Telefon

iPhone 15’ten yeni batarya sağlığı önlemi!

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iPhone 15 serileri herkesin ilgisini üstüne topladı. Bu dikkat çeken telefonda yeni bir özellik keşfedildi!

Apple, cihazlarının pil sağlıklarını korumak amacıyla cihazların ayarlarında bulunan “İyileştirilmiş Pil Şarjı” özelliği bulunduruyordu. Bu özellik kapsamında telefonun %80 şarj olması durumunda şarj hızının yavaşlatılarak pil ömrünün uzamasına katkı sağlanıyordu.

Yeni tanıtılan iPhone 15 serisinde ise “İyileştirilmiş Pil Şarjı” özelliğinden farklı olarak cihazın %80’e ulaştığında şarj almasını tamamen engelleyen bir ayar eklenmiş durumda. Bu ayar ile birlikte cihazın şarjı %80’e eriştiğinde cihazın şarj olma durumu kesiliyor ve cihaz %80’de kalıyor.

Kapatılabilen bu özellik ile birlikte pil sağlığını korumayı amaçlayan Apple, iOS 17’ye yükseltilebilen eski cihazlarında bu özelliği sunmazken, sonraki güncellemelerde bu özelliği ekleyip eklemeyeceğini belirtmiyor.

Alperen Karaoğlu

Teknoloji, arabalar ve denizcilik! Ben Alperen, Eskişehirli bir gencim. Teknoloji bağımlısıyım diyebilirim, bunun yanında özellikle japon araçları ve elektrikli araç teknolojileri olmak üzere arabalara da çok büyük ilgim var. İki Deniz, Tek Vatan; Mavi Vatan!
Başa dön tuşu