WebMaster

Yapay zeka dahil 4 yol!

Tablolar birçok web sitesi için vazgeçilmezdir. Tabloları düşündüğünüzde aklınıza basit, sıkıcı Excel tabloları gelebilir. Ancak WordPress siteleri tabloları fiyatlandırma ve karşılaştırmalardan özellik listelerine ve daha fazlasına kadar her türlü ilginç şekilde kullanır.

WordPress’te nasıl tablo oluşturacağınızı öğrendikten sonra, hedef kitleniz için faydalı olan her türlü öğeyi oluşturabileceksiniz. İyi tasarlanmış bir tablo birçok bilgiyi aktarabilir veya seçenekleri ziyaretçilerin anlamasını kolaylaştıracak şekilde karşılaştırabilir.

Bu makalede, WordPress’te tablo kullanmanın neden mantıklı olduğundan bahsedecek ve tablo oluşturmak için dört yöntemden bahsedeceğiz. Ayrıca tabloları nasıl içe aktaracağınızı ve şekillendireceğinizi de göstereceğiz. Öyleyse hemen başlayalım!

WordPress’te neden tablo kullanılmalı?

Tablolar WordPress web sitelerine özgü değildir. Web’in temel unsurlarından biridir ve ziyaret ettiğiniz birçok web sitesinde bulabilirsiniz. Buna online mağazalar da dahildir, web barındırma sağlayıcılarıve benzeri.

Tablolar, çok sayıda bilgiyi basit bir formatta paylaşmanızı sağladıkları için popülerdir. Örneğin, tipik bir fiyatlandırma tablosunu düşünün.

Jetpack için fiyatlandırma tablosu

Tüm bu bilgileri paragraflar kullanarak anlatmak zorunda kaldığınızı düşünün. Bunu oluşturmak sadece zor olmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin ayrıntıları anlaması da daha zor olurdu.

Öte yandan, çoğu insan tabloların nasıl çalıştığını sezgisel olarak anlar ve bu da onları yaratıcı şekillerde kullanmanızı sağlar. Bilgileri yan yana koyabilirsiniz ve ziyaretçiler iki veya daha fazla şeyi karşılaştırmak istediklerini bilirler.

Karmaşık bilgileri sunmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, tablolar çekici de görünür. Birçok ziyaretçi sonsuz paragrafların yer aldığı sayfalardan uzak durduğundan, bu beklediğinizden daha önemlidir. Tablolar, resimler, listeler ve düğmeler gibi unsurlar web sitelerinin görsel olarak daha ilginç ve daha az korkutucu görünmesini sağlar.

WordPress’te tablo oluşturma ve ekleme (4 kolay yol)

WordPress’teki çoğu görevde olduğu gibi, tablo oluşturmaya da yaklaşabileceğiniz birkaç yol vardır. Seçeceğiniz yöntem, oluşturmak istediğiniz tablo türünün yanı sıra hangi araçları kullanmayı tercih ettiğinize de bağlı olacaktır.

Yöntem 1: WordPress Tablo bloğunu kullanın

Kullanabilirsiniz WordPress blok editörü Tablolar da dahil olmak üzere web sitenize neredeyse her öğeyi eklemek için. Bu yaklaşımın avantajı, ek araçlar yüklemenizi gerektirmemesidir.

Diğer blok türlerine aşinaysanız, Tablo’yu kullanmayı öğrenmek bloğunu eklemek sadece bir dakika sürer. Başlamak için blok editörünü açın ve yeni bir blok ekleme seçeneğini seçin. Şunu arayın Tablo seçeneğini seçin ve üzerine tıklayın.

fiyatlandırma sayfasına tablo bloğu ekleme

Seçtikten sonra Tablo bloğuna tıkladığınızda, WordPress kaç sütun ve satır içermesi gerektiğini soracaktır. İstediğiniz sayıları ayarlayın ve Tablo Oluştur.

tablo için sütun ve satırları ayarlama

Tabloların varsayılan olarak stilleri yoktur. Bu, bilgileri girmeniz için hazır olan boş bir satır ve sütun ızgarası göreceğiniz anlamına gelir.

hücreli boş tablo

Eğer seçerseniz Tablo bloğunda, satır ve sütun eklemenize veya kaldırmanıza ve içindeki metni biçimlendirmenize olanak tanıyan bir bağlam menüsüne erişebilirsiniz.

Düzenleyicinin sağındaki blok Ayarları menüsü, hücreler için sabit genişlikler ayarlamanın yanı sıra üstbilgi ve altbilgi bölümleri ekleme seçeneklerini içerir. İşte temel bir WordPress tablosunun üstbilgilerle birlikte nasıl göründüğü:

başlık etiketli boş tablolar

Bu Stiller sekmesi, varsayılan ızgara ile şerit tabanlı tablo arasında geçiş yapmanızı sağlar. İşte ikincisinin nasıl göründüğü:

boş bir tablo için stil seçenekleri

Tablodaki hücreler için varsayılan metin ve arka plan renginin yanı sıra tipografi ve hücre boyutlarını da değiştirebilirsiniz. Biraz çalışmayla, bu şekilde oluşturulan tablolar basit ama yine de görsel olarak çekici görünebilir.

üç sütun renkleri ile güzel tablo

Bazı temaların Tablo bloğu için önceden tasarlanmış tablolar içeren blok kalıpları içereceğini unutmayın. Bu, belirlenmiş stillere sahip tablolar oluşturabileceğiniz ve yalnızca bunlara kendi içeriğinizi ekleme konusunda endişelenebileceğiniz anlamına gelir.

Yöntem 2: Bir yapay zeka aracıyla anında tablolar oluşturun

ChatGPT gibi yapay zeka araçlarını denediyseniz, onlardan birçok metin türü oluşturmalarını isteyebileceğinizi biliyorsunuzdur. Buna bir komut istemine dayalı basit bir tablo da dahildir.

Bu, WordPress’te AI kullanılarak oluşturulmuş bir tablo örneğidir. Şunlar kullanılarak yapılmıştır Jetpack Yapay Zeka Asistanı ve Jetpack Blokları:

Jetpack AI asistanı ile fiyatlandırma tablosu oluşturma

Jetpack AI Assistant’a erişiminiz varsa, bunu blok düzenleyicide Yapay Zeka Asistanı bloğu (bunun deneysel bir özellik olduğunu unutmayın).

WordPress'te Yapay Zeka Asistanı bloğu

Bloğu seçtiğinizde, bir istem girebileceksiniz. Bu istem, yapay zekadan metin veya tablolar da dahil olmak üzere diğer türden öğeler oluşturmasını isteyebilir.

boş Jetpack AI istemi

Daha önceki örnekte, yapay zekadan bir barındırma sağlayıcısı için üç plan içeren bir tablo oluşturması istenmişti. Sorunuza ne kadar çok ayrıntı eklerseniz, memnun kalacağınız bir sonuç elde etme olasılığınız o kadar artar.

Yapay zeka aracının web sitenizdeki veya genel olarak web’deki bilgilere erişemeyeceğini unutmayın. Bu, açtığınız sayfadaki bilgileri içeren bir tablo oluşturmasını isterseniz, ihtiyacınız olan sonuçları alamayacağınız anlamına gelir.

YZ kullanarak oluşturduğunuz her tablonun bir miktar düzenlemeye ihtiyacı olacaktır. Bilgileri düzeltmek ve YZ’nin kendi başına eklemediği verileri dahil etmek isteyeceksiniz. Yine de, bir tablonun nasıl yapılandırılacağını merak ediyorsanız, ne tür bilgilerin dahil edileceğine dair bir örnek görmek istiyorsanız veya sadece sürece hızlı bir şekilde başlamak istiyorsanız bu yararlı bir araç olabilir.

Yöntem 3: Klasik düzenleyicide tablolar oluşturun

Hala kullanıyorsanız Klasik Editörtablo eklemek bloklarda olduğundan biraz daha karmaşıktır. Birincisi, klasik editör içeriğinize tablo eklemek için herhangi bir araç veya seçenek içermez.

Bu sınırlamayı aşmanın iki yolu vardır. Birincisi HTML düzenleyicisini kullanmak ve kod kullanarak manuel olarak bir tablo oluşturmaktır. HTML kullanarak tablo eklemek zor değildir, ancak bu dilde yeniyseniz biraz zaman alabilir.

Daha hızlı bir alternatif, tablolar oluşturmanızı ve bunlar için ilgili HTML kodunu oluşturmanızı sağlayan bir araç kullanmaktır.

HTML ile yeni bir tablo oluşturma

Yukarıdaki örnek şuradan alınmıştır HTML Tablo Oluşturucu. Bu, basit bir düzenleyici kullanarak tablolar oluşturmanızı ve ardından ilgili HTML kodunu oluşturmanızı sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Bu kodu aldıktan sonra, Klasik Düzenleyici’ye gidebilir ve Metin sekmesini tıklayın. Ardından, kodu tablonun gitmesini istediğiniz yere yapıştırın.

WordPress'e tablo HTML'si ekleme

Şuraya geç Görsel sekmesine tıkladığınızda HTML yerine tablonun tamamını görürsünüz. Bu noktada, tabloyu doğrudan düzenleyebilirsiniz.

Görsel Düzenleyici'de bir tablonun içeriğini düzenleme

Satır veya sütun eklemek ya da kaldırmak (veya başka özelleştirmeler yapmak) isterseniz Metin sekmesine gidin ve HTML kodunu değiştirin. Klasik Düzenleyici’de tablo kullanmayı planlıyorsanız, HTML ile çalışırken belli bir düzeyde rahat olmanız gerekir.

Yöntem 4: Özel bir WordPress tablo eklentisi yükleyin ve kullanın

Tablo oluşturmak için önceki yöntemleri kullanmak istemiyorsanız, alternatifler vardır. Örneğin, birçok eklenti WordPress’te tablo oluşturmak için yeni seçenekler ekler, örneğin TablePress.

TablePress eklenti sayfası

Deneyiminiz, hangi eklentiyi kullandığınıza bağlı olarak çok değişecektir. Örneğin TablePress ile elektronik tablo gibi çalışan bir tablo düzenleyici kullanırsınız.

TablePress ile yeni bir tablo oluşturma

Bu düzenleyici, sürükle ve bırak sistemini kullanarak hücreleri yeniden düzenlemenizi sağlar. İçeriğini düzenlemek için herhangi bir hücreye tıklayabilir ve biçimlendirme araçlarına erişebilirsiniz.

TablePress ayrıca ilerleyen bölümlerde tartışacağımız sayfalama, arama ve filtreleme özellikleri gibi birçok özelliği de destekliyor. Bu özellikler, ziyaretçilerin büyük miktarda veri içeren tablolarda gezinmesine yardımcı olmak için çok önemlidir.

TablePress kullanarak oluşturduğunuz her tablonun kendisine atanmış benzersiz bir kısa kodu vardır. Tabloyu web sitenize yerleştirmek için bu kısa kodu kullanabilirsiniz. Blok düzenleyiciyi kullanırsanız, ayrıca bir MasaBasın Masası Blok.

TablePress tablo bloğunu WordPress'e ekleme

WordPress’te tablo oluşturmak için eklentiler kullanmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun bir tane bulana kadar birden fazla seçeneği denemek en iyisidir. Çoğu tablo eklentisinin, öğelerinin çalışması için etkin olması gerektiğini unutmayın. Bu, eklentileri değiştirmeye karar verirseniz, oluşturduğunuz tablolardan bazılarının çalışmayabileceği ve bunları yeniden oluşturmanız gerekeceği anlamına gelir.

Excel, Google E-Tablolar ve benzer platformlardan tabloları içe aktarma

Excel ve Google E-Tablolar gibi platformlardaki tabloları WordPress’e aktarmanın iki yolu vardır. İlk yöntem, çalıştığınız elektronik tablo türü için bir içe aktarma aracı sunan bir eklenti kullanmaktır.

Bir önceki bölümde TablePress’in nasıl kullanıldığını görmüştünüz. Aynı eklenti XLSX, CSV, HTML ve JSON dosyalarından tabloları içe aktarmak için bir seçenek de içerir. Eklentinin içe aktarma aracına şu adresten erişebilirsiniz TablePress → Bir tabloyu içe aktarma.

WordPress'e tablo aktarma

İçe aktarmak istediğiniz tabloyu doğru formatta indirmeniz veya kaydetmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, bu içe aktarıcıyı kullanarak dosyayı yükleyebilir, şu seçeneği belirleyebilirsiniz Yeni bir tablo olarak ekleüzerine tıklayın ve İthalat.

Eklenti, dosyayı web sitenize yerleştirebileceğiniz bir tabloya çevirecektir. Ayrıca eklentinin yerleşik düzenleyicisini kullanarak tabloyu değiştirebileceksiniz.

Bir tablonun HTML'sini düzenleme

Düzenleyicinin HTML’yi desteklediğini ve kod kullanarak dosyadaki stilleri kopyalamaya çalışacağını unutmayın. Kod düzenleyicide dağınık görünebilir, ancak önizleme yaparsanız ön uç biçimlendirmesini görürsünüz.

Tabloları WordPress’e aktarmak için bir başka seçenek de kopyalayıp yapıştırmaktır. Excel, Google E-Tablolar ve benzeri yazılım ve web sitelerinden tüm öğeleri kopyalayabilirsiniz. Tabloları blok editörüne yapıştırdığınızda, WordPress bir Tablo orijinal içeriği de içeren blok.

WordPress'e tablo kopyalama ve yapıştırma

Yalnızca basit tabloları kopyalayıp yapıştırmanız gerektiğini unutmayın. Bu işlem sırasında stiller ve biçimlendirme kaybolabilir. Karmaşık tablolar için, dosyaları doğrudan içe aktarmayı destekleyen bir tablo eklentisi kullanmanız daha iyi olur.

Tablolar CSS ile nasıl biçimlendirilir

Yapabilirsin CSS kullanın HTML’de tabloları şekillendirmek için. Tüm WordPress tabloları HTML kullanır ve CSS size her bir öğenin nasıl görüneceği konusunda çok fazla kontrol sağlar (nasıl kullanacağınızı biliyorsanız).

Blok düzenleyiciyi kullanarak tablo oluşturuyorsanız, herhangi bir tablo için blok ayarlarına girebilir ve Gelişmiş → Ek CSS Sınıf(lar)ı seçenek.

tabloya CSS sınıfı ekleme

Bu, tabloya sınıflar eklemenizi sağlayacaktır. Bu sınıflara CSS stilleri atamak için temanızın style.css dosya.

CSS kullanmayı bilmiyorsanız, bir tabloyu yaratıcı bir şekilde biçimlendirmeyi öğrenmenin önemli bir çaba gerektirebileceğini unutmayın. Çoğu durumda, blok düzenleyicinin yerleşik stil seçeneklerini (sınırlı olsalar da) kullanmanız daha iyi olacaktır.

Tablo eklentileri de önemli sayıda stil seçeneği sunma eğilimindedir. Tabloları tasarlamak ve yukarıdan aşağıya doğru şekillendirmek istiyorsanız, kod kullanma konusunda rahat olup olmadığınıza bağlı olarak CSS veya eklentileri kullanmanız gerekir.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek: Basit tabloların ötesine geçmenin üç yolu

WordPress’te basit tablolar eklemek kolaydır. Ancak internete bakarsanız, birçok tablonun sıralama seçenekleri veya düğmeler gibi gelişmiş öğeler içerdiğini fark edeceksiniz. Şimdi bunları tablolarınıza nasıl ekleyeceğiniz hakkında konuşalım.

1. Filtreler ve arama işlevi ekleyin

Çevrimiçi tablolar ihtiyaç duyduğunuz kadar çok bilgi içerebilir. Ancak tablolar ne kadar büyük olursa, içinde gezinmek de o kadar zorlaşır. Bu nedenle web sitelerindeki pek çok tabloda filtre ve arama işlevleri bulunur.

tablo üzerinde filtreler ve arama çubuğu

Bu özellikler olmadan, ziyaretçilerin aradıkları bilgileri veya öğeleri bulmaları zor olabilir. Sayfalandırma olsa bile, çoğu ziyaretçi tek bir girdiyi tanımlamak için birden fazla sayfa gezmez.

Blok düzenleyici, tablolara filtreleme veya arama işlevi eklemenize olanak sağlamaz. Bunu yapmak istiyorsanız, bu özellikleri içeren bir tablo eklentisi kullanmanız gerekir.

Bunu yapan bir eklenti örneği TablePress’tir. TablePress editörünü kullanırken, aşağı kaydırarak Site Ziyaretçileri için Tablo Özellikleri, ve işaretleyin Arama/Filtre seçenek.

onay kutulu tablolar için seçenekler

Özelliği etkinleştirdiğinizde, tablo içeriğinin geri kalanının üzerindeki bir satırda bir arama çubuğu görünecektir. Ziyaretçiler arama özelliğini kullandığında, tablo ilgili sonuçları göstermek için dinamik olarak güncellenecektir.

bir tablonun filtresini kullanma

Diğer tablo eklentilerinin filtreleme ve sıralamaya farklı yaklaşabileceğini unutmayın. Kullanmak için bir eklenti seçerken, tablolarınızın sahip olmasını istediğiniz özellikleri içerdiğinden emin olun.

2. Düğmeler ve bağlantılar ekleyerek etkileşimli tablolar oluşturun

WordPress’teki tablolar metinden çok daha fazlasını içerebilir. Bağlantılar, resimler ve hatta video içerebilirler.

Tablolara bağlantı eklemek basittir. Blok düzenleyicide ilgili metni seçmeniz ve biçimlendirme menüsünü kullanarak bağlantı vermesi gereken URL’yi eklemeniz yeterlidir.

tabloya bağlantı ekleme

Düğmelere gelince, bunları doğrudan tabloların içine yerleştiremezsiniz. Ancak her sütunun hemen altına veya her satırın yanına düğmeler ekleyebilirsiniz. Bu, ziyaretçilere düğmelerin tablo içindeki belirli öğelere karşılık geldiğine dair görsel bir ipucu verir.

Genel olarak konuşmak gerekirse, tablolara düğme eklemek zor olabilir. Yerleşimin tabloya uyması için tasarımlarıyla oynamanız ve düğmelerin daha küçük cihazlarda hareket edebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Tüm tablo eklentileri düğmeler için destek sunmaz. Bunu yapan bir örnek Ninja Masaları. Bu eklenti, bir elektronik tablo aracı kullanmaktan çok bir sayfa oluşturucu gibi hissettiren bir tablo editörü sunar.

Bu eklentiyi kullanarak bir tablo oluşturduğunuzda, düğmeler de dahil olmak üzere sürükleyip bırakmak için bir öğe listesinden seçim yapabilirsiniz.

NinjaTables ile tablo oluşturma

Bu eklenti size düğmelerin stili üzerinde tam kontrol sağlar ve bunlara bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu, ziyaretçilerden kaydolmalarını veya satın alma işlemi yapmalarını isteyen bir eylem çağrısı eklemek istediğiniz tablolar için mükemmeldir.

3. Tablolarınızla eşleştirmek için görselleştirme araçları tasarlayın

WordPress’te verileri görselleştirmek için kullanabileceğiniz tek öğe tablolar değildir. Grafikler ve çizelgeler de çok sayıda bilgiyi organize etmenin ve görüntülemenin mükemmel yollarıdır.

WordPress varsayılan olarak çizelge ve grafik eklemenize olanak tanıyan araçlar ya da bloklar içermez. Bu tür öğeleri kullanmak istiyorsanız, eklentilere başvurmanız gerekir.

WordPress’te kullanabileceğiniz çok sayıda harika (ve ücretsiz) tablo ve grafik eklentisi vardır. Bunların çoğu tablolarla sinerji yaratır, çünkü bunları eşlik eden grafikler oluşturmak için veri kümeleri olarak kullanabilirsiniz. Bir örnek wpDataTables.

Bu eklenti siteniz için tablolar oluşturmanızı ve bunları grafiklere veya çizelgelere dönüştürmenizi sağlar. Bir grafik veya çizelge oluşturduğunuzda sütunlar, turtalar ve dağılım çizelgeleri de dahil olmak üzere çeşitli stiller arasından seçim yapabilirsiniz.

çizelgeler ve grafikler için seçenekler

İşte bu eklenti kullanılarak tablo verilerinden oluşturulan iki pasta grafik örneği:

WordPress'te oluşturulmuş iki pasta grafik

Çizelgeler ve grafikler, verileri tablolardan daha görsel bir şekilde sergilemek için etkili araçlar olabilir. wpDataTables’ın nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için belgelerini kontrol etmek.

WordPress’te sık karşılaşılan tablo sorunlarını giderme

WordPress’te çok sayıda tablo kullanmayı planlıyorsanız, bir noktada teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Web sitenizin tablolarıyla ilgili sorun yaşarsanız yapmanız gerekenleri burada bulabilirsiniz.

WordPress için en güçlü yapay zeka aracı

Fikirlerinizi ışık hızında yayına hazır içeriğe dönüştürün.

İçeriğinizi yükseltin

1. Tablonuz doğru görüntülenmiyor

Eklentileri kullanarak tablolar oluşturursanız, bunlar zaman zaman hatalı görüntülenebilir. Pek çok tablo eklentisinin etkin kalması gerekir, aksi takdirde bunlarla oluşturduğunuz öğeler çalışmaz. Tabloları yerleştirmek için kısa kodlar kullanan eklentiler bu soruna özellikle eğilimlidir.

Tablonuzda eksik öğeler varsa, bozuk bir düzene sahipse veya hiç görüntülenmiyorsa, bunun nedeni muhtemelen kaynak eklentiyle ilgili bir sorundur. Sorunu gidermedeki ilk adımınız, indirme sayfasını veya geliştirici sitesini kontrol ederek eklenti için bir güncelleme olup olmadığını görmek olmalıdır.

Sitenizdeki eklentileri tek tek devre dışı bırakarak da bu sorunu giderebilirsiniz. Büyük olasılıkla tablolarla uyumluluk sorunlarına neden olan belirli bir eklenti vardır ve bunu belirlemek sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Bu testi (ve tüm sorun giderme işlemlerini) gerçekleştirdiğinizden emin olun bir hazırlık sahasındave sitenizi yedekleyin Birincisi.

Diğer bir alternatif ise tablo verilerini dışa aktarmak ve farklı bir eklenti kullanarak içe aktarmaktır. Web sitenizde çok sayıda tablo kullanılıyorsa bu işlem zaman alıcı olabilir, bu nedenle yalnızca son çare olarak önerilir.

2. Tablonuz belirli cihazlarda iyi görüntülenmiyor

Oluşturduğunuz herhangi bir tablonun, ziyaretçinin sitenizi görüntülemek için kullandığı cihazın türü veya boyutu ne olursa olsun iyi görünmesi çok önemlidir. Tabloları blok düzenleyiciyi kullanarak oluşturuyorsanız bu bir sorun olmayacaktır. Bloklar varsayılan olarak duyarlıdır, yani tablolarınız ziyaretçinin ekranına uyacak şekilde yeniden boyutlandırılır.

Bazı durumlarda bu, sütunların veya satırların aşağı doğru kayması anlamına gelecektir. Bazı tablo eklentileri, ziyaretçilerin cihazlarından bağımsız olarak gezinebilmeleri için kaydırılabilir tablolar oluşturmanıza da olanak tanır.

Farklı ekran boyutlarına uyum sağlamayan bir tablo tasarlarsanız, kullandığınız eklentinin duyarlı olmama ihtimali vardır. Tablolarınızı test etmenin en basit yolu sitenizi bir mobil cihazda açıp bakmaktır.

bir tabloyu mobil duyarlı hale getirmek için çalışma

Tabloda ne kadar çok satır ve sütun varsa, mobil cihazlarda işlenmesi o kadar zorlaşır. Kullandığınız eklenti duyarlı değilse, TablePress veya Ninja Tables (daha önce tartışılmıştı) gibi bir alternatif bulmanız gerekir.

3. Eklenti çakışmalarıyla karşılaşıyor veya içe/dışa aktarma sorunları yaşıyorsanız

Bir tablo eklentisi kullanıyorsanız ve oluşturduğunuz öğeler çalışmayı durduruyorsa, eklentinin kendisiyle ilgili bir sorun olabilir. Çoğu zaman, bir eklenti aniden çalışmayı durdurursa veya hata görüntülemeye başlarsa, bunun nedeni uyumluluk sorunlarıdır.

Eklenti, sitenizdeki diğer öğelerle veya çalıştırdığınız WordPress sürümüyle uyumlu olmayabilir. Bu tür sorunlardan kaçınmanın en kolay yolu, temanız ve sitenizdeki tüm eklentilerle birlikte WordPress’i de güncel tutmaktır.

Aynı durum tabloları içe ve dışa aktarmaya çalışırken karşılaştığınız tüm sorunlar için de geçerlidir. Büyük olasılıkla içe/dışa aktarma işlemi için kullandığınız eklenti veya araçla ilgili bir sorun vardır. Ya bozuktur ya da sitenizdeki başka bir unsurla uyumsuzdur.

WordPress’i ve eklentilerinizi güncellemek tablolarınızdaki hatayı düzeltmezse, soruna hangi aracın neden olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu, tablolarınız tekrar doğru şekilde görüntülenmeye başlayana kadar eklentileri teker teker devre dışı bırakmak anlamına gelir. Çakışmanın kaynağını belirledikten sonra, eklentiyi tutmaya veya kaldırmaya ve bir alternatif aramaya karar verebilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

WordPress’te tabloların nasıl oluşturulacağı hakkında hala sorularınız varsa, bazı yaygın konuları inceleyelim.

WordPress’te herhangi bir teknik bilgi olmadan tablo oluşturabilir miyim?

Elektronik tablo yazılımını veya bir metin düzenleyiciyi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, WordPress’te tablolar oluşturabilirsiniz. Blok düzenleyici, basit tablolar oluşturmayı ve istediğiniz içeriği eklemeyi kolaylaştırır.

Başka bir seçenek de Jetpack Yapay Zeka Asistanı. Basit bir komut isteminden tam tablolar oluşturabilir, bu da sizin tarafınızda daha az iş anlamına gelir. Tablo hazır olduğunda, tek yapmanız gereken içeriğini düzenlemektir.

WordPress’te kolayca tablo oluşturmak için yapay zekadan nasıl yararlanabilirim?

Eğer sizde Jetpack Yapay Zeka Asistanı ve Jetpack Blocks’u kullanarak WordPress’te tablolar oluşturmak için AI kullanabilirsiniz. Erişim sağlayabilirsiniz Yapay Zeka Asistanı bloğunu kullanın ve sizin için bir tablo oluşturmasını isteyin.

Asistan, sonuçlardan memnun kalana kadar ince ayar yapmanıza olanak tanır. Tablo ayarlandıktan sonra, WordPress’teki diğer bloklarda olduğu gibi düzenleyebilirsiniz.

Mevcut içeriği tablolara dönüştürmek mümkün mü?

Bilgi dolu bir web sayfanız varsa, bunu bir tabloya dönüştürerek kolayca daha okunabilir hale getirebilirsiniz. Tercih ettiğiniz herhangi bir yöntemi kullanarak bir tablo oluşturmakla başlayın ve ardından mevcut içerikten ilgili ayrıntıları kopyalayın.

Tabloların içine resim ve video gibi medya yerleştirebilir miyim?

WordPress, tablolara istediğiniz her tür içeriği yerleştirmenize olanak tanır. Buna resimler, videolar, listeler ve benzerleri dahildir.

Büyük öğeler yerleştiriyorsanız, bunların tablonun boyutlarını bozabileceğini unutmayın. Tabloların iyi görünmesini sağlamak için görüntüleri ve video yerleştirmelerini yeniden boyutlandırmanız gerekebilir.

Ziyaretçilerin ön uçtaki verileri filtrelemesine veya sıralamasına olanak tanıyan tablolar oluşturmanın bir yolu var mı?

WordPress varsayılan olarak tablolarda bir filtre veya arama seçeneği içermez. Bu özellikleri eklemek için bunları destekleyen bir tablo eklentisi kullanmanız gerekir. Büyük veri kümeleri içeren tablolar oluşturmayı planlıyorsanız, bunları oluşturmak için blok veya klasik düzenleyici yerine bir eklenti kullanmak akıllıca olabilir.

WordPress tablolarımdaki içeriği dinamik olarak güncellemek için harici bir veritabanına bağlanabilir miyim?

Bazı tablo eklentileri, Google E-Tablolar gibi diğer kaynaklardan öğeler eklemenize olanak tanır. Kaynak belge değişirse bu gömülü tablolar otomatik olarak güncellenir.

Bu özelliğin yalnızca bazı eklentilerde mevcut olduğunu unutmamak önemlidir. Farklı tablo eklentileri, tabloları içe aktarmak veya gömmek için farklı kaynakları destekleyebilir.

Okuyucular için hantal olabilecek büyük tabloları nasıl kullanabilirim?

Bazı WordPress tablo eklentileri sayfalandırma seçenekleri içerir. Bu, düzinelerce veya yüzlerce öğe içeren tablolar için kullanışlıdır. Sayfalandırma olmadan, bu öğelerde gezinmek imkansız olurdu.

Çok sayıda giriş içeren tablolar oluşturuyorsanız, bunları oluşturmak için eklentiler kullanmak genellikle en iyisidir. İdeal olarak, bu eklentiler sayfalandırma, filtreleme ve sıralama işlevlerini içermelidir.

Tabloların WordPress yükleme hızı üzerindeki etkisi nedir?

Tabloların sitenizin yükleme hızı üzerindeki etkisi ihmal edilebilir düzeyde olmalıdır. Tablolar metin tabanlı öğelerdir, bu nedenle sitenizin performansı üzerinde minimum etkiye sahiptirler (çok fazla medya eklemediğiniz sürece).

Şu anda masa oluşturmaya başlamanın en kolay yolu nedir?

Bloklar veya eklentilerle uğraşmak istemiyorsanız, WordPress’te tablo oluşturmanın en kolay yolu Jetpack Yapay Zeka Asistanı. Asistan, istemleri blok düzenleyici içinde tam gelişmiş tablolara dönüştürebilir.

Yine de seçmeniz ve eklemeniz gerekecek Yapay Zeka Asistanı bloğunu WordPress’te manuel olarak seçin. Bundan sonra, bir istem girdiğiniz anda asistan görevi devralır.

Jetpack AI Assistant: WordPress AI içerik ve tablo oluşturucu

WordPress tablo oluşturmak ve bunları web sitenize eklemek için çeşitli yollar sunar. İstediğiniz her tür tabloyu oluşturabilir ve bloklar, eklentiler veya CSS kullanarak benzersiz görünecek şekilde şekillendirebilirsiniz.

Tablolar da dahil olmak üzere her türlü metin tabanlı içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir araca erişmek istiyorsanız Jetpack Yapay Zeka Asistanını kullanarak. Tek bir komut isteminden başlayarak tam sayfa içerik ve hatta tablolar oluşturmanıza yardımcı olabilir!

Bu yazı şuraya gönderildi Öğrenmek. Yer imi permalink.


Jen Swisher profili

Jen Swisher

Jen, Jetpack için bir Mutluluk Mühendisi. On yılı aşkın bir süredir WordPress ve Jetpack ile çalışmaktadır. Automattic’te çalışmaya başlamadan önce Jen, küçük işletmelere, kâr amacı gütmeyen yerel kuruluşlara ve Fortune 50 şirketlerine müşterileri için ilgi çekici web deneyimleri oluşturmalarında yardımcı oldu. Başkalarına web üzerinde korkmadan nasıl yaratacaklarını öğretme konusunda tutkulu.

WordPress için en güçlü yapay zeka aracı

Fikirlerinizi ışık hızında yayına hazır içeriğe dönüştürün.

İçeriğinizi yükseltin

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊
Başa dön tuşu