Teknoloji

Microsoft’un Yapay Zeka Bilgisayarları İçin 16 GB’lık Taban Çizgisi Tüketici Pazarında Bellek Büyümesini Destekleyecek, 2024’te Yapay Zeka Sunucuları %40 Büyüyecek

Tüketicilere yönelik yapay zeka bilgisayarları ve yapay zeka sunucularının, Microsoft’un 16 GB’lık yeni sistem RAM’i ile bellek segmentini desteklemesiyle 2024 yılında büyük bir büyümeye tanık olması bekleniyor.

Yapay Zeka Bilgisayarları ve Sunucuları 2024’te Büyük Büyümeye Hazır; Bellek Pazarı da Microsoft Tarafından Belirlenen Artan Yapay Zeka Bilgisayar Gereksinimleri Sayesinde Artış Gösterecek

Microsoft ve Google gibi teknoloji devleri, yalnızca üretici yapay zekanın yeteneklerini ana akım tüketici uygulamalarına entegre etmek amacıyla bir “yapay zeka yarışına” sürüklendi ve Microsoft’un Bing AI ve Google’ın Bard’ı ile bunun ipuçlarını gördük. Bununla birlikte, geleceğe doğru ilerlerken, firmaların yapay zeka algoritmalarını ve modellerini bulut veya veri merkezleri yerine doğrudan akıllı telefonlar gibi cihazlara (çevrimdışı/yerel işleme) yerleştirmeyi ifade eden Edge AI’yi geliştirmeye yönelmesi nedeniyle işlerin yeni bir hal alması bekleniyor.

TrendForce raporuna göre, küresel yapay zeka sunucu pazarının 2024 yılında 1,6 milyon birim bariyerini aşması ve yıllık %40 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Büyüme, pazarlarda yapay zekanın hızla gelişmesi ve CSP’lerin (Bulut Hizmet Sağlayıcıları) bu segmente odaklanmasıyla ilişkilendiriliyor. Bu da NVIDIA ve AMD gibi tedarikçilerin bu yıl bir başka “finansal kazanç” katmanı göreceği anlamına geliyor.

Görüntü Kaynağı: AMD

Teknoloji sektöründe gelişmekte olan bir diğer alan da yapay zekalı bilgisayarların benimsenmesive yapay zeka pazarlarının gelişiminde nasıl hayati bir rol oynayabilecekleri. Intel’in Meteor Lake gibi mevcut nesil ürünleriyle, özellikle gelecekteki serilerin piyasaya sürülmesiyle daha da güçlenecek bir temel oluşturuldu Mavi Takım’ın Lunar Gölüyapay zeka hesaplama alanında önemli gelişmeler getirmesi bekleniyor. Intel, Lunar Lake için 3 kata kadar daha hızlı NPU performansı sunarken, Arrow Lake oyun serisine de yapay zekaya özel hızlandırıcılar ekledi.

Ayrıca, Qualcomm gibi yeni rakiplerin ortaya çıkması Snapdragon Elite X ve AMD’nin yeni nesil Strix Point CPU serisi, bu pazarların büyümesini de hızlandıracaktır, savaşı yoğunlaştırmak x86 ve Arm CPU mimarileri arasında.

Görüntü Kaynağı: Intel

Trendforce ayrıca Microsoft’un AI PC segmenti için temel gereksinimleri 16 GB belleğe (LPDDR) yükseltmesi nedeniyle, AI PC segmentinin geleceğine doğru ilerledikçe daha yüksek kapasiteli belleklere olan talep artacağından, bunun DRAM ve bellek endüstrisi için olumlu bir sinyal olacağının altını çiziyor.

2024 yılı, en azından pazar araştırmacılarının belirttiği üzere, teknoloji endüstrisi için büyük bir iyimserlik barındırıyor. Bilgisayar ve müşteri işlerinde muazzam bir büyümeye tanık olunması bekleniyor ve yenilik ve rekabet açısından geleceğin nasıl şekilleneceğini görmek ilginç olacak.

Haber Kaynağı: TrendForce

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu