Teknoloji

Tesla, Elektrikli Araç Pazarındaki Arz Fazlası Nedeniyle Morgan Stanley Tarafından Düşürüldü

bir i̇fşa ve eti̇k poli̇ti̇kasi.

Elektrikli araç üreticisi Tesla, en büyük hayranlarından biri olan Morgan Stanley’nin şirket için hisse fiyatı hedefini düşüren analist notunun merkezinde yer alıyor. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla, yüksek enflasyon ve yavaş kredi ortamının satışlarda yavaşlamaya yol açması nedeniyle 2023 yılında zorlandı. Şimdi Morgan Stanley, Tesla’nın bu yıl daha fazla acı çekeceğine inanıyor, çünkü banka firmanın hisse fiyatı hedefini% 9,2 oranında azaltarak 380 $ ‘dan 345 $’ a düşürdü.

Morgan Stanley, Tesla’nın Notunu Düşürmesinin Bir Parçası Olarak Küresel Elektrikli Araç Pazarının Arz Talep Uyuşmazlığı ile Karşı Karşıya Olduğunu Söyledi

2024, bir aydan daha kısa bir süre olmasına rağmen, Tesla için şimdiden oldukça tartışmalı geçmeye başladı. Yıla Tesla’nın şefi tarafından Elon Musk X hakkında paylaşımda bulundu Tesla’nın hisse yapısının, firmayı yapay zeka ve robotik alanında bir lider olarak ölçeklendirme konusunda kendisini rahatsız ettiğini söyledi. Ford gibi geleneksel otomobil şirketlerinin aksine, Musk’ın Tesla’sı otonom sürüş projesinin bir parçası olarak dünyanın en büyük süper bilgisayarlarından birini çalıştırıyor ve aynı zamanda insansı bir robot yapıyor.

Her ikisi de yüksek büyüme gösteren sektörler ve Tesla’nın 664 milyar dolarlık piyasa değerinin büyük bir kısmı da kontrol ettiği sürüş verileri hazinesine dayanıyor.

Morgan Stanley yayınladığı notta, Tesla için değerleme tahminini önümüzdeki potansiyel sıkıntılar ışığında ayarladığını paylaşıyor. Bununla birlikte, firmanın notunda yapay zeka ve robotikten açıkça bahsedilmesi, en azından Morgan Stanley’den Adam Jonas’a göre Musk’ın yaklaşımıyla doğru yolda olduğunu gösteriyor.

Metni NotStock Talk’un izniyle aşağıdaki gibidir:

Piyasada talebe kıyasla aşırı arz var. Tesla’nın 2024 görünümünün hacim ve karlılık konusunda temkinli olmasını bekliyoruz. FY24 GAAP dışı EPS’miz 2 doların altına düşüyor. PT 345 dolar (75 dolarlık çekirdek otomobil dahil). Elektrikli araçlar için zor bir süreç, ancak yapay zeka ve robotik opsiyonelliği konusunda OW kalmaya devam ediyoruz. Tesla önümüzdeki 24 Ocak Çarşamba günü 4. çeyrek sonuçlarını açıklayacak. FY24 için açıkça temkinli bir görünüm olmasını beklediğimiz şeyi beklemek yerine, FY24 ve FY25 tahminlerimizi vaktinden önce işaretlemek istedik. Küresel elektrikli araç pazarının arz (büyüyen) ve talep (yavaşlayan) arasında elverişsiz bir denge içinde olduğuna dair kanıtlar sürekli artıyor.

Notta da paylaşıldığı gibi, Tesla’nın kazanç çağrısı bu hafta içinde yapılacak ve Jonas okuyuculara sonuçlar öncesinde temkinli olmaları için bir fırsat sunuyor gibi görünüyor. Tesla’nın 2023 yılı üçüncü çeyrek kazançları firma 23,35 milyar dolar gelir bildirdi ve konsensüs analist tahminlerini kaçırdı. 2023’ü güçlü bir notla kapattı dördüncü çeyrekte 484.507 araç teslim etti. Bu yeni bir rekor oldu ve Musk’ın üçüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında yüksek faiz oranlarının maliyetleri ve talebi etkilediğinden şikayet etmesine rağmen gerçekleşti.

Tesla’nın hisseleri şu ana kadar Morgan Stanley’in düşüş eğiliminden etkilenmemiş görünüyor ve hisse senedi piyasa öncesi işlemlerde çok az değişiklik gösteriyor. Fiyat hedefini 345 dolara düşürmesine rağmen Morgan Stanley’in tahmini, Tesla’nın 212 dolarlık son hisse fiyatına %63’lük bir artış getiriyor. Yaklaşan kazançları, analistlerin 2024 teslimat hedefinin iki milyondan fazla araç olduğunu tahmin ettiklerini gördü ve Tesla da otomobillerinin fiyatlarını düşürerek son zamanlardaki düşük emtia maliyetlerini tüketicilere yansıttı.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu