Teknoloji

Microsoft, Windows 11 İçin 80 Gbps’ye Kadar Yeni Nesil USB4 2.0 Standardını Test Etmeye Başladı

USB4 2.0 etkinleştirme Microsoft’un en son Windows 11 Insider Preview yapısında 80 Gbps standardını test etmesiyle resmen başladı.

Microsoft, USB4 2.0’ın Etkinleştirilmesi Yolunda İlk Adımı Atarak Aktarım Hızlarını 80 Gbps’ye Çıkarıyor ve Geriye Dönük Uyumluluk Sunuyor

USB4 2.0, standart olarak yeni nesil veri aktarım teknolojileri için trend belirleyicidir. Eylül 2022’de ortaya çıktıAncak şimdiye kadar “yaygın” bir uygulamasını görmedik. Teknik özelliklere bakıldığında USB4 2.0’ın 80 Gbps’ye kadar aktarım hızına sahip olduğu ve USB Type-C Thunderbolt 4’ün aktarım hızını ikiye katladığı görülüyor. Bir diğer ilginç nokta ise standardın mevcut USB4 özellikli (40 Gbps pasif) kablolarla tam uyumluluğa sahip olmasının yanı sıra yeni 80 Gbps Type-C aktif kabloları da desteklemesi ve bu sayede sektöre büyük bir katkı sağlamasıdır.

Sektörün sunduklarına bakıldığında USB4 2.0’ın cihazlarda pek benimsendiği söylenemez, ancak ilginç bir şekilde Microsoft’un blog yazısında Intel’in 14. Nesil HX serisine sahip Razer Blade 18 gibi belirli cihazlarda standardın varlığından bahsediliyor.

Windows’un bu sürümünde en yeni nesil USB standardı olan USB 80Gbps desteğini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. USB 80Gbps desteği ilk olarak yeni Razer Blade 18 gibi Intel Core 14. Nesil HX serisi mobil işlemcileri temel alan belirli cihazlarda sunulacak.

Bu, USB4 standardının ilk büyük sürüm güncellemesidir ve performansı 40Gbps’den 80Gbps’ye çıkarır. Yeni nesil yüksek performanslı ekranlara, depolamaya ve bağlantıya olanak sağlar. Eski nesil USB ve Thunderbolt™ için üretilmiş çevre birimleriyle tamamen geriye dönük uyumludur ve diğer tüm USB Type-C özellikleriyle birlikte çalışır.

USB4 2.0 henüz başlangıç aşamasında, ancak özellikle Windows 11’de tam destek aldıktan sonra gelecek cihazlarda daha fazla uyumluluk görmesini bekliyoruz. Görünüşe bakılırsa, standardın aktarım hızları ve geriye dönük uyumluluk söz konusu olduğunda yeni kapılar açması ve daha geniş bir tüketici kitlesine hitap etmesi bekleniyor.

USB4 2.0’ın dahil edilmesinin yanı sıra, yeni Windows 11 Insider Preview yapısı, özelliği devre dışı bırakmaya karar vermediğiniz sürece Microsoft’un en son AI asistanı Copilot’u otomatik olarak başlatacaktır. Bu durum bazı tüketicileri rahatsız etse de, bilgisayarınızı açtığınızda “hayali” bir yapay zeka asistanının sizi karşılamasının yanı sıra başlangıçta gerçekleştirilmesi gereken birden fazla görevde de size yardımcı olabileceği için yararlı bir özellik olarak görülüyor. Copilot’un yalnızca “minimum 27″ diyagonal ekran boyutu ve 1920 piksel piksel genişliği” ile daha geniş bir ekrana sahipseniz başlayacağını belirtmek önemlidir.

Eğer bir beta test kullanıcısıysanız, ISO dosyaları aracılığıyla en son Windows 11 Insider yapısına erişebilirsiniz Microsoft tarafından paylaşıldı web sitelerinde.

Haber Kaynağı: Windows Blog

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu