Teknoloji

Ryzen 7 7840HS ve Core Ultra 9 185H özellikli yeni Mini PC’ler artık dahili dokunmatik ekranlara sahip

 

Şirketler entegre dokunmatik ekranlı Mini-PC’ler sunuyor

Klavye veya fare olmadan sistem bilgileri ve temel kontroller.

Mini-PC sektörü, AMD ve Intel’in güç tasarruflu CPU tasarımları sunma konusunda kaydettiği ilerleme sayesinde son zamanlarda önemli bir büyüme kaydetti. Kullanıcılar artık ultra kompakt tasarımlardan ayrı grafiklere sahip olanlara kadar çok sayıda seçeneğe sahip. İki şirket, AYANEO ve Minisforum, sistemleriyle farklı yaklaşımlar benimsiyor.

AYANEO’nun AM02’si sistemine sahip AMD Ryzen 7 7840HSperformansından ziyade çekiciliğe odaklanıyor. Klasik Nintendo NES konsolundan esinlenerek tasarlanan cihaz, kartuş yuvalarını andıran küçük bir kapağa bile sahip. Bu 4 inç dokunmatik ekran özel grafikler, geçerli saat veya sistem bilgilerini görüntüleyerek benzersiz bir dokunuş katar. En yeni AMD işlemciye sahip olmamasına rağmen, 8 Zen4 çekirdekli ve 12 RDNA3 İşlem Birimli 7840HS, çoğu görev için büyük güç vaat ediyor.

AM02 Retro Mini-PC, Kaynak: AYANEO

Diğer tarafta, Minisforum’un UH185 Ultra’sı, CES 2024’te tanıtılan Intel Core Ultra 9 185H Meteor Lake serisinden işlemci. 16 çekirdek, 22 iş parçacığı ve 5,1 GHz’e varan saat hızlarıyla bu Mini-PC küçük bir güç merkezidir. Ayrıca, kullanıcılar Xe-LPG mimarisine dayanan ve 2,35 GHz’e kadar saat hızına sahip 8 Xe-Core ile donatılmış Intel Arc grafiklerine erişebilecekler.

UH185 Ultra Mini-PC, Kaynak: PCWatch

AYANEO’nun teklifinde olduğu gibi, gerçek zamanlı sistem özelliklerini gösteren bir ekran da entegre ediyor. Teaser’da CPU ve GPU, bellek kullanımı ve ağ etkinliği bilgilerinin yer aldığı ekran gösteriliyor. Dahili 1080p kamera, şirket bu özelliği doğrulamamış olsa da, doğrudan bu ekran aracılığıyla video konferans olanakları hakkında soru işaretleri uyandırıyor.

Basın açıklamasına göre, bu üründe çift 5Gbit Ethernet portu, iki USB4 arayüzü, DisplayPort, Thunderbolt ve hatta OCuLink üst düzey harici GPU’ları bağlamak için. Minisforum her bir bağlantı noktası için tam sürümleri doğrulamıyor, ancak ürün piyasaya sürülmeye hazır olmadan önce bunun açıklığa kavuşturulacağı tahmin edilebilir.

Ekran bilgileri, Kaynak: AYANEO/Minisforum

Sonuç olarak, iki şirket MiniPC özelliklerinde yeni bir aşamaya geçiyor. Kullanıcılar bu özellikleri faydalı ve ödemeye değer bulursa, bu trendin daha sonra diğer şirketler tarafından da benimsenmesi muhtemeldir. Mini-PC’ye ekran ekleme konsepti tamamen yeni değil, ancak bu fikrin aşağıdaki gibi şirketler tarafından keşfedildiğini zaten görmüştük AGEMAGIC.

AYANEO’nun sistemi 18 Ocak’ta kitlesel fonlama yoluyla piyasaya sürülmeye hazırlanırken, Minisforum’un PC’si onaylanmış bir çıkış tarihi bekliyor ve fiyatlandırma detayları henüz açıklanmadı. Bildiğimiz kadarıyla bu çeyrekte çıkması bekleniyor.

Kaynak: Liliputing, PCWatchAziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu