Teknoloji

Gigabyte RTX 4070 SUPER AORUS Master maksimum 350W TDP değerine sahiptir ve kutudan çıktığı haliyle 4070Ti’den %3 daha yavaştır

Büyük ölçüde artırılmış TDP ile AORUS Master RTX 4070 SUPER

Uygun RTX 4070 Ti değişimi? AORUS GPU tarafından test edildi TechPowerUP.

Gigabyte, özellikle soğutma söz konusu olduğunda RTX 4070 SUPER ile tüm engelleri ortadan kaldırmış gibi görünüyor. En yetenekli soğutucularını 220W’lık bir modelde tercih ettiler ve sonuçlar oldukça ilgi çekici. Bu devasa soğutucunun kullanımı yalnızca daha yüksek stok saatlerine yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda yükseltilmiş TDP sayesinde hız aşırtma için heyecan verici olanaklar sunuyor.

TDP’den bahsetmişken, RTX 4070 SUPER, NVIDIA teknik özelliklerine göre 220W TDP’ye sahiptir. TechPowerUP’ın testleri, Palit Jetstream ve AORUS Master olmak üzere iki özel modelin kutudan 245W TDP ile çıktığını ortaya çıkardı. MSI’ın GAMING X SLIM modelinin de benzer ayarları paylaştığını belirtmek gerekir. İlginç bir şekilde, bu TDP seviyesi, NVIDIA’nın 240W ile sınırlandırılmış Founders Edition için izin verilen maksimum TDP’yi zaten aşıyor.

RTX 4070 SUPER AORUS, Kaynak: TechPowerUP

TPU’ya göre, üst düzey RTX 4070 SUPER kartları genellikle 242W veya 255W güce kilitlenir. Ancak Gigabyte’ın RTX 4070 SUPER’i 350W’a kadar büyük bir artışla bir istisnadır, bu 220W’tan% 59’luk bir artış anlamına gelir.

Bu güç kilidi açılabilir ve daha yüksek saatler için kullanılabilir, ancak gerçekte kart bu kadar gücü kolayca kullanamaz. Kart, Founders Edition’a kıyasla 28 watt’lık bir artışla oyun sırasında kutudan çıktığı anda 246 watt tüketiyor. 350W sınırını kullanmak için biraz aşırı hız aşırtma gerekiyor ve geleneksel yöntemlerden değil, profesyonel hız aşırtmacıların yapabileceği bir şeyden bahsediyoruz. TPU’dan aldığımız bilgiye göre, bu kartta gözlemlenen maksimum güç 290 watt.

RTX 4070 SUPER AORUS, Kaynak: TechPowerUP

Stoktaki RTX 4070 SUPER AORUS Master, stok RTX 4070 Ti’ye kıyasla %2 ila %3 daha düşük performans sunuyor. Özel AORUS kart, NVIDIA varsayılanı 2475 MHz iken 2655 MHz’lik daha yüksek saatler sayesinde kutudan çıktığı haliyle Founders Edition’dan %4 ila 5 daha hızlı görünüyor.

Daha fazla hız aşırtma, 3DMark testine göre %7’ye kadar daha iyi performansın kilidini açar. Yine de bu, TDP ayarlamasıyla güçteki %59’luk artışın yakınından bile geçmiyor.

Hız aşırtma hakkında rapor edilecek çok fazla şey yok, bunun dışında çalışıyor, yapması kolay ve size son yıllarda çoğu karttan gördüğümüz tipik aralık olan yaklaşık% 6 ila 7 getirecek. FE 240 W maksimum güç limiti ayar aralığı sunarken, Gigabyte 350 W maksimum güç limiti ayarı ile işleri maksimuma çıkarıyor. Varsayılan güç sınırı 245 W’a yükseltilmiştir, bu da daha yüksek güç kullanımına rağmen makul bir seçim olan bazı ekstra performansla sonuçlanır.

– TechPowerUP

RTX 4070 SUPER AORUS, Kaynak: TechPowerUP

Pratikte, daha yüksek bir TDP sınırı, hız aşırtma potansiyelinde önemli bir artışa dönüşmek zorunda değildir. Şaşırtıcı bir şekilde (ya da değil), daha düşük TDP limitlerine sahip kartların elde edebilecekleri ile uyumlu görünüyor.

Fiyatlandırma açısından kart, RTX 4070 SUPER MSRP ile RTX 4070 Ti SUPER MSRP arasında 100$’lık bir primle 700$’a konumlanıyor. Grafikler RTX 4070 Ti’ye yakın bir performansa işaret etse de, bu kartın SUPER serisi güncellemesine yol açarak üretimden kaldırılma yolunda olduğunu akılda tutmak önemlidir. 4070 Ti SUPER kartın nasıl bir performans sergileyeceğini önümüzdeki hafta piyasaya çıktığında öğreneceğiz.

Fiyat bir avantaj değil, ancak AORUS’un güçlü noktası, dörtlü yuva tasarımı olan (muhtemelen bir avantaj değil) 34 cm uzunluğundaki verimli soğutucudur. Soğutucu PCB’den %50 daha büyüktür, bu da bazı harika termal değerlerle sonuçlanır (Founders Edition’dan 15°C daha soğuk). Kesinlikle ilginç bir tasarım, ancak özellikle daha küçük kasalarda kesinlikle herkes için değil.

Kaynak: TechPowerUPAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu