Asus

Yeni Oyun Canavarı ASUS ROG STRİX G İNCELEMESİ !

Merhabalar sevgili okurlarım, bugün sizlere ASUS’un yeni oyuncu canavarı, ASUS ROG STRİX G modelinin inceleme yazısını ve oyunlarda alınan fps değerlerini sizlere ileteceğim, dilerseniz başlayalım.

Rog Strix G, ilk olarak yurt dışındaki lansman da daha sonrasında bizimde katılım gösterdiğimiz Esma sultan yalısındaki tanıtımla görücüye çıktı. Oyuncu bilgisayarımız alışıla gelmiş yatay bir gövdeden ziyade diklemesine, yani kare bir yapıda karşımıza çıkmakta, ilk bakışta tasarım hatları gözünüzü bilgisayarın üzerinize çekmeyi başarıyor, ekran kapağın ön tarafında ters köşeli fırça hatları bulunurken, tek bir adet ROG logosuna yer verilmiş.

Bilgisayarımızın ekranını açtığımızda doğal olarak bizleri 15.6 İnc 1920×1080 özelliklerinde 120Hz bir ekran karşılamakta buda bizlere muazzam bir oyun deneyimi yaşatacağının işareti oluyor tabi ki 😊 Oyun erformansına gelmeden önce bilgisayarımızın üzerindeki özelliklere değinmek istiyorum. Klavyemizde ki tuşların kullanımı rahat ve siyah renk formunda gelirken W,A,S,D tuşları bir renkle kaplanmamış ve iç mekanik yapısı görünüme açık bir şekilde konumlandırılmış.

Bilgisayarın Üzerinde Yer Alan Portlar

Bilgisayarımızın üzerinde gelen giriş, çıkış yuvalarına baktığımız saman ise; Power, HDMİ 2.Ob, Ethernet, 3.5mm Audio Jak yer alırken, üç adet USB 3.1 ve bir adet USB 3.1 Tpye-C portuna yer verildiğini görmekteyiz buda bizlere bilgisayarımızın geleceğe yönelik bir kullanım sunacağını gösterebilmekte.

Bilgisayarımızda bir kaç seçenek tercihi bulunsa da bizlere ulaştırılan bilgisayarın teknik özellikler ise şu şekildeydi;

  • İntel Core İ7-9750H 12 Çekirdek 2.60GHz
  • Nvidia GeForce GTX 1660 Ti
  • DDR4 16GB 2667Hz Ram
  • 228GB SSD + 1TB HDD

Teknik donanımlardan yola çıkacak olursak adeta bir oyun canavarı bir bilgisayar ile karşı, karşıya olduğumuzu ve istediğimiz her oyunu en iyi grafik ayarlarında sorunsuz bir şekilde oynayabileceğimizi çok rahatlıkla görebilmekteyiz, e tabi donanım bu kadar güçlü olunca bir hayli de ısınma problemi olacak tabi 😊 hayır, hayır onuda dert etmeyin, bilgisayarımızı ekranın arkasında konumlandırılmış eş zamanlı çalışan iki adet fan çok iyi bir şekilde soğutmakta, bu bilgisayar ile birlikte 13 gün kadar bir deneyim fırsatım oldu ve bir önceki gönderilmiş modeller gibi de bu oyuncu canavarını da bir çok alanda deneyimleme fırsatına sahip oldum.

Bilgisayarın Soğutma Sistemini Gösteren Bir Görsel

Bir çok alanda diyorum çünkü, aynı sektörde meslektaş olduğumuz büyüklerimiz ve dostlarımıza nazaran, bir oyuncu bilgisayarı dahi inceliyor olsam da sadece oyun performansı ile yetinmiyor olup, gündelik hayatta yaptığımız her deneyimi bu test cihazlarında da deneyimlemek deyim. Peki ne deneyimlemek deyim ? İnternet kullanımı, ofis ve mail işleri, taşınabilirlik kısacası kullanım kolaylığı.

Dilerseniz şimdi de bunlara biraz değineyim. Başta da belirttiğim gibi bilgisayarımız kare bir kasa formunda geldiğinden sırt çantalarına çok kolaylıkla sığdığını belirtebilirim, her ne kadar ofis bilgisayarları kadar hafif olmasa da sonuçta bir oyun bilgisayarı olduğunu unutmamalıyız, touchpad kullanımına gelecek olursam, gerçekten rahat bir tuş basımı ve bir çok parmak algılama özelliği sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde işlerimi yapabilmekteyiz.

Bilgisayarın Görseli

Gelelim oyun deneyimine, ASUS tarafından bu muhteşem oyuncu canavarının gönderileceği haberini aldığımda ee tabi bende hangi oyunları deneyimlesem diye düşünmeye başladım, tabi çevreme danıştım zira 1660 Ti ekran kartı da, İ7-9750H işlemcisi de çoktan kendini kanıtlamış ve bir çok oyunda hali hazırda performans video ve yazılı içerikleri vardı. Aldığım tavsiyeler sonucunda yakın bir zamanda çıkış yapan ve adeta rekorlar kıran PUBG Lite ve hâlâ en çok izlenme oranlarını yakalayan CS:GO oyununu inceleme kararını verdim.

Hızlıca her iki oyunu da bilgisayarıma sabırsızlıkla kurdum, en iyi grafik ayarlarını ayarladıktan sonra sonunda oyuna girebildim. PUBG Lite kanadında en yüksek ayarlarda, bekleme alanında 200 FPS oranlarını ve oyun içerisinde de ortalama 165 fps oranlarını yakaladığımı iletebilirim, CS:GO kanadına gelecek olursam ortalama 190 FPS oranlarını en yüksek 300fps oranlarını gördüğümü iletebilirim. Bir ekleme daha yapmak isterim bu oyunları sessiz mod da oynadığımı, Gaming veya OC mod ayarlamalarının yapılması ile birlikte bu fps oranlarının daha yükseklere çekilebileceğini de ileteyim 😊

ASUS Armoury Crate Programı

Son olarak F tuşlarının üzerinde yer alan mod tuşlarının en sonunda bir ROG logolu tuş bulunmakta, bu tuşa bastığımız vakitte ASUS’a ait olan ve neredeyse bilgisayarımızın anlık her bilgilerine erişebileceğimiz, modlar arasında değişiklik yapabileceğimiz ve hatta mobil telefonumuz ile bağlantı sağlanarak telefondan da bilgisayarın özelliklerine erişmemize vesile olacak bir ASUS Armoury Crate programının ekrana geldiğinini görebilmekteyiz.

Dostlar bu incelemenin de sonuna gelirken şöyle bir özet geçeyim. BU ÜRÜN EDİTÖRÜN TERCİHİ. ödülünü vermiş bulunuyorum 😊

Aziz Emre ÖZTÜRK

Merhabalar, Ben Aziz Emre ÖZTÜRK. Genç girişimcilerden biriyim. 2020 yılında kurmuş olduğum AZTEK şirketimde CEO olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, şirketim bünyesinde bulunan Tekno Donanım, The Bosphorus, HostingFest ve SuperNova markalarında de aktif görevler üstlenmekteyim. Tekno Donanım bünyesinde Teknoloji, E-Ticaret, Webmaster ve Girişimcilik sektörlerinde yazılı ve görsel içerikler üreterek, bu yararlı içerikleri sizlerle paylaşmaktayım 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu