Teknoloji

Mahindra, Tesla’nın Hindistan’a Giriş Planları Arasında Elektrikli Araçlarda Eşit Oyun Alanı Çağrısında Bulundu

Hintli otomobil üreticisi Mahindra Üst düzey bir yönetici, Yeni Delhi gibi otomobil üreticilerini cezbetmeye çalışan Mahindra’nın hükümete yerli ve yabancı oyuncular arasında eşit bir oyun alanı olması ve yerel üretimin teşvik edilmesi gerektiğini söylediğini belirtti. Tesla.

Mahindra ve Tata Motors Reuters’in geçen ay bildirdiğine göre, hükümet Tesla’nın pazara girme planlarını incelerken, Hintli yetkililer elektrikli araçlara uygulanan ithalat vergilerinin yüzde 100’e düşürülmemesi ve yerli firmalar ile yabancı yatırımcılarının korunması için özel olarak baskı yaptı.

Mahindra Genel Müdürü Anish Shah, Tesla’nın girişi ve Yeni Delhi’nin ithalat vergilerini düşürmek için planladığı politika hakkında sorulan bir soru üzerine, şirketinin Hintli yetkililere küresel EV üreticileri Hindistan’a yatırım yapmaya teşvik edilmelidir.

Shah, Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında Reuters’e verdiği bir röportajda Tesla’ya ismen atıfta bulunmadan “Eşit bir oyun alanı olmalı ve Hindistan’a yatırım yapmak önemli” dedi.

“Yaklaşımımız esasen Hindistan’da daha güçlü bir endüstri yaratmak ve üretimin Hindistan dışında yapıldığı ve Hindistan’ın sadece ürün ithalatçısı haline geldiği bir durumda olmamaktır” diye ekledi.

Hindistan geçen yıl 4 milyon otomobil sattı ve bunların sadece 82.000’i elektrikli araçtı, ancak yeni ortaya çıkan segment bir önceki yıla göre yüzde 115’lik bir satış büyümesi kaydetti.

Mahindra, Singapurlu Temasek ve British International Investment’tan yaklaşık 400 milyon dolar (kabaca 3.325 crore Rs) toplarken, özel sermaye şirketi TPG ve Abu Dabi devlet holdingi ADQ, 2021 yılında Tata’ya 1 milyar dolar (kabaca 8.312 crore Rs) yatırım yaptı.

Shah, Mahindra’nın elektrikli araç birimini listelemeyi planladığını, ancak bunun 2029’dan önce olmayacağını belirterek “çünkü bu işte önemli bir başarı göstermemiz gerekiyor” dedi.

“Bizim için gelecek elektrikte” dedi.

Tesla Hindistan’da bir fabrika kurmayı teklif etti ancak elektrikli otomobiller için daha düşük ithalat vergisi de talep etti. Reuters’in haberine göre Hindistan, elektrikli araçlara uygulanan ithalat vergilerini, yerel üretim yapmayı taahhüt eden şirketler için yüzde 15’e kadar indirecek yeni bir politika üzerinde çalışıyor.

Ancak bu durum Hint endüstrisini endişelendiriyor ve kaynaklar Tesla’nın girişinin, istikrarlı ve elverişli bir ithalat vergisi rejimine ihtiyaç duyan Hintli elektrikli araç şirketlerinin gelecekte fon yaratmasını riske atabileceğini söylüyor.

© Thomson Reuters 2024


Satış ortaklığı bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – bkz. eti̇k beyani Detaylar için.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu