WebMaster

Wix’in yeni yapay zeka özelliği ile e-posta kampanyanızı güçlendirin

Wix'in yeni yapay zeka e-posta oluşturucusu

Ancak kabul edelim ki bu etkileyici e-postaları oluşturmak hiç de kolay değil. “Kullanıcılarımızın çoğu iyi performans gösteren kampanyalar oluşturmak için gerekli zamana veya deneyime sahip değil,” diye açıklıyor Antanas Strimaitis, ürün müdürü Wix’in e-posta pazarlama ürünü. “Bunu yapanlar içerik oluşturmak için önemli miktarda zaman harcıyor.”

Wix’in yeni AI e-posta oluşturucusuna girin. Kullanıcılarımıza göre, bu araç üretkenliklerini artırıyor ve kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlıyor. pazarlama strateji̇si̇. Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Hadi içeri dalalım.

İle bir web sitesi oluşturun Wix e-posta oluşturucuyu bugün kullanmaya başlamak için.

Wix AI e-posta oluşturucu nedir?

Wix’in e-posta oluşturucusu, e-posta oluşturma şeklinizde devrim yaratan OpenAI destekli bir araçtır. İşletme türünüze, tercih ettiğiniz ses tonuna ve kampanya hedeflerinize göre tam teşekküllü bir e-posta oluşturur. Premium aboneliğe sahip tüm Wix kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Bu araç, en iyilerden bazılarını taklit etmenize yardımcı olabilir e-posta pazarlama örnekleri̇ Hem masaüstü hem de mobil ekranlar için uygun çekici e-posta düzenleri oluşturarak. İster bir bülten, ister bir promosyon teklifi veya bir iş güncellemesi oluşturuyor olun, Wix düzeninizi etki ve netlik için optimize eder.

Kişisel metin yazarınız gibi hareket eden oluşturucu, düzeni talimatlarınıza göre uyarlanmış ilgi çekici bir metinle doldurur. Bu içerik, dolgu metninin ötesine geçiyor. Antanas, “Konuştuğumuz kullanıcıların çoğu, oluşturulan e-postanın %70-85’ini kullandıklarını veya yalnızca küçük dokunuşlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi” diyor. Ayrıca araç, Wix’in kapsamlı ücretsiz medya kütüphanesinden en alakalı görselleri seçerek e-postanızın hem ilgi çekici hem de görsel olarak tutarlı olmasını sağlıyor.

Jeneratör vizyonunuza mümkün olduğunca yaklaşana kadar isteminizi ayarlamaya devam edebilirsiniz, ancak editörde kendiniz özelleştirmek için serbest saltanatınız vardır.

yapay zeka e-postası oluşturun

Yapay zeka e-posta oluşturucusunu nasıl kullanabilirim?

01. Yapay zeka e-postası oluşturmayı seçin

Başlamak için, Wix arka ucundaki “E-posta Pazarlama” bölümüne gidin ve benzersiz bir e-posta tasarımı elde etmek için şablonlar listesindeki ilk seçeneği (“AI e-postası oluştur”) seçin. Alternatif olarak, her zaman tasarımcılarımızın oluşturduğu güzel şablonlardan biriyle başlayabilir ve e-posta düzenleyicisinin sol panelindeki “AI E-postaları” düğmesine basabilirsiniz.

E-posta düzenleyicisinde AI e-posta oluşturucu paneli

02. Niyetinizi seçin

Bu e-posta kampanyası için hedefiniz nedir? Belki de bir satışı tanıtmak veya indirim sunmaktır. Alternatif olarak, yeni abonelere hoş geldiniz demek veya bir iş güncellemesi göndermek istiyor olabilirsiniz.

Wix’in e-posta oluşturucusunu kullanmanın ilk adımı, e-postanızın “ana amacını” seçmektir. Yanıtınız e-postanın yapısını ve tonunu şekillendirecektir.

Bu e-postanın ana amacı nedir? Bir satışı teşvik etmek, yeni abonelere hoş geldiniz demek, bir duyuru paylaşmak, bir bülten göndermek, bir hizmeti tanıtmak, bir indirim sunmak veya bir iş güncellemesi göndermek mi?

02. İşletme bilgilerinizi ekleyin

İşletme adınızı girin ve ne tür bir işletme işlettiğinizi açıklayın. Ne kadar spesifik olursanız, e-posta içeriğiniz o kadar kişiselleştirilmiş olacaktır. Örneğin, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşu yönettiğinizi söylemek yerine, düşük gelirli ailelere yasal destek sağlayan bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olduğunu söyleyebilirsiniz. Yapay zeka bu bilgileri kullanarak metin oluşturacak ve işletmenizle alakalı görselleri seçecektir.

Bu e-posta kampanyasını daha etkili hale getirmek için işletme bilgilerinizi ekleyin

03. E-posta kampanyanızı açıklayın

Bu alan, ayrıntılara gireceğiniz yerdir. Hedeflerinizi ve ne tür bilgiler eklemek istediğinizi tartışmak için 700 karakterlik (kabaca bu makalenin giriş bölümünün uzunluğu kadar) bir alana sahip olacaksınız. Bu fırsatı, yapay zekanın kampanyanızı hayata geçirmesi için aklınıza gelebilecek ilgili ayrıntıları sağlamak için kullanın.

Örneğin şöyle diyebilirsiniz: “Konut emlakçıları için özel olarak tasarlanmış iç mekan fotoğraf çekimlerinde özel indirimler içeren bir Anma Günü kampanyası başlatıyoruz. Amacımız mevcut müşterilerimizle yeniden bağlantı kurmak ve olağanüstü hizmetlerimizi sergilemek.” Bu ayrıntı düzeyi, yapay zekaya doğrudan hedeflerinize ve hedef kitlenize hitap eden bir e-posta oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bilgileri verir. Belirli indirim oranları, son rezervasyon tarihleri ve satış tarihleri gibi dahil etmesini istediğiniz en ince ayrıntıları bile listeleyin.

Bu e-posta için bilinmesi gerekenler nelerdir? İlgili içerik oluşturmak için bu e-postaya neleri dahil etmek istediğinize dair belirli ayrıntılar verin.

04. Bir ses tonu seçin

Wix’in yapay zeka e-posta oluşturucusu ile, coşkulu ve gündelikten profesyonel ve bilgilendiriciye kadar sekiz farklı ses tonundan birini seçme gücüne sahipsiniz. Bu seçim, mesajınızın hedef kitleniz tarafından nasıl algılandığını şekillendirmede çok önemlidir. Topluluğunuzun ilgisini çekmek için hafif, samimi bir hava mı hedefliyorsunuz yoksa profesyonel uzmanlığı yansıtan daha resmi bir tona mı ihtiyacınız var?

Seçtiğiniz ton, markanızın kişiliğini ve ilettiğiniz mesajın niteliğini yansıtmalıdır. Hedef kitlenizle geleneksel olarak nasıl iletişim kurduğunuzu anlamak için mevcut içeriğinize göz atın. Bu ses tonunu tüm iletişimlerinizde mümkün olduğunca tutarlı tutmak isteyeceksiniz.

Bir ses tonu seçin: Rahat, Profesyonel, hevesli, öğretici, promosyonel, kendinden emin, bilgilendirici, açık.

05. E-posta oluştur

“E-posta Oluştur” düğmesine bastığınızda, yapay zeka e-postanızı oluşturmak için çalışmaya başlayacaktır. Sadece birkaç saniye içinde, benzersiz bir düzen, yeni bir metin, ilgi çekici başlıklar, net açıklamalar ve stratejik olarak konumlandırılmış CTA düğmeleriyle tamamlanmış yeni bir e-posta alacaksınız. Düzen, sosyal medya simgeleri ve web sitenize doğrudan bağlantı içeren bir altbilgi de içerecektir. E-postanın yukarıdan aşağıya her bölümünün hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve onlarla bağlantı kuracak şekilde tasarlandığını göreceksiniz.

“Yapı, kendi başıma bulduğumdan çok daha iyi. Son birkaç e-postam çok daha profesyonel görünüyordu.” – Wix kullanıcısı Benjamin Gibbons Sponsor Jawn.

06. İsteminizi ayarlayın

Oluşturucu ilk denemede hedefi vuramayabilir. Bir pazarlama ajansıyla çalışmak gibi, e-posta oluşturucuyu kullanmak da işbirliğine dayalı bir süreçtir. Orijinal isteminizi ayarlayabilir, kampanya hedefleriniz hakkında daha spesifik olabilir veya e-postayı daha kısa ya da daha uzun yapmayı seçebilirsiniz.

Yeni bir e-posta almak için e-posta oluşturucudaki isteminizi ayarlayın

07. Düzeni ve renk şemasını değiştirin

Yalnızca içerik özelleştirmesiyle sınırlı değilsiniz; yapısal unsurları da değiştirebilirsiniz. Bölümler eklemekten veya çıkarmaktan ya da mesajınıza daha iyi uyması için düzenlemelerini değiştirmekten çekinmeyin. Özelleştirme seçenekleri yeterli değilse kendi HTML kodunuzu bile yazabilirsiniz.

Markanızın estetiğine daha iyi uyması için renk düzenini veya arka planı da değiştirmek isteyebilirsiniz. Belirli yazı tipleri ve renkler içeren bir site teması oluşturduysanız veya logo yapiciBu tercihleri e-postaya uygulamak için e-posta düzenleyicisinde bu temayı seçebilirsiniz. Bu özelleştirme düzeyi, e-postalarınızı görsel olarak tutarlı ve belirgin bir şekilde size ait hale getirir.

Bir site teması seçin

08. Yeni medya ekleyin

E-posta oluşturucunun önceden seçilmiş görselleri, özellikle kendi görselleri olmayanlar için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Bunu yapanlar için bu özellik, e-posta düzeninde görsel yerleşimi konusunda değerli bir rehberlik sunarak yapay zeka yardımı ve bireysel yaratıcılığın bir karışımına olanak tanır.

Eğer Wix’in online mağaza oluşturucuŞanslısınız; ürün bilgilerini doğrudan e-postanıza entegre edebilirsiniz. Bu özellik yalnızca zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda ürün adları, açıklamaları, fiyatları, bağlantıları ve görselleri otomatik olarak doldurulduğu için doğruluğu da artırır. Sol taraftaki panele gidin, “Ürün” düğmesine basın ve öne çıkarmak istediğiniz ürünleri seçin. Buradan, belirli bilgileri (fiyat veya açıklama gibi) gizlemeye karar verebilir, CTA mikrokopyasını değiştirebilir ve ürün yayılımının düzenini değiştirebilirsiniz.

Görselleri olmayanlar ve oluşturucunun seçimi tercihlerinize tam olarak uymayanlar için Wix’in kapsamlı medya kütüphanesi hizmetinizdedir. Çok çeşitli ücretsiz görseller, grafikler ve videolar (önemli ipucu: video e-posta tıklama oranları %65), Unsplash’tan seçimler de dahil olmak üzere. Premium seçenekler arayanlar için Shutterstock’tan indirimli medya da mevcuttur.

CMS'nizden ürün ekleyin.

09. Kopyayı markanızla eşleşecek şekilde düzenleyin

Markanızın benzersiz sesi ve mesajı sizi diğerlerinden ayıran şeydir. Wix AI e-posta oluşturucu güçlü bir başlangıç noktası sağlarken, metni kişiselleştirmek marka kimliğinizle rezonansa girmesine yardımcı olur.

İşleri daha da basitleştirmek için, AI metin yazarı e-posta editörüne yerleştirilmiştir, böylece içeriğin belirli bölümleri için istemler yazabilirsiniz. Örneğin, bölümlerden birinde ayrıntıya girmek istiyorsanız, metin yazarına ne söylemesini istediğinizi söyleyebilirsiniz ve o da size aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçenek sunacaktır.

“[The email generator is] gerçekten yardımcı oldu çünkü gerçekten kötü bir heceleyiciyim ve dilbilgisi konusunda gerçekten kötüyüm. Oldukça işe yaradığını gördüm. Ben her zaman [my emails] kanıtlaması için kız kardeşime verdim. Dedi ki, yeni bir en iyi arkadaşın var, yapay zeka.” – KaliKare sahibi Callie B.

10. E-postayı şablon olarak kaydedin

E-postanızın son hali tüm doğru notları içeriyorsa ve gelecekte benzer bir format kullanmayı düşünüyorsanız, “Şablon olarak kaydet” düğmesine basın. Bize güvenin, Gelecekteki Siz minnettar kalacaksınız. E-postayı şablon olarak kaydederek e-posta pazarlama kampanyanızı kolaylaştırabilir ve tek tip bir görünümü kolayca koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeni fotoğraflar seçmek ve kopyayı doldurmak için AI metin yazarını kullanmak. Bir sonraki e-postanızı oluşturmaya hazır olduğunuzda, kayıtlı şablonlarınızı E-posta Pazarlama şablonları galerisinde bulabilirsiniz.

Oluşturulan e-postayı şablon olarak kaydetme

11. Alıcıları ekleyin

Tüm vücudunuzu patlatmak yerine e-posta listesie-postanızı belirli bir müşteri grubuna göndermek, e-postalarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. e-posta ROI ve insanların abonelikten çıkmasını önleyin. Wix’in segmentler özelliği ile kişilerinizi satın alma davranışı, web sitesi etkinliği veya abonelik tarihi gibi kriterlere göre kategorize edebilirsiniz. Bu şekilde, boşluğa bağırmak yerine doğrudan ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilerle konuşmuş olursunuz.

Doğru kitleyi hedefleyebilmek için kişilerinizi segmentler halinde düzenleyin

12. E-posta kampanyasını planlayın

Her ne kadar e-posta göndermek için en iyi zaman değişir, genellikle hafta sonları veya gece yarısı göndermekten kaçınmak iyi bir kuraldır. Zamanlama işlevi, kampanyalarınızı önceden planlamanıza olanak tanıyarak hedef kitlenizin gelen kutusuna doğru zamanda ulaşmalarını sağlar. Sadece e-postanızı oluşturun, gönderilmesi için istediğiniz tarih ve saati ayarlayın, gerisini Wix halledecektir.

Bu e-posta kampanyasını gönderilmesini istediğiniz zaman için planlayın

13. Otomasyonları ayarlayın

Segmentler gibi, Wix de e-posta otomasyonları özelliği, size bir mola verirken işletmenize de bir destek sağlar. Bu son derece özelleştirilebilir araç, bir satın alma işleminin ardından teşekkür e-postası göndermek veya terk edilmiş sepet öğeleri için bir hatırlatma gibi çeşitli durumlar için otomasyonlar oluşturmanıza olanak tanır.

Yapay zeka tarafından oluşturulan e-postanız için bir otomasyon oluşturmak üzere, bir tetikleyici olay (satış veya yeni kayıt gibi) seçmeniz ve ardından ilgili eylemi (belirli bir e-postanın gönderilmesi gibi) tanımlamanız yeterlidir. Bunu yapmak, parmağınızı bile kıpırdatmadan müşterilerinizle iletişim halinde kalmanıza yardımcı olabilir.

Bir form gönderen ziyaretçilere teşekkür e-postaları göndermek veya kupon göndererek terk edilmiş alışveriş sepetlerini kurtarmak gibi otomasyonlar kurun.

14. Kampanyanızın performansını değerlendirin

Oluşturulan e-postanızı gönderdikten sonra, Wix’in e-posta anali̇zi̇ etkisini ölçmek için. Site ziyaretleri, sipariş sayıları ve e-posta pazarlama kampanyanızdan elde edilen gelir gibi temel metrikleri izleyebilirsiniz. Bu veriler, e-posta pazarlama kanalınızdan gelen doğrudan iş etkisini izlemeyi ve başarısını değerlendirmeyi çok kolaylaştırır. Kitlenizin tepkisini anlamak için hayati bir adımdır ve bir dahaki sefere kampanyayı tekrarlayıp tekrarlamayacağınıza, belirli unsurları değiştirip değiştirmeyeceğinize veya farklı bir yaklaşım deneyip denemeyeceğinize karar vermenize yardımcı olur.

E-posta analizleri

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu