Teknoloji

Tesla Nasıl Daha Ucuz Otomobil Üretebileceğini Araştırmak İçin Bir Honda Civic’i Parçaladı

bir i̇fşa ve eti̇k poli̇ti̇kasi.

Future Fund’dan Gary Black gibi Tesla boğaları, elektrikli araç devini, şu anda Tesla’yı geçerek dünyanın en büyük elektrikli aracı haline gelen BYD ile daha iyi rekabet edebilmek için daha ucuz bir model piyasaya sürmeye defalarca çağırdı. en büyük elektrikli araç üreticisi. Bu çağrı, en son açıklanan kararla yanıtlanmaya her zamankinden daha yakın görünüyor. kepçe Reuters’dan gelen haberlere göre.

Reuters’in bir raporuna göre Tesla, tedarikçilerine Haziran 2025’e kadar “Redwood” olarak adlandırılan giriş seviyesi 25.000 dolarlık bir elektrikli aracın üretimine başlamak istediğini bildirdi. Şirket, haftada 10.000 adet, yılda yaklaşık 520.000 adede denk gelen hacimli üretim seviyesine dayalı olarak belirli temel bileşen tedarikçilerine fiyat teklifleri için talepler gönderdi.

Şu anda ayrıntılar hala kabataslak olsa da, Redwood muhtemelen kompakt bir crossover olacak ve ilk üretim Tesla’nın Teksas’taki geniş tesisinde gerçekleşecek. Rapor ilk üretim yeri olarak Şangay’ı talep etti. Çarpıcı bir anekdot olarak, Tesla çalışanlarının “nasıl ucuz araba yapılacağını öğrenmek için bir Honda Civic’i parçaladıkları” belirtiliyor.

Elon Musk’ın Mayıs 2023’te Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısında (AGM) elektrikli araç devinin yakında iki yeni ürün piyasaya süreceğini ve bunun da satışlarda yılda yaklaşık 5 milyon adetlik kümülatif bir artışa neden olacağını duyurduğunu unutmayın. Musk sözlerine şöyle devam etmişti:

“Hem ürünlerin tasarımı hem de üretim teknikleri, sektörde mevcut olan her şeyin fersah fersah üzerinde.”

Musk’ın 2023 AGM’de bahsettiği iki ürünün bir robot taksi ve 25.000 dolarlık giriş seviyesi bir elektrikli araç olduğuna inanılıyor. İlki hakkında hala önemli bir şey bilmesek de, Tesla şimdi ikincisiyle ilgili bazı önemli ayrıntıları detaylandırmaya başladı.

Yine de çok sayıda zorluk var. Tesla, üretim tekniklerindeki ilerlemeleri brüt kar marjlarına önemli bir darbe vurulmasını önlemek için kritik kaldıraçlar olarak lanse etse de, toplam maliyetlerin önemli bir kısmının pil paketlerine gittiği göz önüne alındığında, üretim verimliliğinin tek başına katkıda bulunabileceği sınırlar vardır. Stanphyl Capital’den Mark B. Spiegel’in kaba hesaplamalarına göre, 25.000 dolarlık Tesla EV sadece yüzde 4 civarında bir marj sağlayacaktır.

Elbette pek çok şey Tesla’nın otomasyon yoluyla önemli ölçek ekonomileri elde etme becerisine ve “kutusuz” üretim sürecinde ultra yüksek basınçlı presler kullanılarak aracın neredeyse tamamı tek seferde kalıptan dökülüyor. Ayrıca, elektrikli araç devinin üretimini artırması gerekecek. 4680 akü paketleri Yeni elektrikli araç için 2025 son tarihini karşılamak için büyüklük sırasına göre.

Ana Sayfadan Diğer İçeriklerimize Göz Atabilirsiniz

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu