Teknoloji

Gartner, Intel’in 2023’te Sessizce Dünyanın En Büyük Çip Şirketi Olacağını Söylüyor

bir i̇fşa ve eti̇k poli̇ti̇kasi.

2023 yılı küresel yarı iletken endüstrisi için harika bir yıl olarak nitelendirilemese de, Intel Corporation’ın dünyanın en büyük çip şirketi olarak tacını Samsung’dan geri almasıyla küçük bir zafere işaret etti. Yarı-endüstri bellek ve bellek dışı şirketler olarak ikiye ayrılır ve her ikisi de dünyanın bilgisayarlarına ve aygıtlarına güç veren ürünler üretmek için eşit derecede önemlidir.

Gartner tarafından dün açıklanan veriler, 2023 yılında Intel’in gelirinin 48,7 milyar dolar ile Samsung’un 39,9 milyar dolarlık gelirinden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Intel Bellek Yongalarından Uzaklaşarak Küresel Yarı Mamul Gelirindeki Düşüşe Yön Veriyor

Gartner’ın raporu, ürünleri genellikle fason üretim veya kendi makineleri aracılığıyla üretilen çip tasarımcılarının gelirlerini kapsamaktadır. İşlemciler ve GPU’lar için çip endüstrisinin aksine, bellek çipleri Intel dışında birkaç firma tarafından üretilmektedir ve rapor hepsinden elde edilen geliri kapsamaktadır. Tayvanlı firma, müşterilerine satmak ve rekabet etmek için kendi ürünlerini tasarlamadığından TSMC hariç tutulmuştur.

Ancak, öncü işlemci yongası yeteneklerini sürdürmenin ve her türlü yongayı üretmenin karmaşıklığı, Intel’in 2022’de bellek işinden uzaklaşmasına neden oldu. Mevcut CEO’sunun görevi devralmasından hemen önce açıklanan bu karar, küresel bellek gelirleri sektöründeki kan gölünün küresel sıralamaları değiştirmesi nedeniyle tam zamanında alınmış gibi görünüyor.

Gartner’a göre Samsung, geçen yıl %37,5’lik bir yıllık gelir düşüşü yaşadıktan sonra şu anda gelir açısından en büyük ikinci yarı iletken şirket konumunda. Buna karşılık, araştırma firması Intel’in gelirinin yarı yarıya ya da %16 oranında azaldığını ve Intel’in güçlü bir duruş sergilemek için kendini tamponlamasına izin verdiğini paylaşıyor.

Qualcomm, 48,6 milyar dolar ve 39,9 milyar dolar kazanan Intel ve Samsung’un ardından en büyük üçüncü yarı iletken şirket oldu. Geliri 29 milyar dolardı ve 2023’ün en popüler şirketi NVIDIA Corporation’ın rakamlarından yaklaşık 5 milyar dolar daha yüksekti.

Ancak NVIDIA için 2023 yılı da özel bir yıl oldu. Firma ilk kez Gartner’ın en büyük beş yarı iletken şirketi arasında yer aldı. NVIDIA’nın grafik işlemcileri dünyanın en gelişmişleri arasında yer alıyor ve CPU tasarlamadığı veya üretmediği için GPU’ları etrafında inşa edilen tüm ekosistemlere odaklanabilmenin avantajını yaşıyor. NVIDIA’nın listedeki bir önceki sıralaması on ikinci sırada yer alıyordu.

2023 yılı, NVIDIA’nın siparişlerinin artması ve oyun bölümünün toparlanmaya devam etmesiyle büyük bir heyecan yarattı. Ancak bellek şirketleri için tablo o kadar da pembe değildi. Gartner, bellek gelirlerinin geçen yıl Samsung’un performansına paralel olarak %37 oranında düştüğünü, ancak SK hynix ve Micron gibi diğer bellek şirketlerinin karşılaştığı düşüşlerin önünde olduğunu açıkladı. Intel bellek işinin büyük bir kısmını SK hynix’e sattı.

Intel’e gelince, işlemci pazarlarında TSMC ile rekabet etmek zorunda. Bellek çipleri üretmekten kurtulması, Intel CEO’su Patrick Gelsinger ve meslektaşlarının içinde büyüdüklerinden önemli ölçüde farklı bir çip pazarında serbestçe faaliyet göstermesine olanak tanıyor. Artık Tayvanlı TSMC endüstriyel ölçekte x86 çipleri üretebiliyor ve GPU’ların küresel bilgi işlem gereksinimlerindeki rolü de arttı.

GPU’lar, render veya video oyunları çalıştırmak için kullanılan basit ürünler olmaktan çıkıp 21. yüzyılın ilk çeyreği sona ererken kurumsal ve diğer kullanıcılarda önemli bir rol oynamaya başladı. Bu büyüme, dünyanın en değerli yarı iletken firması olmaya devam eden NVIDIA’nın değerine de yansıyor. NVIDIA’nın en son piyasa değeri 1,38 trilyon dolar olup, hisseleri son 12 ayda %127 artış göstermiştir.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu