Teknoloji

MSI, ikonik kırmızı tasarıma sahip RTX 4070 SUPER GAMING X SLIM MLG serisini tanıttı, kutudan 245W TDP çıkıyor

Köklere dönüş: MSI üç fanlı GAMING kartını kırmızı renkte geri getiriyor

GAMING X SLIM MLG serisi duyuruldu.

MSI’ın yaklaşmakta olan RTX 4070 SUPER serisi, yeni bir renk tasarımı şeklinde küçük bir güncelleme alacak. MSI, RTX 4070 SUPER’ın piyasaya sürülmesinin ardından ilk MLG kartı siyah ve kırmızı renk düzenine sahip bir Ejderha-kız teması içeriyor. Daha önce piyasaya sürülen RTX 4060 çift fanlı bir tasarıma sahipken, yeni GAMING X SLIM serisi üç fana sahip olacak.

MLG tasarımı şimdilik yalnızca RTX 4070 SUPER için duyuruldu, 4070 Ti/4080 SUPER için resmi bir plan yok. Bu da kırmızı/siyah tasarımla sunulan en yüksek özelliklerin 7168 CUDA çekirdekli AD104 GPU ve 12GB GDDR6X bellek olduğu anlamına geliyor. MSI’ın fabrika hız aşırtmalı ya da hız aşırtmasız olmak üzere iki modeli var. Şirket, MSI Center yazılımı aracılığıyla uygulanabilen 2655 MHz maksimum GPU saati veya kullanıcılar bu yazılımı kullanmamayı seçerse kutudan çıkan 2640 MHz saatin reklamını yapıyor. Alternatif olarak, sırasıyla 2490/2475 MHz saatlere sahip OC olmayan bir model var.

MSI RTX 4070 SUPER GAMING X SLIM MLG, Kaynak: MSI

Kart 2 yuvaya sığacak şekilde tasarlanmıştır ve 30,7 × 12,5 × 4,6 cm boyutlarındadır, bu yüzden gerçekten en küçük kart değildir. Ancak bu tasarımı gerçekten sevenler ancak kartı sığdırmakta sorun yaşayabilecekler için hala RTX 4060 seçeneği var.

MSI RTX 4070 SUPER GAMING X SLIM Özellikleri, Kaynak: MSI

GAMING X SLIM ve X SLIM WHITE’ın aksine MLG sürümü, arka plakası için manyetik olarak tutturulmuş ek bir kapak sunar. Kullanıcılar bu kapağı kullandıklarında, tüm vidaları, görünür GPU bölümünü etkili bir şekilde gizler ve hava çıkışını kısmen kapatır. Bu durum sıcaklıkların biraz artmasına neden olsa da, ısı üzerindeki etkisinin marjinal olması bekleniyor.

MSI RTX 4070 SUPER GAMING X SLIM MLG, Kaynak: MSI

MSI GAMING X SLIM serisi (burada X, OC kartlarını temsil etmektedir) ile ilgili ilginç bir gerçek, hepsinin kutudan 245W TDP ile çıkmasıdır. NVIDIA teknik özelliklerine göre, RTX 4070 SUPER SKU varsayılan olarak 220W TDP sunar ve Founders Edition maksimum 240W TGP’ye sahiptir. Bunun anlamı, MSI kartlarının NVIDIA FE tasarımından 5W daha yüksek olduğu ve bunun manuel hız aşırtmadan önce olduğu. Ne yazık ki MSI, bu tasarım için maksimum TGP’nin ne olduğunu vermiyor.

MSI RTX 4070 SUPER GAMING X SLIM tasarımları, Kaynak: MSI

MSI GAMING X SLIM tasarımları beyaz, siyah ve kırmızı renklerde satışa sunulacak. RTX 4060 modelinin yeşil bir versiyonu da bulunuyor. GAMING X modellerinin “MSRP” olarak adlandırılan kartlar olmadığı unutulmamalıdır, bu da ilk inceleme ambargosu kalktığında (16 Ocak’ta) bu tasarımların hiçbirini göremeyeceğimiz anlamına gelir, ancak NVIDIA’nın MSRP olmayan tüm modeller üzerindeki ambargoyu kaldıracağı ertesi gün. İlk bilgiler ABD’deki perakendecilerden alınan bilgilerde henüz MLG modelinden bahsedilmiyor, dolayısıyla muhtemelen bu kart daha sonra satışa sunulacak.

Kaynak: MSIAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu