Teknoloji

SpaceX Axiom Ax-3 Görevi ile Yeni Bir Grup Özel Astronotu Uzaya Fırlatıyor

bir i̇fşa ve eti̇k poli̇ti̇kasi.

İnsanlık tarihinde uzaya astronot gönderen ilk şirket olmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen SpaceX o günden bu yana arkasına bakmadı. Firma bugün erken saatlerde Falcon 9’un Ax-3 göreviyle birlikte NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden havalanmasıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) bir astronot daha gönderdi. SpaceX’in Crew Dragon’u devlet destekli ve eğitimli astronotları uzaya göndermenin yanı sıra özel görevlerde de uçtu.

Bugünkü görev Crew Dragon’un uzaya dördüncü, Axiom Space’in SpaceX’in uzay aracıyla gerçekleştirdiği üçüncü özel fırlatma oldu. Bu fırlatma ile Avrupalı astronotlardan oluşan bir ekip, araştırma yapmak ve ülkelerinin uzaya erişimini genişletmek üzere ISS’ye doğru yolculuğa başladı.

SpaceX, Gemi ve Roketinde Yaptığı Güncellemelerin Ardından Ax-3 Görevini Başlattı

Bugün Doğu saatiyle 16:49’da gerçekleştirilen başarılı kalkışın ardından Ax-3 mürettebatı Cumartesi günü sabah erken saatlerde ISS’ye kenetlenmeden önce uzayda bir günden fazla zaman geçirecek. Bu görev SpaceX’in toplamda 301. fırlatışı ve Crew Dragon 2 uzay aracının 11. operasyonel görevi oldu. SpaceX’in Dragon’u uzaya astronot gönderebilen tek ABD uzay aracıdır ve bugünkü görevden önce firma paraşütlerin olası bir aksilik olmadan açılmasını sağlamak için biraz zaman harcadı.

SpaceX’ten Benji Reed bugünkü görev için düzenlenen telekonferans sırasında, SpaceX’in Cargo Dragon 2’de anormal bir davranış keşfetmesinin ardından paraşüt bağlantı sisteminin bazı bölümlerini yeniden çalışmak zorunda kaldığını açıkladı. SpaceX’in Ax-3’ü dün fırlatması planlanıyordu; ancak görev bir gün ertelendi.

Rokette yapılan bir başka yükseltme de ikinci aşama ile Crew Dragon arasındaki bağlantıları içeriyordu ve SpaceX kalkıştan ve statik ateşlemeden önce bazı ekipmanları değiştirdi.

Axiom Space Ax-3 görevi SpaceX’in Falcon 9 roketinin üzerinde NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden havalandı. Görüntü: SpaceX

NASA, Ax-3 görevinin 2023 yılında gerçekleştirileceğini duyurdu ve Axiom Space kısa süre içinde deneyimli NASA astronotu Michael López-Alegría’yı görev komutanı olarak seçti. Komutan López-Alegría dışında görevdeki diğer tüm astronotlar uzaya ilk uçuşlarını gerçekleştiriyor. Komutanları birkaç kez uçmuş ve şu anda emekli olmuş durumda.

SpaceX’in NASA mürettebat rotasyonlarının aksine, Ax-3 mürettebatı Dünya’ya dönmeden önce uzayda iki hafta geçirecek. SpaceX’in gemisi altı ay boyunca ISS’ye bağlı kalacak şekilde tasarlandığından, bu süre Crew Dragon’un operasyonel kapasitesinin çok altında. Ancak NASA ISS’yi kullanmak için özel şirketlerden ücret aldığından, çoğu özel ISS görevi araştırma hedeflerini tamamlamak için mümkün olduğunca kısa olmaya çalışmaktadır.

Mürettebatın UUİ’nin yörüngesindeyken iki düzineden fazla deney yapması planlanıyor. Halihazırda UUİ’ye gitmekte olan bazı deneyler arasında uzaydaki biyolojik belirteçleri, nörolojik hastalıklarda rol oynayan proteinleri ve uzaydaki astronot vücut hareketlerini izlemek üzere tasarlanmış bir giysiyi incelemek üzere yapılan araştırmalar yer alıyor.

Uçuşları sırasında sekiz saat dinlenecekler ve kalkıştan 20 dakikadan biraz fazla bir süre sonra SpaceX mürettebata uzay giysilerini çıkarma izni verdi.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu