Teknoloji

Intel 21 Şubat’ta IFS Direct Connect’i Düzenleyecek, CEO Yeni Nesil Yarı İletken Fabrikaları ve Çin Hakkında Konuşacak

Intel, amiral gemisi dökümhane etkinliğini düzenlemeye hazırlanıyor, IFS Doğrudan BağlantıSan Jose, Kaliforniya’da şirketin yarı iletkenlerin geleceğini ortaya koyduğu.

Intel, Amiral Gemisi Foundry Etkinliği ile Yarı İletkenler ve Döküm Hizmetleri Alanında Yapay Zeka Bandwagonuna Liderlik Edecek; CEO, Geliştirilmekte Olan Yeni Nesil Fabrikalardan Bahsediyor

Etkinlikte Intel CEO’su Pat Gelsinger’in yanı sıra Intel Döküm Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stuart Pann gibi yetkililer de yer alacak. Etkinlik, dökümhanenin geleceğe yönelik stratejisini tanımlamaya odaklanacak ve büyük olasılıkla Intel’in 20A gibi yarı iletken süreçlerinde devam eden gelişmelerle ilgili bir güncelleme göreceğiz. seri üretim kapsamına girmek 2024 yılında. Bununla birlikte, firmanın 18A ve 18B gibi yeni nesil düğümleriyle ilgili bazı ayrıntıların da paylaşılmasını bekliyoruz. bunun ötesinde 2nm altı çağa girerken.

Intel Süreç Teknolojisi Yol Haritası. (Kaynak: PC.Watch)

Yarı iletken gelişmelerinin yanı sıra Intel, “dünyanın ilk yapay zeka sistem dökümhanesi” hakkında bilgi vermeyi planladığını belirtti ve bunun yarı iletkenlerin geleceği için yol gösterici olacağı söyleniyor. Bir YZ sistem dökümhanesinin neye işaret ettiğinden habersiz olsak da, büyük olasılıkla YZ’nin yeteneklerinden büyük ölçüde etkilenen bir üretim kaynağı olacak. Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, “Siliconomy and the AI System Foundry: How Intel is At the Center of the Next Inflection Point” başlıklı oturumda bu konudaki ayrıntıları açıklayacak.

Bu son teknoloji. Çevrimiçi olduğunda, yakında 18A (2nm altı) olarak adlandırdığımız üretime getireceğimiz en gelişmiş süreç teknolojimizi biliyorsunuz, biliyorsunuz bu onun ötesinde olacak, bu yüzden Magdeburg’da inşa edilecek olan 1 buçuk nanometre mertebesinde olacak, bu yüzden bu sadece Almanya’daki en gelişmiş üretim değil, dünyadaki en gelişmiş üretim olacak.

Pat Gelsinger (Intel CEO’su) – CNBC aracılığıyla Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu

CES 2024’te ve şimdi IFS basın brifinglerinde Team Blue’nun kendisini sektörde bir “dönüm noktasında” konumlandırdığını gördük, bu da firmanın özellikle yapay zekanın devreye girdiği alanda yarı iletkenlerin geleceğine öncülük edeceği anlamına geliyor. IFS Direct Connect’in teknoloji endüstrisi için neler getireceğini görmek ilginç olacak ve bu nedenle haberlerimizi takip etmeye devam edeceğiz. Etkinliğin 21 Şubat 2024’e kadar düzenlenmesi bekleniyor ve Pat Gelsinger’in açılış konuşmasıyla 8:30 PST’de başlayacak.

Intel Süreç Yol Haritası

Süreç Adı Intel 10nm SuperFin Intel 7 Intel 4 Intel 3 Intel 20A Intel 18A
Üretim Yüksek Hacimde (Şimdi) Hacim Olarak (Şimdi) 2H 2022 1H 2023 1H 2024 2H 2024
Perf/Watt (10nm ESF üzerinde) N/A 10-15% 20% 18% >%20? TBA
EUV N/A N/A Evet Evet Evet Yüksek-NA EUV
Transistör Mimarisi FinFET Optimize Edilmiş FinFET Optimize Edilmiş FinFET Optimize Edilmiş FinFET RibbonFET Optimize Edilmiş RibbonFET
Ürünler Kaplan Gölü Alder Gölü
Raptor Gölü
Sapphire Rapids
Emerald Rapids
Xe-HPG?
Meteor Gölü
Xe-HPC / Xe-HP?
Granite Rapids
Sierra Ormanı
Dökümhane Ortağı
Arrow Gölü
Diamond Rapids mi?
Ay Gölü
Nova Gölü
Diamond Rapids mi?
Dökümhane Ortağı


Haber Kaynağı: Intel

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu