Bilgisayarlar ve DonanımTeknoloji

LG Katlanabilir Dizüstü Bilgisayar Pazarına Giriş Yaptı

LG, Lenovo, Asus ve HP gibi şirketleri izleyerek, tek bir büyük katlanabilir ekran etrafında inşa edilmiş yeni bir dizüstü bilgisayar duyurdu. Cihazın adı LG Gram Fold ve 4 Ekim’den itibaren Güney Kore’de 4.99 milyon won (yaklaşık 3.697 $) karşılığında çevrimiçi olarak satın alınabilecek. Uluslararası bir sürüm henüz duyurulmadı.

Önceki katlanabilir dizüstü bilgisayarlar gibi, LG Gram Fold da çeşitli farklı yönlerde kullanılabilir. Geleneksel bir dizüstü bilgisayar deneyimi arıyorsanız, ekranın geri kalanını 3:2 en boy oranına sahip 12 inçlik bir dizüstü bilgisayar gibi kullanmak için Bluetooth klavyesini alt kısmına yerleştirebilirsiniz. Ya da fiziksel klavyeyi bırakırsanız, ekranın kendisinde sanal bir klavyede yazabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarı tamamen düzleştirmek, onu tablet gibi kullanmanıza izin verir veya ona klavye ekleyerek 17 inçlik ekranlı bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca dizüstü bilgisayarı yarıya katlayıp yatay olarak ellerinizde tutabileceğiniz bir kitap modu da vardır.

Ekranın kendisi, 500 nit’lik bir tepe parlaklığı ile 1920 x 2560 çözünürlüğe sahiptir. LG Display, panelin kendisinin seri üretimine ilişkin ayrı bir basın bülteninde, ekranın katlanan alanında kırışıklığı en aza indirmek için “özel bir malzeme” kullanıldığını belirtiyor. LG, Gram Fold’un 30.000 katlama döngüsünde hayatta kalabileceğini söylüyor. Bu, bazı katlanabilir telefonların derecelendirildiği 200.000 veya hatta 400.000 ile karşılaştırıldığında düşük görünebilir, ancak fikir, bir dizüstü bilgisayarı genellikle bir gün boyunca daha az katlayıp açmanızdır, bu nedenle daha düşük katlama sayısı daha düşük bir kullanım ömrüne dönüşmemelidir.

LG, bu tür katlanabilir dizüstü bilgisayarları duyuran en son şirket. Bu ayın başlarında HP, ayrıca 17 inçlik bir ekranı ancak 4.999,99 $’lık çok daha yüksek bir fiyat etiketine sahip Spectre Fold’u piyasaya sürdü. Ondan önce, Asus’un 17,3 inçlik ekranıyla 3.499,99 $’a Zenbook 17 Fold OLED’i ve Lenovo’nun 13,3 inçlik daha küçük ekranıyla ThinkPad X1 Fold’unu (ikincisi de LG Display’den katlanabilir panel kullandı) gördük. Lenovo, ArsTechnica’nın bu yılın dördüncü çeyreğinde nihai olarak 2.500 $’a gönderileceğini belirttiği 16 inçlik ekranlı ikinci nesil ThinkPad X1 Fold’a sahip.

Katlanabilir ekranının ana cazibe merkezi dışında, LG Gram Fold’un özellikleri daha mütevazidir. Intel i5-1335U CPU, 16GB RAM, 512GB depolama alanı ve 72Wh batarya ile çalışır. 1250 gram ağırlığında ve katlandığında 19.9mm, açıldığında 9.4mm kalınlığındadır. Windows 11 makine, biri Thunderbolt 4 uyumlu, diğeri USB 3.2 Gen 2×1 olmak üzere bir çift USB-C bağlantı noktasıyla birlikte gelir. LG Gram Fold aynı zamanda kalemle uyumludur, ancak LG bunları ayrı olarak satmaktadır.

LG Display’in bu tür katlanabilir ekranları seri üretmekle gurur duyduğunu ve rakipleri Samsung Display ve BOE’nin kendi katlanabilir panellerini ürettiğini görünce, LG’nin bu tür bir cihazı duyuran son dizüstü bilgisayar üreticisi olmayacağı anlaşılıyor. Şimdi sadece birkaç bin dolara mal olmayan gelecekteki modeller umut etmemiz gerekiyor.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu