WebMaster

Üyelik web sitesi nedir ve neden bir tanesine ihtiyacınız var?

üyelik web sitesi nedir

Bir üyelik web sitesi veya çevrimiçi üyelik platformu, bireylerin veya kuruluşların abone olan üyelere özel içerik, hizmet veya kaynak sağlaması için oluşturulur. Üyelik web siteleri, bir web sitesi türüüyelerin ayrıcalıklı bilgilere erişmesi için merkezi bir merkezdir.

Bir üyelik web sitesinin 8 bileşeni

Bir üyelik web sitesinin, abone tabanı oluşturmak da dahil olmak üzere iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için önemli olan birkaç temel unsuru vardır.

01. Üyelik planları

Üyelik web siteleri tipik olarak, her biri farklı derecelerde içerik veya hizmet sunan farklı planlar veya erişim seviyeleri içerir. Bu planlar ücretsiz, temel, premium veya VIP üyelikleri içerebilir.

Diyelim ki üyelik siteniz seyahat içeriğine odaklanıyor. Ücretsiz üyeliğin bir parçası olarak, abonelere yayınlanır yayınlanmaz seyahat blog yazıları gönderebilirsiniz. Premium paketin bir parçası olarak onlara seyahat paketleri veya konaklama için özel fırsatlar ya da şu konularda çevrimiçi bir kurs sunabilirsiniz seyahat blogger’ı olarak nasıl para kazanılırveya benzeri.

02. Özel içerik

Bir üyelik web sitesinin en büyük avantajlarından biri özel içeriktir. Bu, yalnızca abone olan üyelerin erişebileceği makaleler, videolar, web seminerleri veya indirilebilir kaynaklar arasında değişebilir.

03. Kullanıcı kaydı ve giriş

Özel içeriğe erişmek için kullanıcıların kaydolması ve bir hesap oluşturması gerekir. Oturum açma özelliği, yalnızca yetkili üyelerin web sitesinin korumalı ve geçitli alanlarına erişebilmesini sağlar.

04. Ödeme ağ geçidi

05. Topluluk sayfaları veya forumlar

Birçok üyelik web sitesi bir topluluk veya forum bölümü Üyeler burada birbirleriyle etkileşime girebilir, görüşlerini paylaşabilir ve sitede sunulan özel içerikle ilgili konuları tartışabilir. Bir üyelik sitesi sahibi olarak, bu topluluk forumlarını denetlemeniz ve kullanıcıları konuşturmak için konuşmalar başlatmanız gerekir. Abonelerinizi tavsiyelerle desteklemeniz ve onların da birbirlerine yardım etmeleri için harika bir yol olabilirler.

06. Üye profilleri

Üyelerin profil oluşturmasına olanak tanıyan bu özellik, çevrimiçi topluluğunuza ve üyelik sitenize kişisel bir dokunuş katar. Üyeler, profilleri aracılığıyla profillerini özelleştirebilmeli, bilgi paylaşabilmeli ve benzer düşünen diğer kişilerle bağlantı kurabilmelidir.

07. Haber Bülteni

Üyelik web siteleri genellikle üyeleri yeni içerik, yaklaşan etkinlikler veya sitenizdeki değişiklikler hakkında bilgilendirmek için bir haber bülteni veya güncellemeler bölümü içerir. Tüm üyelerinize veya ücretli üyelik planlarının bir parçası olarak bir bülten göndermeyi seçebilirsiniz.

“Bir haber bülteni, doğrudan sizden haber almak isteyen ilgili abonelerden oluşan bir taban oluşturur. En iyi arama motoru sonuçlarının dışında kalsa bile kitlenizde yankı uyandıran içerikler geliştirmenize olanak tanır. Haber bültenleri, yalnızca anahtar kelimeler için optimize edilmiş değil, aboneler için özel olarak hazırlanmış içerikler aracılığıyla daha derin bağlantılar kurmanızı sağlar. İlgi alanlarına hitap eden konularda ve formatlarda değer sağlayarak sadakatlerini artırabilirsiniz. Bir haber bülteni kitlesi, gelen kutularındaki içeriğinizi aktif olarak tüketmek ve etkileşimde bulunmak istedikleri için oradadır. Bu sahip olunan ve doğrudan kanal, ilişkileri blogun tek başına yapabileceğinin ötesinde zenginleştirmenize olanak tanır.” Dor Cohen, Dağıtım ve Büyüme Uzmanı Wix.com

08. Üye desteği

Sitenizdeki üyelere destek sağlamak çok önemlidir. Bu, üyelerin içeriğinizi veya tavsiyelerinizi kullanırken karşılaşabilecekleri soru veya sorunları ele almak için özel bir destek sistemi, SSS sayfaları veya bir müşteri hizmetleri süreci veya aracı içerebilir.

Neden bir üyelik web sitesine ihtiyacınız var?

Para kazanma fırsatları

İçerik oluşturucular, kuruluşlar veya değerli uzmanlığa sahip bireyler için bir üyelik web sitesi internetten para kazanmanın bir yolunu sunar. Üyelikler ayrıca abonelik ücretleri yoluyla istikrarlı ve tutarlı bir gelir akışı oluşturabilir.

Topluluk binası

Üyelik web siteleri, ortak ilgi alanlarını veya hedefleri paylaşan üyeler arasında bir topluluk duygusunu teşvik eder. Topluluk veya forum özelliği etkileşimi ve ağ oluşturmayı teşvik ederek genel üye deneyimini geliştirir. Ayrıca, daha sonra pazarlayabileceğiniz bir topluluk oluşturmanıza ya da aynı sektör veya alandaki kişiler arasındaki ilişkileri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi

Kullanıcı hesapları ve profilleri, üyelerin web sitesindeki deneyimlerini kişiselleştirmelerine olanak tanır. Bu, ilerlemelerini takip etmeyi, favori içerikleri yer imlerine eklemeyi veya topluluk tartışmalarına katılmayı içerebilir. Bu da hem markanıza hem de web sitenize daha sadık kullanıcılar ve aboneler yaratacaktır.

İçerik kontrolü ve güvenlik

Üyelik web siteleri, içerik oluşturucuların değerli içeriklerine erişimi kontrol etmelerini sağlar. Bu da sadece ödeme yapan üyelerin sağlanan özel kaynaklardan faydalanabilmesini sağlayarak daha fazla üye ve ödeme yapanın ilgisini çekmeye yardımcı olur.

İlham alabileceğiniz üyelik sitesi örnekleri

Bu özel üye sitesi, sohbet başlatmak ve kullanıcıların ilgisini çekmek için bir forum kullanır.

Cayman Adaları merkezli bu site, forumları aracılığıyla bağlantı kurmak ve etkileşimde bulunmak isteyen evcil hayvan sahiplerine hizmet vermektedir. Üyeler mevcut gönderilere katkıda bulunabilir veya bir sohbet başlatmak için kendi gönderilerini yazabilirler.

Arazi araçları ve gezileri için bu macera topluluğu web sitesi, üye yüklemeleriyle birlikte diğer meraklıları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Üyelik web sitesi nedir? SSS

Üyelik web sitesi ile e-öğrenme platformu aynı şey midir?

Hayır, her ikisi de değerli içerik sunarken, bir üyelik web sitesi tipik olarak çeşitli içerik ve hizmetler sunarken, bir e-öğrenme platformu özellikle eğitim kursları ve materyallerine odaklanır.

Bir üyelik web sitesinde hangi bilgiler bulunur?

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu