Teknoloji

Samsung’un Rüya Çipi Exynos 2500, 10 Çekirdekli CPU Kümesini Exynos 2400, Cortex-X5 Saat Hızları ve Daha Fazla Ayrıntı Paylaşıldı

Performans ve verimlilik ölçütleri Exynos 2400 ve birçok kez Samsung Dream Chip olarak da adlandırılan Exynos 2500’ün etrafında dönen ayrıntılı bilgilere şimdiden rastladık. Bir ipucu, yaklaşmakta olan SoC’nin selefiyle aynı 10 çekirdekli CPU kümesine sahip olacağını ve aynı zamanda yeni Cortex-X5’i lanse edeceğini ortaya koyuyor.

Yeni detaylara göre Exynos 2500’de çalışan Cortex-X5 büyük bir saat hızı artışı görmeyecek

Daha önce Exynos 2500’ün geliştirilmekte olduğu söyleniyordu. dört Cortex-X çekirdeği ile test edilmiştirAncak ihbarcı @OreXda güncellenmiş bilgileri paylaşarak farklı bir kümenin test edildiğini ortaya koydu. Çok fazla Cortex-X çekirdeği kullanmak muhtemelen güç tüketiminin kontrolden çıkmasına neden olacaktır ve en son yapılandırmaya göre, 10 çekirdekli CPU kümesi Exynos 2400’e kıyasla değişmeden kalacaktır.

Ancak aradaki fark, Exynos 2500’ün Cortex-X5 ve Cortex-A730’a geçeceği ve bu sayede Exynos 2400’de yer alan Cortex-X4 ve Cortex-A720’ye kıyasla performans artışı sağlayacağı söyleniyor. Ne yazık ki, Cortex-X5 ve Cortex-X4 arasındaki saat hızı farkları ihmal edilebilir düzeydedir ve frekansları 3.20GHz ve 3.30GHz aralığında test edilmiştir. Samsung’un nihai kararına bağlı olarak, ya küçük bir 100MHz fark göreceğiz ya da hiçbir şey görmeyeceğiz.

Exynos 2500’ün de Exynos 2400’de olduğu gibi farklı saat hızlarında çalışan iki Cortex-A730 kümesine sahip olması bekleniyor. Düşük güçlü çekirdeklere gelince, ipucu veren kişi bu kategoride kesinlikle bir fark olmayacağını, her iki nesil akıllı telefon silikonunun da aynı Cortex-A520’ye sahip olacağını, ancak bu çekirdeklerin frekansının henüz vurgulanmadığını belirtiyor.

Samsung Dream Chip büyük olasılıkla Koreli devin tesislerinde seri üretilecek. son teknoloji 3nm GAA süreciÇünkü bu teknoloji henüz herhangi bir akıllı telefon ya da tablet yonga seti için kullanılmadı. Exynos 2400, 4LPP+ düğümünde üretildi, bu nedenle Exynos 2500’ün Samsung’un amiral gemisi yonga seti alanında yeni zirvelere ulaşmasını sağlamak için gelişmiş bir üretim süreci sunması mantıklı. Exynos 2400 şimdiye kadar çeşitli 3DMark kıyaslamalarında etkileyici sonuçlar verdi, bu nedenle Samsung’un bir sonraki sürümle çıtayı yükseltmesini bekliyoruz.

Haber Kaynağı: @OreXda

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu