WebMaster

2024 Yılının En İyi 10 Çevrimiçi Form Oluşturucusu

10 En İyi Çevrimiçi Form Oluşturucu Yazılım

İyi bir balıkçı ağ olmadan balığa çıkmaz, tıpkı başarılı bir web sitesi sahibinin yüksek dönüşüm sağlayan formlar olmadan bir siteye sahip olamayacağı gibi.

Amacınız ister iş başvurularını toplamak, ister daha fazla sipariş almak, etkinlik kayıtlarını yönetmek, abone kazanmak veya iletişim bilgilerini toplamak olsun, bir form oluşturucu ihtiyacınız olan şeydir. Bu araç, müşteri geri bildirimi almanıza, ziyaretçileri dönüştürmenize ve veri toplamanıza yardımcı olacak potansiyel müşterileri ve önemli kullanıcı bilgilerini yakalamak için çok önemlidir.

Ancak piyasada bu kadar çok form oluşturucu platform varken, neyin harika bir oluşturucu olduğunu nasıl bileceksiniz? En iyisini nasıl seçeceksiniz? Uzman ekibimiz, özelleştirilebilir, hızlı ve kullanımı kolay, gelişmiş özelliklere, entegrasyonlara sahip ve zengin analizler sağlayan en iyi form oluşturucuyu bulmanıza yardımcı olmak için pazarı inceledi.

En iyi çevrimiçi form oluşturucular

 1. Wix

 2. Wufoo

 3. Typeform

 4. JotForm

 5. Kağıt Formu

 6. Form Sitesi

 7. Formstack

 8. Google Formlar

 9. POWR

 10. 123 Form Oluşturucu

En iyi form oluşturucu: Hepsi bir arada WYSIWYG İhtiyacınız olan kullanıcı bilgilerini yakalamak için çözüm.

Wix’in form oluşturucusu, kullanımı kolay özelleştirilebilir sürükle ve bırak tasarım özelliklerini profesyonel düzeyde entegrasyonlarla birleştirir. Çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz profesyonel şablonlar kendiniz inşa etmek için i̇leti̇şi̇m formlariistihdam başvuru formları, kayıt formları, sipariş formları ve anketler.

Koşullu kurallar, otomatik doldurma ve dosya yükleme özellikleriyle ziyaretçilerinizin tam olarak hangi alanları doldurmasını istediğinizi kolayca seçin. Wix Forms ayrıca ödemeleri toplayabilir, imza alanları ekleyebilir ve çok dilli yetenekleriyle formları çevirebilir. Bunun da ötesinde, projeler üzerinde iş arkadaşlarınızla kolayca işbirliği yapabilirsiniz. Tüm bunlar, bilgilerinizin güvende olmasını sağlamak için çok katmanlı bir güvenlik çözümü ile yapılır.

Form oluşturucu, gönderim sonrası süreç için, form doldurulduktan sonra çeşitli otomasyonları tetiklemenize olanak tanıyan profesyonel bir e-posta pazarlama aracına bağlıdır. E-posta pazarlama aracı ayrıca tekrarlanan form gönderimlerini kolayca yanıtlamanıza, özel iletişimleri yönetmenize, kullanıcı bilgilerini hızlı bir şekilde sıralamanıza ve posta listeleri oluşturmanıza olanak tanır. Platformun yerleşik CRM ve Pazarlama paketi, tüm ziyaretçi bilgilerinizi tek bir yerde takip etmenizi ve derinlemesine analizlere erişmenizi sağlar. İhtiyacınız olan verileri içe ve dışa aktarabilir ve form oluşturucuyu favori iş uygulamalarınızla entegre edebilirsiniz.

En önemli özellikler:

 • Özel bir web sayfasında yayınlayabileceğiniz çeşitli profesyonel form şablonları arasından seçim yapın veya uygulama marketi ne zaman web sitesi yapmak.

 • Kişilerinizle iletişim kurmak ve otomatik e-postalardan yararlanmak için formlarınızı bir e-posta pazarlama aracına bağlayın.

 • İş uygulaması entegrasyonları, koşullu kurallar, mobil uygulama bildirimleri, ödeme formları, dosya yükleme, imza alanları ve gönderimden sonra dosya indirme seçenekleri gibi gelişmiş özellikler. Tüm bunlar aşağıdakileri kolaylaştırır web si̇teni̇zden para kazanin bu şekilde.

Ücretsiz: Sınırsız gönderim ile en fazla 5 form

Premium: Premium planlara dahildir

Daha fazlasını öğrenin: Bir web sitesi ne kadara mal olur?

02. Wufoo

En iyi form oluşturucu: Grafikler ve gelişmiş raporlama

Wufoo form oluşturucu yazılımı SurveyMonkey’e aittir ve 2006’dan beri piyasadadır. En dikkat çekici özelliklerinden biri, verileri harici platformlara aktarmadan grafikler ve çizelgeler oluşturmanıza olanak tanıyan hızlı grafiksel rapor oluşturma özelliğidir.

Platform, davetiyelerden müşteri adayı oluşturmaya, çevrimiçi siparişlerden kayıtlara kadar her şey için 400’den fazla form şablonu sunar. Web sitenize uyması için temalardan herhangi birine logonuzu ekleyebilirsiniz. Wuffoo form oluşturucu ayrıca ödeme alanları eklemenize, iş akışlarını otomatikleştirmenize ve diğer işletme araçlarıyla entegre olmanıza olanak tanır.

En önemli özellikler:

 • Kendi hesabınızda oluşturulan özel raporlar. Yanıtları daha fazla analiz etmek için verileri kolayca elektronik tablolara aktarın.

 • Wufoo her türlü dosyayı toplar ve ihtiyacınız olduğunda bunlara erişmenizi sağlar.

 • En üretken olmanıza yardımcı olmak için verilerinizi diğer iş araçlarıyla entegre edin.

Ücretsiz: 5 form, ayda 100 yanıt ve form başına 10 alan

Premium: 10 form ve 1.000 yanıt içeren 14,80 $/ay’dan başlayan fiyatlarla

03. Tipform

En iyi form oluşturucu: Konuşan insan benzeri formlar

Typeform, son kullanıcıya sağladığı diyaloga dayalı, dostane deneyim nedeniyle en iyi ücretsiz form oluşturma platformlarından biri olarak kabul edilmektedir. Her seferinde bir soru göstererek ve eğlenceli ve etkileşimli olarak, form doldurma deneyimleri bunaltıcı olmaktan uzaktır. Hatta kullanıcının verdiği cevaplara göre form sonunu kişiselleştirebilirsiniz. İnsana benzer doğaları nedeniyle, oluşturucuları genellikle anketler ve anketler için kullanılır.

Typeform resimler, videolar ve GIF’ler içerebilen 90’dan fazla şablona sahiptir. Canlı Önizleme’de formun nasıl görüneceğini gösterdiği için şablonları özelleştirmek kolaydır. Son olarak, mobil cihazlardaki büyük düğmeleri, formlarının dokunmatik ekranda kullanımını kolaylaştırıyor.

En önemli özellikler:

 • Çok etkileşimli ve konuşmaya dayalı, insan dostu formlar.

 • Soracağınız soru türünü önceden tahmin eder.

 • Çok sayıda estetik tasarım seçeneği ile izleyicinin dikkatini çeker.

Ücretsiz: 3 form, ayda 100 yanıt ve form başına 10 alan

Premium: Sınırsız form ve soru ile 1.000 yanıt içeren aylık 35$’dan başlayan fiyatlarla

04. JotForm

En iyi form oluşturucu: Çok çeşitli form türleri ve şablonlar

JotForm, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir seçenek sunan 10.000’den fazla form şablonuna sahiptir. En fazla seçeneğe sahip kategoriler kayıt formları, talep formları ve başvuru formlarıdır. Tüm bu form türleri çok sayfalı formlar olabilir ve mobil uyumludur. JotForm. Hatta mevcut bir formu içe aktarabilir ve yanıtları raporlara indirebilirsiniz.

Kapsamlı teklifler şablonlarla bitmiyor. Paypal, Square ve Stripe gibi 30’dan fazla güvenilir ödeme ağ geçidi entegrasyonu ile güvenli ödemeler oluşturabilirsiniz. Slack, Dropbox ve Mailchimp gibi uygulamalarla diğer popüler araç entegrasyonları mevcuttur.

En önemli özellikler:

 • Hemen hemen her işletme için uygun ve kullanımı kolay 10.000’den fazla ücretsiz çevrimiçi form şablonu.

 • Ek işlem ücreti olmadan ücretsiz olarak güvenli ödeme formları oluşturabilirsiniz. Formunuzu özelleştirdikten sonra, tercih ettiğiniz ödeme ağ geçidi ile entegre edin.

 • Formları telefonunuzdan veya tabletinizden yönetebilme.

Ücretsiz: 5 form, ayda 100 yanıt ve form başına sınırsız alan

Premium: 25 form ve 1.000 yanıt içeren 24 $/ay’dan başlayan fiyatlarla

05. Kağıt Formu

En iyi form oluşturucu: Açılış sayfası kullanıcı deneyimi

Paperform’u popüler bir form oluşturucu yapan şey, ürünlerinin görünümü ve verdiği histir. Onların formları bir açılış sayfası resimlerle, videolarla ve benzersiz bir kullanıcı deneyimiyle bir hikaye anlatıyor. Bu nedenle, Paperform’un aşağıdakiler için harika bir kullanım sağlayabileceği mantıklıdır online reklamcılık kampanyalar. Potansiyel müşteri oluşturmanın yanı sıra, platform başvuru formlarıyla da bilinir.

Paperform rezervasyon alır, ödeme toplar ve 1.000’den fazla uygulama ile entegre olur. Bir başka güzel özellik de, sadece ilgili soruları gösteren mantık kuralları ile birlikte kullanılan 20’den fazla soru türüne sahip olmalarıdır.

En önemli özellikler:

 • Sadece tipik bir soru ve cevap formu değil. Kağıt Formu kullandığınızda bir açılış sayfası gibi hissedersiniz.

 • Bir form oluşturmak, çok hızlı ve sezgisel olduğu için bir doküman yazmak gibi hissettiriyor.

 • Kendi mantık kurallarınızı tanımlayan koşullu sorular, kullanıcıların her bölümde gördüğü içeriği kontrol etmek için kullanılabilir.

Ücretsiz: 14 günlük deneme, kredi kartı gerekmez

Premium: Sınırsız sayıda form ve ayda 1.000 yanıt dahil olmak üzere ayda 12,50 $’dan başlar

06. Formsite

En iyi form oluşturucu: Güvenli formlar ve hassas veriler

Formsite’ın form gönderimlerini şifreleme ve parola korumalı raporlar üretme yeteneği, onu hassas verileri toplamak için en iyi çevrimiçi form oluşturuculardan biri yapar. Platform ayrıca spam önleme ve güvenli bağlantı paylaşımı seçenekleri de sunuyor.

Şablonları sektöre göre sıralanmıştır ve pazar araştırması ve müşteri geri bildirimi için kullanıldıkları bilinmektedir. 40’tan fazla soru tipi ile tam olarak ihtiyacınız olanı sorabilirsiniz. Cevaplama deneyimini basitleştirmek için kullanıcılar kaydedebilir ve daha sonra formu doldurmayı tamamlamak için geri dönebilirler. Başka bir yol Form Sitesi hızlı erişilebilirlik için bir QR barkod taraması sağlayarak kullanıcı deneyimine yardımcı olur.

En önemli özellikler:

 • Hassas verileri şifreleyen güvenli formlar oluşturun ve karmaşık protokoller olmadan verilerinizi korumanıza izin verin.

 • Formlarınızı ve anketlerinizi bir QR kodu kullanıcılarınızın formunuza kolayca erişmesini sağlayacak.

 • Formunuza tüm cihazlarda duyarlı olan güvenli bir bağlantı paylaşın.

Ücretsiz: 14 günlük deneme, kredi kartı gerekmez

Premium: 5 güvenli form ve form başına 500 yanıt dahil olmak üzere ayda 21 dolardan başlar

07. Formstack

En iyi form oluşturucu: Ödeme güvenliği

Formsite’a benzer şekilde, Formstack özellikle PCI (ödeme kartı endüstrisi) için güvenliğiyle gurur duymaktadır. Ayrıca, formları hem GDPR hem de MPPA uyumludur. Kapsayıcılık söz konusu olduğunda Formsite, formlarının engellilik durumundan bağımsız olarak erişilebilir olmasını sağlar.

Formstack ihtiyaçlarınız için formu kolayca kullanmanıza yardımcı olmak için sektörünüzle birlikte ihtiyacınız olan form türünü seçmenize olanak tanır. Sayfadaki içeriği yeniden sıralayabilir ve kullanıcıların her seferinde bir soru görmesine izin verebilirsiniz. Formlarınızı oluşturmayı tamamladığınızda, UTM izleme kodları ekleyebilir ve en iyi sonuçları almanıza yardımcı olmak için farklı sürümler için A/B testi yapabilirsiniz.

En önemli özellikler:

 • Abonelik almanıza ve geçişleri işlemenize yardımcı olan güvenli ve güvenilir ödemeler oluşturun. PCI uyumlu formlara, ödeme işlemcilerine, indirim kodlarına ve hesaplama alanlarına sahiptirler.

 • Dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olmak için formlarınızın varyasyonlarını birbirlerine karşı A/B testi yapın.

 • UTM İzleme ile form gönderimini belirli kampanyalarla ilişkilendirin.

Ücretsiz: 14 günlük deneme

Premium: 20 form ve 1.000 yanıt dahil olmak üzere aylık 50 $’dan başlar

08. Google Formları

En iyi form oluşturucu: Hızlı ve basit formlar

Ünlü Google Forms’u dahil etmeden en iyi çevrimiçi form oluşturucu listesini bir araya getiremeyiz. Bu araç geri bildirim formları, sipariş formları, iş başvuru formları ve iş talepleri gibi çeşitli hazır şablonlara sahiptir. Bu şablonlardan herhangi birini özelleştirmek için logonuzu ekleyebilir ve fotoğraf yükleyebilirsiniz. Ayrıca size çoktan seçmeli, kontrol listesi ve kısa cevaplı gönderimler gibi birçok soru biçimi sunulur.

İnsanlar genellikle Google Forms’u seçerler çünkü gerçek zamanlı grafikler oluşturur, anlık veriler Google Forms eklentileri ve ücretsizdir. Ancak Google Forms’un sağlamadığı ödeme seçeneklerine ihtiyaç duyanlar diğer form oluşturma platformlarına yönelecektir.

En önemli özellikler:

 • Gönderimlerinize dayalı gerçek zamanlı bilgiler ve grafikler. Hatta verilerinizi alabilir ve Google E-Tablolar’da kullanarak daha fazla analiz edebilirsiniz.

 • Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok soru seçeneği ve sayfa dallanma ve soru atlama mantığı ekleyebilirsiniz.

 • Tıpkı Google Dokümanlar, Google E-Tablolar ve Google Slaytlar’a iş arkadaşları eklediğiniz gibi, form oluşturma projelerinde sizinle birlikte çalışacak iş arkadaşları ekleyin.

Ücretsiz: Form sayısı sınırlaması olmayan Google Forms’u kullanmak için yalnızca bir Google hesabına ihtiyacınız var

Premium: İşletmeler için tüm Google ürünlerini içeren Google Workspace’e ayda 6 dolardan başlayan fiyatlarla kaydolabilirsiniz

09. POWR

En iyi form oluşturucu: Gönderimler için bildirimler ve otomatik yanıtlayıcılar

Powr web sitesi uygulaması taleplere daha kişiselleştirilmiş ve ilgili şekillerde yanıt vermenizi sağlayan markalı otomatik yanıtlayıcılarla kolay ödeme formları oluşturarak satışları daha hızlı kapatmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bir form gönderdikten sonra sizinle iletişime geçen müşterileriniz için markalı ve koşullu otomatik yanıtlayıcı e-postaları ayarlayarak, onlar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturabilirsiniz. Terk edilmiş sepetler için de e-posta bildirimleri ayarlayabilirsiniz. Bir kullanıcı formunuzu gönderdiğinde ancak ödemeyi tamamlamadığında, kullanıcıyı sitenize geri getirmeye yardımcı olmak için uyarılırsınız.

Powr ayrıca web sitenizdeki pop-up’larla teklifleri tanıtmanıza ve o anda sayfada olan ziyaretçileri görüntülemenize izin vererek müşterinizin dikkatini çekmenize yardımcı olur.

En önemli özellikler:

 • Formlarınıza yıldız derecelendirmeleri, emoji geri bildirimleri, resim seçenekleri ve indirmeler ekleyin.

 • Anketler için harika olan çok sayfalı formları veya soruları birden fazla sayfaya bölen uzun formları kullanın.

 • Müşterileri özel bir mesaja yönlendirebilir veya bir form gönderdikten sonra sonuçları onlarla paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz: Ay başına 25 yanıt

Premium: Aylık 100 yanıt için 8 $/ay’dan başlar

10. 123 Form Oluşturucu

En iyi form oluşturucu: Veri toplama

123 Form Builder’ı tek başına bir araç olarak kullanabilir veya 123 Form Oluşturucu uygulaması web oluşturucunuza ekleyin. 1.900 şablon ve 30’dan fazla öğe arasından seçim yapın. Bazı öğe örnekleri mantık alanları, çok dilli formlar, e-posta bildirimleri, dosya yüklemeleri ve mükemmel dahili iş akışıdır.

123 Form Builder aracı veritabanınız, pazar yeriniz veya e-ticaret platformunuz, e-posta pazarlama platformunuz, proje yönetim araçlarınız, CRM, ödeme depolama ve bulut depolama ile bağlantı kurar. Verilerinizi bağlayabileceğiniz tüm bu yerler sayesinde 123 Form Builder, sonsuz dışa aktarma ihtiyacı olmadan tüm verilerinizi tek bir konumda tutmak için mükemmeldir.

En önemli özellikler:

 • Her yeni gönderim aldığınızda SMS ve e-posta bildirimleri ayarlayın.

 • Farklı lokasyonlardaki kitlelerinizin formunuzu anlayabilmesi için birden fazla dilde formlar oluşturun.

 • Müşterilere ihtiyaç duydukları yardımı sağlayan kurumsal müşteri hizmetleri.

Ücretsiz: 3 form, ayda 20 yanıt

Premium: 5 form ve sınırsız yanıt içeren 19,99 $/ay’dan başlayan fiyatlarla

Form oluşturucu tasarımında en iyi uygulamalar

Çevrimiçi hedefleriniz için en iyi form oluşturucuyu seçtikten sonra, oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. İlk önce aşağıdakileri okuduğunuzdan emin olun çevrimiçi form nasıl oluşturulur ve bu en iyi uygulamaları takip edin:

 • Kısa ve basit tutun: Uzun formlarla insanların gözünü korkutmaktan kaçının. Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan alanlarla içeriği kısa tutun. Herhangi bir nedenle büyük miktarda bilgiye ihtiyacınız varsa, çok adımlı formlar, koşullu formlar ve kaydet ve daha sonra bitir seçeneklerini kullanın.

 • Form alanlarını önem sırasına göre düzenleyin: En kritik bilgileri en üste koyun. İnsanlar en çok sürecin başında odaklanır ve daha fazla ilgi gösterir.

 • Alan başlıkları ve yer tutucu metin kullanın: Farklı bölümlere yer tutucu metinler koyarak kullanıcıdan doldurmasını beklediğiniz bilgileri örneklendirin. Örneğin, doğum tarihinin yanına MM/DD/YY veya adın yanına Jane Doe yazabilirsiniz.

 • Yalnızca kritik alanları zorunlu hale getirin: Tüm alanları zorunlu hale getirmeyerek sitenizin dönüşüm oranını artırabilirsiniz. Hangi alanların olması gerektiği ve hangilerinin olması gerektiği konusunda stratejik olun.

 • Spam ve botları azaltmak için reCAPTCHA yazılımı ekleyin: ReCAPTCHA, web sitenizi dolandırıcılık ve kötüye kullanımdan korur. Web sitelerine bot azaltma ve kötü amaçlı yazılım konusunda yardımcı olurlar. reCAPTCHA kullanarak form alanlarınızda spam almayı azaltabilir ve yalnızca insanların doldurduğundan emin olabilirsiniz.

En iyi çevrimiçi form oluşturucular SSS

Form oluşturmak için en iyi platform hangisidir?

Bir form oluşturmak için en iyi platform tamamen oluşturmak istediğiniz formun türüne ve bütçenize bağlıdır. Wix çok yönlü harika bir çözümdür, ancak hızlı ve basit bir forma ihtiyacınız varsa Google formları çok erişilebilirdir.

Çevrimiçi ücretsiz form nasıl oluşturulur?

Çevrimiçi form oluşturucular nedir?

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu