Teknoloji

SpaceX, Axiom Ax-3 Görevi Öncesinde Roket ve Paraşüt Sorunları Üzerinde Çalışıyor

Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com bir i̇fşa ve eti̇k poli̇ti̇kasi.

Crew Dragon uzay aracının ilk astronotları uzaya götürmesinden sadece birkaç yıl sonra, SpaceX bir başka özel astronot görevini daha uçurmaya hazır. Dragon’un ilk uçuşu NASA astronotları içindi, ancak SpaceX Crew Dragon’u özel görevlere açarak özel mürettebatlı alçak Dünya yörüngesi (LEO) keşif pazarında bir yer edinmek için hızla harekete geçti. SpaceX’in Crew Dragon için tek kurumsal, özel müşterisi Axiom Space ve ikili yarın NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Ax-3 görevini başlatmaya hazırlanıyor.

Axiom Space’in Ax-3 görevi için düzenlediği medya konferansına NASA, SpaceX ve Uzay Kuvvetleri’nden katılım oldu. SpaceX’ten Benji Reed, şirketinin yarınki görev için yapılan hazırlıkların bir parçası olarak uzay aracındaki önemli paraşüt tasarım sorunları üzerinde çalışmak zorunda olduğunu açıkladı.

SpaceX & NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) Bir Küresel Görev Daha Başlatmak Üzere Hazırlanıyor

Uzay aracı veya kapsül tasarlarken mühendisler genellikle çeşitli kısıtlamalarla uğraşırlar. Bunlar arasında binlerce derece sıcaklığa dayanması gereken ısı kalkanı veya geri dönen geminin hızını azaltmak için tam olarak doğru zamanlarda açılması gereken paraşütler gibi alanlar yer alır. SpaceX’in Dragon uzay aracı, 2020 ve 2022’de de dahil olmak üzere birkaç kez paraşüt sorunları yaşadı.

Konferans sırasında SpaceX’ten Benji Reed, görev için fırlatmaya hazırlık incelemesinin yarın sabaha kadar devam edeceğini açıkladı. Reed, ekiplerin tüm bölümlerin fırlatma için uygun olduğunu teyit etmek üzere verileri sürekli olarak değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi. Konferans devam ederken, SpaceX yarınki fırlatmadan sorumlu Falcon 9 roketini de statik olarak ateşledi ve yarınki incelemenin olumlu olması halinde, uzay aracının hava koşulları kısıtlaması olmadan fırlatılması muhtemel.

Paraşüt sorunlarına gelince, SpaceX yetkilisi firmanın iki araç yükseltmesi yaptığını paylaştı. Bunlardan ilki Dragon için ve paraşüt çantasını kapıya bağlayan kayışları içeriyor. ‘Enerji modülatörleri’ olarak adlandırılan bu kayışlar, paraşüt açıldığında kopacak şekilde katlanıyor. Bu, paraşütün açılma sırasında hasar görmemesini sağlamak için gereklidir.

Crew Dragon’un ikincil ya da drogue paraşütleri uzay aracından görülebileceği şekilde açıldı. Görüntü: SpaceX

SpaceX, ISS’den en son kargo görevi için uzay aracında, paraşüt enerji modülatörlerinin doğru şekilde açılmadığını ve ana kayışın yırtıldığını keşfetti. Reed’e göre bu, modülatörlerin daha az kuvvet emdiği anlamına geliyor, ancak CRS-29 Dragon’da paralel modülatörler bulunduğundan, sistem bir bütün olarak nominal performans gösterdi. Kayışların her bir kıvrımı “her bir kıvrım için birkaç fit uzunluğunda” ve “birkaç inç” genişliğindedir.

Ancak, önceki görevlere kıyasla veri dalgalanmaları SpaceX’in daha derine inmesine ve Ax-3 Dragon uzay aracındaki modülatörleri “çözmesine” neden oldu. Ayrıca bükülmelerin enerji modülatörleri üzerindeki etkisini test etmek ve doğrulamak için NASA ile birlikte çalışıyor.

Ax-3 görevi için yapılan ikinci yükseltme, Crew Dragon uzay aracını Falcon 9’un ikinci kademesine bağlayan eklemleri içeriyor. Dört bağlantıdan ikisi yeniden elden geçirildi ve Reed, SpaceX’in kapsamlı veri incelemesinin ekiplerin bağlantı “torkunun” “aile dışında” olduğunu keşfetmesine yol açtığını açıkladı. Bu durum programda bir değişikliğe neden olmuş, ancak fırlatma tarihinde herhangi bir gecikme yaşanmamıştır. Güncellemenin bir parçası olarak SpaceX araçlar arasındaki “bağları çözdü”, “yeni donanım taktı” ve bağları torkladı.

SpaceX’in Crew Dragon’u 2023’te UUİ’ye uçmaya hazırlanıyor. Görüntü: SpaceX

Ax-3 görevi dört kişilik bir mürettebatı uzay istasyonuna götürecek. SpaceX’in yanı sıra Axiom Space de NASA ile birlikte çalışıyor ve uzay ajansı ISS’ye erişim sağlamaktan sorumlu. Mevcut programa göre kalkış yarın Doğu saatiyle 17:11’de gerçekleşecek ve uzay aracının yaklaşık 36 saat sonra ISS’ye kenetlenmesi planlanıyor.

Astronotların uzay istasyonunda kendi uzay ajansları ve özel şirketler için düzinelerce deney yapması planlanıyor.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu