Teknoloji

Samsung, Çeşitli Galaxy S24, Galaxy S24 Plus Modellerinde Bulunacak Exynos 2400’ün Ayrıntılı Özelliklerini Açıkladı

Bir önceki duyuruda Exynos 2400 Samsung’un amiral gemisi SoC’si hakkında pek bir şey ortaya çıkmadı, ancak Galaxy Unpacked sayesinde yonga seti hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk. Genel olarak, yeni silikon en azından kağıt üzerinde Exynos 2200’den daha etkileyici. Yine de, Samsung için biraz rekabet sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Snapdragon 8 Gen 3 gerçek karşılaştırmalar ortaya çıktığında.

Exynos 2400, Samsung’un geliştirilmiş 4LPP+ sürecinde seri üretiliyor, on çekirdekli bir CPU kümesi ve yeni Xclipse 940 GPU sunuyor

Diğer Android amiral gemisi yonga setlerine benzer şekilde Exynos 2400, 3.20GHz’de çalışan tek bir Cortex-X4’e sahiptir ve geri kalan dokuz çekirdek Cortex-A720 ve Cortex-A520’nin bir kombinasyonudur. Genel olarak, Samsung’un en yeni silikonu, daha iyi çok çekirdekli performans sunması gereken 10 çekirdekli bir CPU’ya sahip, ancak geçmişte Qualcomm’un Snapdragon’unun Exynos rakibini birçok testte yendiğini gördük. Umarız, RDNA3 tabanlı Xclipse 940 GPU’nun dahil edilmesiyle işler farklı olacaktır.

Samsung henüz akıllı telefon yonga setleri için birinci nesil 3nm GAA sürecini kullanmadığından, Exynos 2400 Koreli devin 4LPP+ düğümü kullanılarak seri üretiliyor ve bu da şirketin önceki 4nm yinelemesine kıyasla güç verimliliğini artırması gerekiyor. Bununla birlikte, bu teknoloji muhtemelen TSMC’nin Snapdragon 8 Gen 3’ü üretmek için kullanılan N4P işleminden daha az gelişmiş. Exynos 2400 ayrıca 17K MAC ile yeni bir Sinir İşleme Birimi (NPU) içeriyor.

SoC, 120Hz’de bir 4K ekranı veya 144Hz’de bir QHD+ paneli çalıştıracak kadar güçlüdür. Kameraya gelince, Exynos 2400, 30FPS’de 8K video kodlama ve 8K 60FPS’de kod çözme ile 320MP’ye kadar tek bir birimi destekliyor. Entegre 5G modem de bazı bant genişliği yükseltmeleri aldı ve mmWave tarafı aşağı bağlantı hızlarında 12.1Gbps ve yukarı bağlantı hızlarında 3.67Gbps’ye ulaşabiliyor. Alt-6GHz’e gelince, aynı modem aşağı bağlantı hızlarında yaklaşık 10Gbps’ye ve yukarı bağlantı hızlarında 2,55Gbps’ye ulaşabilir.

Her şey etkileyici görünse de, Exynos 2400’ün gerçek dünya ve sentetik kıyaslamalarda nasıl performans gösterdiğini göreceğiz. Bu yıl, yalnızca bazı bölgelerde hedeflenen Galaxy S24 ve Galaxy S24 Plus, Samsung’un en yeni ve en büyük yonga setiyle birlikte gönderilirken, diğer varyantlara Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3 uygulandı. Galaxy S24 Ultra’ya gelince, Samsung bu yıl bir amiral gemisi için en yüksek doları ödeyen müşterilerin de karşılığında daha iyi bir silikon deneyimlemesi gerektiğini düşündüğünden, yalnızca Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’e sahip olacak.

Haber Kaynağı: Samsung

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu