Teknoloji

NVIDIA, SDR videoları HDR’a dönüştüren RTX Video HDR teknolojisini piyasaya sürdü

Tensör çekirdekleriyle desteklenen NVIDIA RTX Video HDR

Teknoloji, standart çözünürlüklü videolara hem daha yüksek çözünürlük hem de daha fazla netlik ekleyerek yükseltme özelliğinin üzerinde çalışabilir.

Yüksek Dinamik Aralık artık RTX Video HDR adı verilen bir NVIDIA özelliği aracılığıyla gerçek zamanlı olarak eklenebiliyor. Bu, çözünürlüklerini artırarak videoyu geliştirmek için sürücü düzeyinde çalışan bir teknoloji olan NVIDIA RTX Video Upscaling için bir güncellemedir. Şimdi NVIDIA, HDR monitörlerde genellikle o kadar etkileyici görünmeyen SDR videolara odaklanıyor.

NVIDIA, bunun tüm GeForce RTX 20 ve daha yeni GPU’ların bir parçası olan Tensor çekirdeklerinin gücü sayesinde elde edildiğini iddia ediyor. Bu aynı zamanda teknolojinin GTX serisinde çalışmayacağı anlamına geliyor. NVIDIA, RTX Video HDR teknolojisinin, aksi takdirde video sıkıştırma nedeniyle kaybolacak olan daha “canlı, dinamik renkler sağlayacağını ve karmaşık ayrıntıları koruyacağını” iddia ediyor.

SDR’den HDR’ye teknolojisi, SDR içeriği için sofistike (yapay zeka destekli) ters ton eşlemeden başka bir şey değil gibi görünüyor. Şimdilik, yalnızca Chromium tabanlı İnternet tarayıcılarında çalışıyor gibi görünüyor: Google Chrome ve Microsoft Edge.

RTX Video HDR özelliği (simüle edilmiş), Kaynak: NVIDIA

Bu, videoların tarayıcılarda oynatıldıkları sürece otomatik olarak HDR içeriğe dönüştürülebileceği anlamına gelir. Ancak RTX Video Yükseltme teknolojisi VLC ve MPC-BE video oynatıcılar aracılığıyla da destekleniyor. Ne yazık ki, her ikisi de en azından şimdilik HDR özelliği için destekten yoksun görünüyor.

[NVIDIA Studio] RTX Video HDR ile tanışın: Yapay Zeka Videoyu HDR Kalitesine Yükseltiyor (2,271 görüntüleme)

HDR10 uyumlu herhangi bir ekranda RTX Video HDR ve Video Süper Çözünürlüğü etkinleştirmek için:

  • Mevcut en yeni Game Ready veya Studio Ready sürücüsünü indirin ve yükleyin
  • Windows’un HDR özelliklerinin Sistem > Ekran > HDR bölümünde etkinleştirildiğinden emin olun
  • Masaüstünüze sağ tıklayarak NVIDIA Denetim Masası’nı açın
  • Uygulamanın sol tarafındaki Video Görüntü Ayarlarını Ayarla kısmına gidin
  • “Süper Çözünürlük” ve “Yüksek Dinamik Aralık” seçeneklerini işaretleyin

HDR içeriği herkes için değildir, HDR uyumlu monitörlerin çoğu aynı deneyimi sunmayacaktır. NVIDIA, teknolojilerinin tüm HDR-10 uyumlu ekranlarla çalıştığını doğruluyor ancak VESA DisplayHDR özellikleri için herhangi bir öneri veya gereklilik bulunmuyor. Tipik olarak, 600 nit tepe parlaklığına sahip monitörler HDR içerik için giriş noktası olarak kabul edilir, bu nedenle DisplayHDR 400 monitörlerin hiçbiri bu teknolojiden yararlanamayacaktır.

Kaynak: NVIDIAAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu