. Bilmeyenler için, daha düşük bir gecikme süresine sahip olmak bir avantajdır çünkü bu test belirli verilere ne kadar hızlı erişilebileceğini gösterir. Teorik olarak, Galaxy S24 Ultra’nın uygulamaları çok daha hızlı açabileceği anlamına gelir, ancak bu aynı zamanda Samsung’un One UI yazılımının ne kadar optimize edildiğine de bağlıdır.

Her iki telefonun da 256 GB dahili depolama alanı ile test edildiğini, bu nedenle aynı testte daha yüksek yerleşik bellek sürümleri kullanıldığında sonuçların değişebileceğini de belirtmek önemlidir. Eğer takip ediyorsanız, Galaxy S24 Ultra’nın iPhone 15 Pro Max’i bir testte geçtiğini de bildirmiştik. akü boşalma testi̇Yani toplamda, 6,8 inçlik amiral gemisi en yakın rakibini iki karşılaştırmada geride bıraktı, ancak bunu takip edecek çok daha fazla karşılaştırma olacak, bu nedenle bizim tarafımızdan daha fazla güncelleme beklemenizi öneririz.

Haber Kaynağı: sakitech

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu