WebMaster

Wix’in en güçlü 10 online pazarlama aracı

Ascend by Wix aracılığıyla kullanılabilen 10 pazarlama aracı

“Pazarlama stratejisi” kavramı kesinlikle bir işletmeden diğerine çok farklı anlamlar ifade edebilir. Bunun nedeni, çok çeşitli kaynak ve becerileri içerebilmesidir. Küçük bir işletme sahibi olarak pazarlama stratejisinin en önemli unsurları arasında yaratıcı içerik, e-posta pazarlaması, reklam, sosyal medya, SEO, blog ve analizler yer alır. Asıl soru şu: Nereden başlayacaksınız?

Her şeyden önce, çevrimiçi varlığınızı oluşturmak için kendi web sitenizi kurmalısınız. Ancak o zaman ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için çevrimiçi pazarlama araçlarını uygulayabilir ve işletmenizin adı etrafında bir vızıltı yaratabilirsiniz.

İşletmenizin yararlanabileceği tüm pazarlama araçları, Wix aracılığıyla web sitenizin kontrol panelinde zaten mevcuttur. Aşağıda göreceğiniz gibi, bu sezgisel Wix pazarlama araçları, işletmenizin gelişmesini sağlayacak bir pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Wix’in en güçlü 10 online pazarlama aracı

01. E-posta pazarlama

Statista’ya göre, Türkiye’de 4,2 milyar e-posta kullanıcısı 2022’de dünya çapında. Bu sayı 2026 yılına kadar 4,7 milyarı aşabilir. E-posta pazarlamasının işletmenizin temel bir bileşeni olmayacağını düşünüyorsanız pazarlama strateji̇si̇tekrar düşünün. Bu, her işletme sahibinin yapması gereken kritik bir pazarlama çabasıdır.

Wix’in ücretsiz e-posta pazarlama aracı, müşterilerinizle iletişim halinde kalmanızı kolaylaştırır. Hazır şablonlardan tamamen özelleştirilebilir seçeneklere kadar, mesajlarınıza ne kadar çaba ve kişisel stil katmak istediğinize karar verebilirsiniz. Kampanyanızın amacına ve işletmenizle ilgili girdilere göre tamamen özel bir düzen ve benzersiz içerik oluşturmak için Wix’in yerleşik yapay zeka işlevini bile kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, zaman kazandıran otomasyonları ve kişiselleştirmeleri kolayca ayarlayabilir, ayrıca kampanyanızın performansını (açılışlar, tıklamalar ve görüntülemeler) izlemek için gelişmiş analizlere erişebilirsiniz. Bu, hedef kitlenizi işletmenizle ilgili en son gelişmelerden haberdar etmenizi sağlarken size zaman ve para kazandıracak bir Wix pazarlama aracıdır.

Wix emal pazarlama

02. Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya varlığı olmadan bir pazarlama stratejisi bir bütün değildir. Bu konuda aktif olmak pazarlama türü kitlenizin ilgisini çekecek şekilde düzenli ve tutarlı bir şekilde yayın yapmayı içerir. Tüm bu platformları ayrı ayrı yönetmek yerine, Wix her şeyi tek bir kullanışlı panoda toplamanıza yardımcı olur.

Site düzenleyicinizdeki “Sosyal Medya Pazarlama” sekmesinden, çeşitli sosyal kanallarınızda gönderiler oluşturabilir, özelleştirebilir, yayınlayabilir ve zamanlayabilirsiniz. İçerik bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Wix’in yapay zeka aracı, istemlerinize göre Instagram, , X (), LinkedIn ve YouTube için üç başlık seçeneği oluşturabilir. Araç ayrıca konu için en popüler trend hashtag’ler de dahil olmak üzere ilgili hashtag’leri ve emojileri de ekleyebilir.

03. Ücretli reklamlar

Reklam, başarılı bir pazarlama stratejisinin temel bileşenlerinden biri olabilir. Seçenekler bunaltıcı olabilir ve sizi birden fazla farklı reklam platformuyla uğraşmak zorunda bırakabilir, ancak Wix bir kez daha iş akışınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Reklamları doğrudan editörden oluşturabilir, yönetebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığını keşfetmek isterseniz, aşağıdakiler için ücretli reklamlar oluşturabilirsiniz ve Instagram Kitle hedefleme, devam eden A/B testi, satış takibi ve daha fazlası üzerinde tam kontrol ile. Ayrıca şunları da yapabilirsiniz Google Reklamları oluşturun Wix içinde. Wix’in entegre ücretli reklam çözümü, Google kampanyanızı web sitenize sorunsuz bir şekilde bağlayarak reklamlarınızın ziyaretçileri ne kadar iyi müşteriye dönüştürdüğünü gösterir.

Wix  reklamları

04. Google İşletme Profili entegrasyonu

Sen ne zaman bir iş kurmakGoogle İşletme Profili, Google arama ve Google Haritalar aracılığıyla bulunmanıza yardımcı olur. Yerel trafik çekmenin, potansiyel müşterilere bir bakışta tüm işletme bilgilerinizi sunmanın ve insanların sizinle kolayca iletişime geçmesini sağlamanın değerli bir yoludur. Oluşturabilir ve yönetebilirsiniz Google İşletme Profiliniz Wix sitenizin kontrol panelinden. Zaten bir hesabınız varsa, mevcut bir profili bağlayabilir ve doğrulayabilirsiniz.

Site düzenleyicinizdeki “Pazarlama & SEO” sekmesinin altında yer alan “Google İşletme Profili” seçeneğinden mevcut bir İşletme Profilini doğrulayabilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bundan sonra, profil bilgilerinizi düzenleyerek, işletmenizi kalıcı olarak kapalı olarak işaretleyerek veya işletmenizi tamamen silerek listelemeyi yönetebilirsiniz.

05. SEO özellikleri

Kimse sizi çevrimiçi ortamda bulamıyorsa, tüm bu diğer stratejilere sahip olmanın bir anlamı yoktur. Doğru arama motoru optimizasyonu (SEO) bilmenin bir parçasıdır web sitesi nasıl kurulur. Bir SEO stratejisi birçok şeyi içerir: anahtar kelime araştırması, bu anahtar kelimeleri başlığınıza, açıklamanıza, alt metninize ve sitenizin tamamına uygulamak ve web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için daha fazla görev. Neyse ki, tüm bu adımları takip etmenize yardımcı olmak için Wix, SEO’nuzu bir sonraki seviyeye taşımak için yerleşik optimizasyon araçlarına sahiptir.

Wix’in SEO Kurulumu Kontrol Listesi web sitenizi Google’da nasıl doğrulayacağınız, sitenizin hızlı bir şekilde dizine eklenmesini nasıl sağlayacağınız ve genel arama sıralamanızı nasıl iyileştireceğiniz konusunda uygulanabilir tavsiyeler veren kullanımı kolay bir kontrol listesidir. SEO Asistanıise Wix Bookings hizmetleri, Wix Stores ürün sayfaları ve Wix Blog gönderileri dahil olmak üzere birden fazla Wix sayfasında web sitenizin içeriğini optimize etmenize yardımcı olur. Araç, sitenizin aramadaki sıralamasını etkileyebilecek (veya engelleyebilecek) kritik hataları işaretleyecektir. Her iki araç da önde gelen bir içerik araştırma ve SEO aracı olan Semrush ile entegre çalışır.

06. CRM yazılımı

Günümüzün hızlı dijital dünyasında, etkili müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) işinizi büyütmenin ve rekabette bir adım önde olmanın anahtarıdır. Wix’in ücretsiz CRM yazılımı müşteri ilişkilerinizi yönetmek söz konusu olduğunda sizi sürücü koltuğuna oturtur.

Kullanıcı dostu arayüzü ve güçlü özellikleri ile potansiyel müşterileri beslemek, potansiyel müşterileri dönüştürmek ve hedef kitlenizle uzun süreli bağlantılar kurmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. Bu araç aşağıdakileri yapmanıza yardımcı olabilir:

  • Potansiyel müşteri yakalama: Wix’in CRM çözümü, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için müşterilerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Wix Sohbet müşterilerinizle web sitenize girdikleri andan itibaren gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmanızı sağlar. Sohbet saatlerinizi ayarlayabilir (müşterilerin ne zaman çevrimiçi olduğunuzu görmelerini sağlar), müşterilere alışveriş yaparken ulaşabilir ve hatta WhatsApp üzerinden sizinle sohbet etmelerini sağlayabilirsiniz. Wix’te ayrıca bir form oluşturucu ayrıntıları toplamanıza, geri bildirim almanıza, ödeme almanıza ve müşterileri takip etmenize olanak tanıyan bir araçtır.

  • Pazarlama iş akışlarınızı otomatikleştirin: Tekrarlayan görevlere daha az, stratejik pazarlama girişimlerine daha fazla zaman ayırın. CRM’in pazarlama otomasyonu yetenekleri, belirli müşteri davranışlarına veya kilometre taşlarına göre eylemleri otomatik olarak tetikleyen kişiselleştirilmiş iş akışları oluşturmanıza olanak tanır. Karşılama e-postaları göndermekten terk edilmiş sepetleri takip etmeye kadar, müşteri adaylarınızı zahmetsizce besleyebilir ve müşteri yolculuğu boyunca onlara rehberlik edebilirsiniz. Otomasyonlar en yararlı olanlardan biridir pazarlama araçlari Wix kontrol panelinizde.

  • Ödemeleri toplayın ve yönetin: Wix CRM zamanında ödeme almanızı kolaylaştırır. Yerleşik fiyat teklifi ve fatura araçları ile işlemlerinizi tek bir yerden yönetebilir ve takip edebilirsiniz. Fiyat teklif edebilir ve pazarlık yapabilir, onaylanan teklifleri otomatik olarak faturalara dönüştürebilir ve son ödeme tarihini takip edebilirsiniz.

Wix CRM

07. Blog platformu

SEO stratejinize bir başka yardımcı da blog oluşturmaktır. İşletmenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için önemli bir araçtır çünkü web sitenize daha fazla ilgili ve yararlı içerik ekler.

Blog platformlarının zaman ayırmaya değer olmasının daha birçok nedeni vardır; okuyucularınıza ilham vermenize ve onları eğitmenize olanak tanımak, kendinizi alanınızda bir uzman olarak konumlandırmak veya sadece web sitenizi ücretsiz tanıtın. Wix, mevcut birçok blog şablonu aracılığıyla kendinizi veya işletmenizi güzel bir şekilde ifade etmeniz için size sonsuz olanaklar sunar. Ve eğer hareket halindeyseniz, Wix üzerinden gönderi oluşturabilir ve yükleyebilirsiniz. Wix Owner mobil uygulaması.

Blogunuzu oluşturduktan sonra bir takipçi topluluğu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede “Üye Alanı” (kullanıcıların sitenize kaydolmasını ve özel tekliflere erişmesini sağlayan bir özellik), ziyaretçiler herkese açık profil sayfaları oluşturabilir ve birbirleriyle etkileşime girebilir. Sosyal promosyon yetenekleri, aranabilir hashtagler, birden fazla yazarı yönetme yeteneği, e-posta abonelikleri için entegrasyon, para kazanma seçenekleri ve daha fazlası gibi birçok başka özellik de mevcuttur.

Blogunuzu işinizin merkezi haline getirmek mi istiyorsunuz? Wix’in blog oluşturucu Bir dene.

08. Online mağaza kuponları

İşte açık bir ifade: herkes iyi bir anlaşmayı sever. İşletmenizin pazarlık yapanların radarına girmesini istiyorsanız, yardım için bir kupon üreticisine başvurmak akıllıca bir fikirdir. Müşterileri web sitenize çekmenin yanı sıra indirim, daha fazlası için geri gelmelerini sağlayacaktır.

Online mağazanızın kontrol panelinden şunları ayarlayabilirsiniz satişlar ve i̇ndi̇ri̇mler örneğin belirli dolar miktarlarında indirim, belirli yüzdelerde indirim, ücretsiz kargo, BOGO fırsatları ve daha fazlası. Ayrıca kendi kupon kodlarınızı toplu olarak oluşturabilirsiniz.

09. Video yapımcısı

İşletme web sitenize veya çevrimiçi portföyünüze videolar eklemek, çalışmalarınızı sergilemek ve kalabalığın arasından sıyrılmak için ilgi çekici bir yol olabilir. Video oluşturmanın zaman, çaba ve özel beceriler gerektirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak aslında, birkaç dakikanızı ayırabilirseniz, eklemek istediğiniz içeriği şık bir araca yüklemeniz ve tüm oluşturma sürecini sizin için halletmesine izin vermeniz mümkündür. Wix’in sunduğu tam olarak bu ücretsiz video yapımcısı aracı hakkında.

Video yapımcısı tanıtım videoları, ürün demoları, sosyal gönderiler ve daha fazlasını oluşturmak için kullanılabilir. Birlikte çalışabileceğiniz çok fazla şirket içi içeriğiniz yoksa, ürün içinde zaten elde edilebilen ücretsiz görselleri, şablonları ve sesleri kullanın. Bir dakikadan kısa bir süre içinde videonuz oluşturulacak ve web sitenize, sosyal platformlara, YouTube’a yüklenmeye veya daha sonra kullanılmak üzere kaydedilmeye hazır hale gelecektir.

Wix video yapımcısı

10. Analitik entegrasyonları

Son olarak, her bilge pazarlamacı başarıyı ölçme becerisinin her türlü iş stratejisinin anahtarı olduğunu bilir. Analitik, pazarlama stratejinizin en yaratıcı yönü olmasa da pazarlama planının en önemli parçalarından biridir.

Wix analitik entegrasyonları sayesinde site ziyaretçilerinin gezinme alışkanlıkları, satın alma işlemleri ve daha fazlası hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. Wix yalnızca bir dizi yerleşik analiz aracı sunmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdaki gibi popüler platformlar ve araçlarla da entegre olur Google Analytics ve Pikselive diğerlerinin yanı sıra, web sitenizin ziyaretçilerinin davranışları hakkında önemli veriler elde etmenin harika yollarıdır.

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu